Mordowano ich, bo byli Włochami

Ofiary wyciągnięte z foiby Vines

  

10 lutego Włosi obchodzą Dzień Pamięci poświęcony ofiarom ludobójstwa dokonanego w trakcie tzw. masakr w foibe (wł. massacre delle foibe). Foibe to nazwa głębokich krasowych jam na półwyspie Istria, które mają wąskie otwory wejściowe i często ponad 100 m głębokości. W latach 1943-45 na terenach Wenecji Julijskiej i Dalmacji jugosłowiańscy partyzanci i służby specjalne pod wodzą Józefa Tito wymordowały, pod pretekstem „walki z faszyzmem”, od 5 do 7 tysięcy Włochów (według niektórych szacunków nawet 10 tys.). Ciała zamordowanych wrzucano właśnie do foibe.

Pamięć o tamtych dniach jest od kilku lat przywracana we Włoszech i pielęgnowana. Mówi się, że ci ludzie zginęli tylko dlatego, że byli Włochami. Rządy lewicy włoskiej twierdziły, że zamordowani byli faszystami, jednak najnowsze badania historyczne potwierdzają, że był to początek czystek etnicznych. Partyzanci Tity odznaczali się krwawym okrucieństwem. W foibe ginęli mężczyźni, kobiety i dzieci. Czasem wiązano wszystkich łańcuchami i strzelano tylko do pierwszych rzędów stojących nad foibe. Zamordowani ciągnęli za sobą całą resztę w głąb jamy. Ludzie umierali z głodu i obrażeń wśród dziesiątek martwych ciał.

Między listopadem 1945 roku a kwietniem 1948 roku strażacy, speleolodzy i policjanci zbadali foibe w okolicach Triestu. Znaleziono wówczas 369 szczątków, oprócz tych w foibe odkryto też masowy grób z 95 ciałami. Jednak nie skontrolowano wówczas, z powodu sytuacji politycznej, terenów należących do Jugosławii i reszty Istrii. Wiele foibe ze szczątkami ludzkimi odkryto w czasach współczesnych – w roku 1998, 2002, 2005.

W 1991 r. władze Jugosławii poprosiły rząd włoski, aby ich wojska mogły, wychodząc ze Słowenii, przejechać tranzytem do portu w Trieście i stamtąd morzem wrócić do Jugosławii. Prezydent Włoch zgody udzielił, ale szybko musiał się z niej wycofać, gdyż na ulice Triestu wyszły tysiące oburzonych ludzi, protestując przeciwko jakiejkolwiek obecności żołnierzy jugosłowiańskich w mieście, ze względu na pamięć o ofiarach komunistycznych zbrodni.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Obniżenie podatków niezgodne z konstytucją? Goście #Jedziemy żartowali: kulistość Ziemi niekonstytucyjna

kadr z programu #Jedziemy Michała Rachonia / print screen / TVP Info

  

Samorządy protestują przeciwko temu, byśmy płacili niższe podatki. Marek Wójcik, były minister w rządzie Kopacz twierdzi, że obniżanie podatków przez rząd jest niezgodne z konstytucją. Co ciekawe ekipa Schetyny zapowiedziała… obniżenie podatków. Zapewne ta obniżka będzie zgodna z konstytucją. O tej wypowiedzi rozmawiali dziś goście Michała Rachonia w #Jedziemy.

Podczas sobotniej konwencji Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna zapowiedział m.in. podwyższenie wynagrodzeń i obniżenie podatków. Jednocześnie senatorowie PO głosują przeciwko lub wstrzymują się od głosu ws. ustawy… obniżającej podatek PIT dla młodych.

[polecam:https://niezalezna.pl/279962-obiecanki-cacanki-schetyna-obiecuje-obnizenie-podatkow-ale-politycy-po-glosuja-przeciw]

Gdzie tu logika? Otóż „obniżanie podatków jest niezgodne z konstytucją” – stwierdził Marek Wójcik, ze związków miast polskich, były minister rządu Ewy Kopacz.

W TOK FM powiedział:

„Zmiany podatkowe, które przygotował rząd, to jest tak kwestia osób mających 26 i mniej i ich dochodu, obniżenie PITu, podniesienie kwoty wolnej, przygotowane propozycje dotyczące również ZUSu, to wszystko ma przynieść samorządom 6,2 mld zł mniej w przyszłym roku, bez jakiejkolwiek rekompensaty. To jest niezgodne z konstytucją – po pierwsze, to spowoduje regres w finansach samorządowych – mówił.

Obniżanie podatków jest według nich niezgodne z konstytucją. Ale Platforma Obywatelska chce ich obniżenia. Co ciekawe, gdy środowisko z ramienia którego Wójcik pełnił funkcję ministra podwyższało podatek VAT, nikt nie mówił ze jest to niezgodne z konstytucją.

– Wszystko co robi Platforma Obywatelska jest zgodne z konstytucją, a wszystko co robi PiS jest niezgodne z konstytucją

– ironizował Jacek Sobala.

Dawid Wildstein zaznaczył, że „jakikolwiek polityk Platformy każdą wypowiedź na temat PiS musi zakończyć tym, że jest łamana konstytucja, nieważne co ten PiS zrobił”.

– Jakby PiS uchwalił nagle specjalną odezwę, że Ziemia jest kulista, to kulistość Ziemi także byłaby niekonstytucyjna. Tu nie ma żadnej zabawy, to jest stały element retoryczny, który musi się pojawić w każdym możliwym momencie. To dość standardowe w propagandzie, by utwierdzać pewną konotację, niezależnie od sytuacji

– mówił Wildstein.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl