Premier rozpocznie swoją wizytę od spotkania w suwalskim ratuszu z prezydentem miasta Czesławem Renkiewiczem. Podobne spotkanie odbyło się pół roku temu w Suwałkach. Szef litewskiego rządu zapewne będzie chciał rozmawiać o powołaniu w Suwałkach Centrum Oświaty i Kultury Litewskiej. Litwini chcą tam utworzyć przedszkole i szkołę z litewskim językiem nauczania.

Litwini chcą, żeby taka placówka powstała jak najszybciej. Oczekują, że samorząd pomoże w znalezieniu odpowiedniej lokalizacji. Władze Suwałk powodzenie pomysłu uzależniają od porozumienia stron na szczeblu państwowym.

Skvernelis podczas poprzedniej wizyty w Suwałkach mówił, że oczekuje, by obiekt był "reprezentacyjny" i dał mniejszości litewskiej możliwość prezentacji swojej kultury. Zarazem liczy, że mieszkańcy Suwałk będą odwiedzali to miejsce. Rząd Litwy zapowiada pomoc w powołaniu ośrodka.

Według Litwinów, jest wyraźna potrzeba utworzenia litewskiego przedszkola w Suwałkach, natomiast projekt utworzenia litewskiej szkoły w tym mieście należy jeszcze oszacować. Potrzeba wynika z tego, że do Suwałk przenosi się coraz więcej litewskich rodzin. Jako miejsce zamieszkania wybierają je młode rodziny z Puńska i Sejn.

Od kilku lat coraz więcej osób tej narodowości żyje w Suwałkach. Pracują tam głównie w branży handlowej. Litwini ci, w głównej mierze obsługują swoich rodaków, których codziennie kilka tysięcy przyjeżdża z Litwy do Suwałk na zakupy.

Premier Saulius Skvernelis spotka się także w Suwałkach z wojewodą podlaskim Bohdanem Paszkowskim.