Książę Filip zrzekł się prawa jazdy

książę Filip / Northern Ireland Office [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

  

97-letni książę Filip zrzekł się prawa jazdy - poinformował Pałac Buckingham. Decyzja zapadła po wypadku samochodowym, do którego doszło w styczniu z udziałem męża brytyjskiej królowej Elżbiety II w pobliżu królewskiej posiadłości w Sandringham.

W połowie stycznia br. samochód prowadzony przez księcia Filipa zderzył się z innym pojazdem w pobliżu wjazdu na drogę szybkiego ruchu A149.

Książę nie odniósł żadnych obrażeń, ale został poddany rutynowym badaniom lekarskim. Dwie pasażerki drugiego pojazdu odniosły lekkie obrażenia (m.in. złamanie nadgarstka) i zostały przewiezione na krótko do szpitala, z którego wyszły tego samego dnia. Jadący z nimi dziewięciomiesięczny chłopiec nie ucierpiał w wypadku.

Mąż królowej napisał później do kobiet list z oficjalnymi przeprosinami. Według mediów miał w nim tłumaczyć, że podczas jazdy oślepiło go słońce.

92-letnia królowa Elżbieta II i 97-letni książę Filip, który w sierpniu ub.r. wycofał się ze sprawowania obowiązków reprezentacyjnych i rzadko pojawia się publicznie, przebywają w Sandringham od świąt Bożego Narodzenia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Częstochowa chce zatrzymać młodych lekarzy

/ czestochowa.pl

  

Stypendia, refundacja kosztów kursów specjalizacyjnych czy dofinansowanie wynajmu mieszkania – tak władze Częstochowy chcą zachęcić do młodych lekarzy do pracy w tym mieście. Do 6 września potrwa nabór studentek i studentów medycyny zainteresowanych miejskim stypendium.

Polska służba zdrowia zmaga się z problemem braku lekarzy. Jest on odczuwalny również w Częstochowie. W kwietniu rada miasta przyjęła uchwałę w sprawie zachęt dla medyków.

Wspólnie z radnymi doszliśmy do wniosku, że trzeba podjąć działania, aby bardziej zainteresować lekarzy Częstochową i pracą w miejskim szpitalu. Stąd program "Dostępny lekarz"

– powiedział prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

"Wspieramy ochronę zdrowia poprzez remonty oddziałów czy inwestycje takie jak w nowy szpitalny oddział ratunkowy na Zawodziu. Prowadzimy rocznie około 20 programów zdrowotnych i profilaktycznych, uruchamiamy też środki w sytuacjach kryzysowych, np. na interwencyjne szczepienia przeciw żółtaczce typu A. Aby sytuacja w służbie zdrowia trwale się poprawiła, potrzebni są jednak przede wszystkim lekarze"

– dodał.

Według władz Częstochowy, taki program nie istnieje obecnie w żadnym innym mieście w Polsce. Jego realizacja ma być na bieżąco analizowana i – w razie potrzeby – dopasowywana do potrzeb.

Program składa się z trzech elementów. Pierwszy to stypendia. Miasto przyzna je studentom VI roku kierunku lekarskiego, którzy po zakończeniu kształcenia zobowiążą się pracować przynajmniej przez trzy lata w publicznym podmiocie leczniczym, dla którego gmina Częstochowa jest organem założycielskim.

Młodzi medycy taką decyzję będą musieli podjąć wkrótce po zakończeniu studiów. Stypendium pieniężne – maksymalnie 2 tys. zł – będzie przyznawane na 9 miesięcy – tyle trwa rok akademicki. Na stypendium będą mogli liczyć ci, którzy zaliczyli w terminie V rok studiów, mają wpis na kolejny rok akademicki i uzyskali stosowną średnią ocen.

Stypendystom nie będzie wolno powtarzać roku, na który złożyli wniosek o stypendium. Nie będą mogli też korzystać z urlopów określonych w regulaminie studiów.

Drugi element programu "Mieszkanie w Częstochowie dla lekarza" – da młodym medykom możliwość ubiegania się o najem lokalu mieszkalnego z zasobu lokali czynszowych Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej TBS.

Trzeci moduł to "Kształcenie i podnoszenie kwalifikacji osób wykonujących zawody medyczne". Przewiduje on m.in. refundację kosztów podnoszenia kwalifikacji lekarzy w trakcie specjalizacji – szkoleń wynikających z programu specjalizacji, jak również innych szkoleń mających wpływ na jakość usług medycznych. W tym roku na ten cel w miejskim budżecie przeznaczono 70 tys. zł, a na realizację wszystkich elementów programu w tym roku przewidziano wstępnie kwotę 200 tys. zł.

Z programu podnoszenia kwalifikacji będą mogły skorzystać osoby kształcące się na VI roku studiów medycznych polskich uczelni na kierunku lekarskim, rezydenci specjalizujący się w Miejskim Szpitalu Zespolonym, lekarze specjalizujący się w ramach etatu w tym szpitalu oraz lekarze o deficytowych specjalizacjach – według wskazania dyrektora Miejskiego Szpitala Zespolonego. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl