Mordowano ich, bo byli Włochami

Ofiary wyciągnięte z foiby Vines

  

10 lutego Włosi obchodzą Dzień Pamięci poświęcony ofiarom ludobójstwa dokonanego w trakcie tzw. masakr w foibe (wł. massacre delle foibe). Foibe to nazwa głębokich krasowych jam na półwyspie Istria, które mają wąskie otwory wejściowe i często ponad 100 m głębokości. W latach 1943-45 na terenach Wenecji Julijskiej i Dalmacji jugosłowiańscy partyzanci i służby specjalne pod wodzą Józefa Tito wymordowały, pod pretekstem „walki z faszyzmem”, od 5 do 7 tysięcy Włochów (według niektórych szacunków nawet 10 tys.). Ciała zamordowanych wrzucano właśnie do foibe.

Pamięć o tamtych dniach jest od kilku lat przywracana we Włoszech i pielęgnowana. Mówi się, że ci ludzie zginęli tylko dlatego, że byli Włochami. Rządy lewicy włoskiej twierdziły, że zamordowani byli faszystami, jednak najnowsze badania historyczne potwierdzają, że był to początek czystek etnicznych. Partyzanci Tity odznaczali się krwawym okrucieństwem. W foibe ginęli mężczyźni, kobiety i dzieci. Czasem wiązano wszystkich łańcuchami i strzelano tylko do pierwszych rzędów stojących nad foibe. Zamordowani ciągnęli za sobą całą resztę w głąb jamy. Ludzie umierali z głodu i obrażeń wśród dziesiątek martwych ciał.

Między listopadem 1945 roku a kwietniem 1948 roku strażacy, speleolodzy i policjanci zbadali foibe w okolicach Triestu. Znaleziono wówczas 369 szczątków, oprócz tych w foibe odkryto też masowy grób z 95 ciałami. Jednak nie skontrolowano wówczas, z powodu sytuacji politycznej, terenów należących do Jugosławii i reszty Istrii. Wiele foibe ze szczątkami ludzkimi odkryto w czasach współczesnych – w roku 1998, 2002, 2005.

W 1991 r. władze Jugosławii poprosiły rząd włoski, aby ich wojska mogły, wychodząc ze Słowenii, przejechać tranzytem do portu w Trieście i stamtąd morzem wrócić do Jugosławii. Prezydent Włoch zgody udzielił, ale szybko musiał się z niej wycofać, gdyż na ulice Triestu wyszły tysiące oburzonych ludzi, protestując przeciwko jakiejkolwiek obecności żołnierzy jugosłowiańskich w mieście, ze względu na pamięć o ofiarach komunistycznych zbrodni.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wiarygodność przede wszystkim. Premier rozlicza się z piątki Morawieckiego. „To nowa jakość, którą wprowadziliśmy do polityki”

Mateusz Morawiecki / twitter.com/PremierRP

  

Polska musi być wszystkich Polaków, to jest motto i motor działania, do tego dążymy, to chcemy osiągnąć, żeby wszyscy Polacy czerpali owoce wzrostu z rozwoju gospodarczego - powiedział dziś premier Mateusz Morawiecki.

Dziś, w 300 dni od zaprezentowania programu tzw. piątki Morawieckiego, szef rządu odwiedzi trzy województwa - mazowieckie, świętokrzyskie i małopolskie. Premier mówił na brefingu prasowym, że jego spotkania mają posłużyć przedstawieniu Polakom "sprawozdania" z wykonanych prac.

"Mi o wiele większą przyjemność sprawia przedstawienie tego, co zrobiliśmy, niż mówienie tego, co obiecujemy na przyszłość"

- podkreślił.

"Wiarygodność jest podstawą polityki. To nowa jakość, którą wprowadziliśmy do polityki, rzetelność, skuteczność, konsekwencja. A więc rozliczmy się z tej piątki, piątki Morawieckiego" - dodał.

Premier wyliczał projekty rządowe składające się na tzw. piątkę Morawieckiego.

"Po pierwsze mały ZUS już został wdrożony od 1 stycznia tego roku, zgodnie z obietnicą. Już ponad 130 tys. małych firm korzysta z małego ZUS-u. Jest to korzyść sięgająca co najmniej kilku miliardów złotych w najbliższych 10 latach, w najbliższych latach możemy dojść powyżej 1 mld rocznie"

- mówił Morawiecki.

Inną zrealizowaną obietnicą - jak mówił szef rządu - było obniżenie CIT dla małych i średnich firm do 9 proc. Zaznaczył, że korzysta z niego od 1 stycznia br. 450 tys. przedsiębiorców.

Kolejnymi programami, o których mówił są: wyprawka w wysokości 300 zł dla uczniów oraz Fundusz Dróg Samorządowych.

Ostatnią częścią tzw. piątki Morawieckiego jest program Dostępność Plus.

"W lipcu zeszłego roku przyjęliśmy program rządowy i pełną parą ten program jest realizowany i będzie realizowany w najbliższych kilku latach"

- mówił premier.

"Polska musi być wszystkich Polaków, to jest motto i motor działania, do tego dążymy, to chcemy osiągnąć, żeby wszyscy Polacy czerpali owoce wzrostu z rozwoju gospodarczego. I ta +piątka+ przybliża nas do tego, cieszę się, że to potwierdza naszą skuteczność i naszą wiarygodność"

- powiedział premier.

Wcześniej na Twitterze Kancelarii Premiera pojawił się krótki spot. Premier przypomina, co mówili polityczni przeciwnicy rządzących słysząc ich zapowiedzi. "Skuteczna polityka jest możliwa. Dotrzymujemy słowa" - mówi premier.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl