UPA – pierwszy mord w Parośli

Rodzina Jasiończaków z Woli Ostrowieckiej, zamordowana w 1943 r. przez UPA / Fot. ze zbiorów Leona Popka. Źródło: IPN

  

W nocy z 8 na 9 lutego 1943 r. w Parośli na Wołyniu sotnia UPA Hryhorija Perehijniaka „Dowbeszki-Korobki” zamordowała polskich mieszkańców, ponad 155 osób, w tym dzieci i niemowlęta. Zbrodnia w Parośli była pierwszą zbrodnią na tak wielką skalę dokonaną przez UPA na Polakach.Dowódcą oddziału był Hryhorij Perehiniak „Dowbeszka-Korobka”, który jeszcze przed 1939 rokiem zamordował polskiego sołtysa. W więzieniu poznał Stepana Banderę, przywódcę krajowego kierownictwa Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.

Ukraiński oddział wszedł do Parośli mówiąc, że należy do partyzantki sowieckiej. Oszukano mieszkańców, którzy nic nie podejrzewając dali się związać, by uniknąć kary ze strony Niemców za „dobrowolne” goszczenie i karmienie partyzantów. Związanych Polaków zamordowano siekierami, nie oszczędzając kobiet i dzieci. Z rzezi ocalało 12 rannych osób.

Według Grzegorza Motyki na terenie dawnej Galicji Wschodniej zamordowano 30-40 tysięcy Polaków. Łączna liczba Polaków zabitych przez ukraińskich nacjonalistów wynosi najprawdopodobniej około 100 tysięcy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Gdańszczanie żegnają radnego Dawida Krupeja. "Zawsze życzliwy, otwarty, przygotowany merytorycznie"

śp. Dawid Krupej / facebook.com

  

Gdańszczanie żegnają zmarłego w piątek radnego Prawa i Sprawiedliwości Dawida Krupeja. Księga kondolencyjna poświęcona jego pamięci została wystawiona w poniedziałek w siedzibie Rady Miasta w Nowym Ratuszu.

[polecam:https://niezalezna.pl/312153-zmarl-gdanski-radny-pis-mial-zaledwie-29-lat]

Jako pierwsze wpisały się do niej prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak.

Życie ludzi i śmierć to często wielka tajemnica i samotność... Z wdzięcznością myślę o życiu i tym, co po sobie zostawił radny Dawid Krupej. Jego piękny głos wciąż pobrzmiewa w moich uszach. Niech dobry Pan przyjmie Go do siebie, a my gdańszczanki i gdańszczanie, obiecujemy wieczną pamięć

- napisała prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Jestem głęboko wstrząśnięta śmiercią Radnego Miasta Gdańska Dawida Krupeja. Zawsze życzliwy, otwarty na rozmowę. Zawsze merytorycznie przygotowany do dyskusji o Gdańsku, a zwłaszcza o gdańskiej kulturze. Dawidzie, za wcześnie. Składam serdecznie wyrazy współczucia Rodzinie i Przyjaciołom

 - napisała przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową samorządowca wspominał między innymi wiceprzewodniczący Rady Miasta z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Piotr Gierszewski, którego Dawid Krupej uważał za swojego mentora.

Miałem wrażenie, że uczeń szybko przerósł mistrza. Dawid był niesamowicie aktywny. Napisaliśmy wspólnie najwięcej interpelacji. Już sama obecność dobrego człowieka czyni świat lepszy i piękniejszy - Dawid był takim człowiekiem. Niezwykle dojrzały w kontekście aktywności społecznej, wszędzie było go pełno. Będzie nam brakowało jego cudownego głosu. Jego barwa skupiała wszystkich, ja mogłem mówić, ale on był słyszany

- mówił Piotr Gierszewski.

Zwrócił uwagę, że Krupej angażował się w sprawy Gdańska również w Warszawie. Dzięki niemu wiele gdańskich zabytków jest odnawianych.

Wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski uważa, że śmierć samorządowca jest olbrzymią stratą dla klubu Prawa i Sprawiedliwości. "Był zawsze merytorycznie przygotowany. Jego kultura osobista i sposób argumentacji wzbudzały podziw i wyróżniały go na forum Rady Miasta. Można było się różnić na poglądy, ale nigdy nie przekroczył żadnych barier" - powiedział Borawski.

Radny Sopotu Paweł Petkowski, który był bliskim kolegą zmarłego polityka, mówił, że Dawid Krupej był wielkim patriotą, osobą wrażliwą i życzliwą wobec drugiego człowieka. Cechowało go poczucie humoru. Odznaczał się wysoką kulturą osobistą.

Patrzyłem na Dawida z wielką nadzieją na przyszłość polskiej polityki na szczeblu lokalnym. Był wzorem dla starszych i młodszych od siebie kolegów i koleżanek 

- powiedział.

Przewodnicząca klubu radnych Wszystko dla Gdańska Beata Dunajewska powiedziała, że Dawida Krupeja zapamięta przede wszystkim, jako dobrego człowieka.

Miał w sobie coś takiego, że nawet wtedy, kiedy mówił coś, co dla mnie osobiście było kontrowersyjne, to używał takich słów i mówił to takim głosem, że można było mu wszystko wybaczyć. Miałam okazję uczestniczyć w debacie młodych przeciwko hejtowi, gdzie był mocno atakowany przez panią z Lewicy. Wychodził z tego obronną ręką i udawało mu się nie obrażać tej pani, za co zyskał mój ogromny szacunek. Żył krótko, bardzo intensywnie, ale pięknie i jako pięknego człowieka go zapamiętam 

- mówiła Dunajewska.

Księga kondolencyjna pozostanie wystawiona w gmachu Ratusza do piątku.


Dawid Krupej urodził się 20 marca 1991 r. Z wykształcenia był magistrem sztuki i śpiewakiem operowym. Ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku. Był doktorantem w zakresie nauk o zarządzaniu na Uniwersytecie Gdańskim. Mandat radnego uzyskał w wyborach samorządowych jesienią 2018 roku. Był liderem listy wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w okręgu numer 6 obejmującym m.in. Oliwę i Osowę. Zasiadał w Komisji ds. Skarg, Wniosków i Petycji oraz Komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańska. Był pracownikiem Biura Programu "Niepodległa". Współpracował z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, był asystentem wiceministra Jarosława Sellina.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts