Premier na odprawie z pogranicznikami: Przyczyniacie się do tego, że granice są odpowiednio chronione

Mateusz Morawiecki / tvp.info/screenshot

  

Premier Mateusz Morawiecki i minister spraw wewnętrznych Joachim Brudziński wzięli dzisiaj udział w odprawie z funkcjonariuszami Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Huwnikach na Podkarpaciu. - Dzięki wam budżet państwa jest w lepszym stanie, przyczyniacie się do tego, że granice są odpowiednio chronione, a gospodarka jest w lepszym kształcie - mówił premier.

Morawiecki dziękował funkcjonariuszom Straży Granicznej za ochronę granic.

"Tutaj bronimy zewnętrznych granic UE przed wtargnięciem obywateli, którzy nie mają takich uprawnień do wjeżdżania na terytorium UE"

- mówił szef rządu.

Podkreślał również rolę w Straży Granicznej w powstrzymaniu przemytu.

"Dzięki temu budżet państwa jest w lepszym stanie, dzięki temu wszystkiemu wy również przyczyniacie się w bardzo istotny sposób (do tego, że) gospodarka jest w lepszym kształcie i nasze granice są odpowiednio chronione"

- dodał Morawiecki, dziękując funkcjonariuszom za ich pracę

Podczas odprawy z funkcjonariuszami głos zabrał również minister Joachim Brudziński.

"Serce rośnie, kiedy takie słowa padają w obecności wszystkich ministrów państw UE, kiedy polscy funkcjonariusze są komplementowani i kiedy kierowane są słowa podziękowania za solidarną służbę w ramach obecności w Unii"

- mówił szef MSW. Przypominał, że służba i praca SG na wschodniej granicy Polski to także ochrona wschodniej granicy całej Unii i bezpieczeństwo wszystkich obywateli UE.

"Uświadamiamy naszym partnerom, że zagrożenia, to nie tylko niekontrolowany w dużej mierze napływ nielegalnych imigrantów z Afryki na południowym odcinku granicy UE. Nie dalej jak kilka dni temu zatrzymano kilkunastu obywateli Afganistanu, próbujących się nielegalnie dostać na terytorium Polski i UE"

- mówił Brudziński

Minister podkreślił, że spektakularne sukcesy polskiej Straży Granicznej w walce z przestępczością, to również zasługa tego, że formacja ta "staje się jedną z najnowocześniejszych w Europie, wyposażoną w bardzo dobry sprzęt". Przypomniał, że w 2018 r. SG dostała ponad 200 mln zł. To ponad 300 nowoczesnych samochodów, sprzęt do lokalizacji obiektów latających, modernizacja przejść granicznych - wyliczał. Dzięki temu służba funkcjonariuszy jest dla nich bezpieczniejsza, nowoczesny sprzęt zabezpiecza ich zdrowie, a nawet życie - zaznaczył Brudziński.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...


USA: Zaledwie dwa stany bez ofiar śmiertelnych

/ Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Łącznie w USA odnotowano już ponad 2,4 tys. zgonów osób zakażonych koronawirusem. Covid-19 przyczynił się do śmierci ludzi w 48 stanach. Ostatnimi stanami bez ofiar śmiertelnych są Hawaje i Wyoming.

W sześciu stanach liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 100. Oprócz Nowego Jorku (1026) sa to: Waszyngton (197), New Jersey (161), Luizjana (152), Michigan (132) i Kalifornia (129).

W niedzielę odnotowano pierwszy zgon w Wirginii Zachodniej. Oznacza to, że już tylko w dwóch stanach nie ma zmarłych z Covid-19 - są to Hawaje i Wyoming.

Do niedzieli cztery osoby zmarły w stołecznym Dystrykcie Kolumbii, a pięć na Portoryko. Przypadki SARS-Cov-2 wykryto także na wyspie Guam, Wyspach Dziewiczych i Marianach Północnych.

Najgorsza sytuacja w USA panuje w mieście Nowy Jork, gdzie w niedzielę liczba zgonów wzrosła do 776. Miejskie szpitale są przeciążone, brakuje w nich środków ochronnych; niektóre pielęgniarki noszą te same maseczki ochronne przez kilka dni. Władze ostrzegają, że niedługo nie będzie starczać dla wszystkich pacjentów respiratorów i łóżek dla chorych. Zazwyczaj tętniące życiem miasto całkowicie wymarło.

Z obawy przed epidemią tysiące Nowojorczyków opuszcza swoje miasto. Pobliskie stany obawiają się, że przyjeżdżający z tej największej amerykańskiej aglomeracji stworzą w ich regionach ogniska choroby.

Władze lokalne w Maryland zabroniły więc wynajmowania domów przez internet, a policja w Rhode Island rozpoczęła zatrzymywanie samochodów na rejestracjach z Nowego Jorku. Prezydent USA Donald Trump rozważał w weekend wprowadzenie kwarantanny w stanach Nowy Jork, New Jersey i części Connecticut; ostatecznie nie zdecydował się jednak na taki krok.

Jeszcze przed miesiącem Trump twierdził, że epidemia w USA jest pod kontrolą i porównywał koronawirusa do grypy. Spotyka go za to teraz ostra krytyka ze strony Demokratów. Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi oceniła w niedzielę, że "jego początkowa negacja (epidemii) była śmiertelna".

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) obawia się, że Stany Zjednoczone, zamieszkane przez blisko 330 milionów osób, mogą stać się kolejnym epicentrum pandemii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts