XIX-wieczny Most Tumski – Most Zakochanych

Most Tumski

  

Zabytkowa przeprawa od kilku lat jest miejscem, w którym zakochani poprzez założenie kłódki na jej balustradzie manifestują swoją miłość. Dziś na mości wisi kilka ton kłódek. Wrocławscy drogowcy zachęcają ich właścicieli do zabierania swoich dowodów miłości.

Most Tumski nazywany jest także Mostem Zakochanych lub Mostem Katedralnym. Zbudowany został w roku 1889 nad północną odnogą Odry pomiędzy Ostrowem Tumskim a Wyspą Piasek, na miejscu wcześniejszego mostu drewnianego.

Ewa Mazur, rzeczniczka wrocławskiego Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta, podkreśliła, że Most Tumski jest bardzo dobrze zachowanym obiektem zabytkowym, ale nie przechodził remontu od zakończenia II wojny światowej. Gołym okiem bowiem widać rdzewienie stalowych części konstrukcji. Remont, przewiduje m.in. czyszczenie i naprawę podpór kamiennych mostu, naprawę jezdni, remont chodników oraz oczyszczenie metodą piaskowania i wykonanie nowej powłoki stalowych części mostu. Odtworzone zostaną historyczne latarnie, widoczne na starych zdjęciach i rycinach, przy wapiennych figurach świętych Jana Chrzciciela i Kingi.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Odblokowana dk nr 12 między Sulejowem a Opocznem

/ Kondzio1990; https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

  

Droga krajowa nr 12 między Sulejowem a Opocznem została odblokowana po wypadku, w którym pięć osób zostało rannych.

Późnym popołudniem w miejscowości Kozenin zderzyły się dwa samochody osobowe i ciągnik rolniczy. Droga była zablokowana przez ponad 3 godziny.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl