Trump niczym Stalin? Niesmaczny "żart" Agnieszki Holland w Berlinie

"Obywatel Jones" Agnieszki Holland znalazł się w Konkursie Głównym trwającego w Berlinie festiwalu filmowego. Dziś odbyła się tam konferencja prasowa poświęcona polskiemu filmowi. Na pytanie jednego z dziennikarzy o to, dlaczego dla wielu współczesnych Rosjan Józef Stalin pozostaje bohaterem, padł niewybredny żart Holland.

Agnieszka Holland
fot. screen/Berlinale

W Berlinie odbyła się konferencja prasowa poświęcona najnowszemu filmowi Agnieszki Holland. Jej startujący w Konkursie Głównym i walczący o Złotego Niedźwiedzia "Obywatel Jones" opowiada o losach dziennikarza Garetha Jonesa, który opisał Wielki Głód panujący na Ukrainie (wówczas Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej) w latach 1932–1933. Na pytanie jednego z dziennikarzy o to, dlaczego do dziś przez wielu Rosjan Józef Stalin jest uważany za "bohatera", Agnieszka Holland odpowiedziała:

To nie jest pytanie do mnie, ale myślę, że to tragiczne. Że morderca odpowiedzialny za śmierć milionów ludzi jest uważany za bohatera

Niestety, usiłując odpowiedzieć na pytanie, Agnieszka Holland poszła o krok dalej i "zażartowała" z tego, że Stalin był kimś, kto chciał "to make that country great again" ("sprawić, by jego ten był znowu wielki"). W ten sposób reżyserka w oczywisty sposób nawiązała do hasła wyborczego Donalda Trumpa ("Make America great again"), co spotkało się z salwą śmiechu obecnych na konferencji dziennikarzy.

Co sądzicie o takim "żarcie"? Holland przekroczyła granicę dobrego smaku?

 

Źródło: niezalezna.pl

#Agnieszka Holland #Trump #Stalin #Berlinale

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo