Występując na briefingu poświęconym tej wizycie powiedział, że na Węgrzech i na Słowacji Pompeo będzie rozmawiał również o sposobach wzmocnienia współpracy z obu państwami w dziedzinie bezpieczeństwa, co dotyczy między innymi umów o współpracy obronnej.

- Na Węgrzech sekretarz stanu poświęci szczególną uwagę roli Chin w Europie Środkowej i wyrazi nasze zaniepokojenie rosnącą obecnością Huawei na Węgrzech

 - cytuje Reuters słowa, jakie padły na briefingu. Pompeo ma też "wezwać regionalnych przywódców, by wzięli pod uwagę ostrzeżenia państw strefy Azji i Pacyfiku, które popadły w trudności w rezultacie zbyt ścisłej współpracy z Chińczykami".

Huawei zamierza zbudować na Węgrzech swe europejskie centrum logistyczne oraz zwiększyć tam w bieżącym roku swój potencjał produkcyjny. USA starają się odwieść inne państwa od wiązania się z Huawei z powodu bliskich relacji koncernu z rządem Chin oraz podejrzeń, iż dostarcza on klientom sprzęt mogący służyć także do ich szpiegowania.

Według wspomnianego przedstawiciela amerykańskiego rządu, USA są szczególnie zaniepokojone ekspansją Huawei na małe kraje Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie korupcja ma znaczne rozmiary i gdzie łatwo jest penetrować państwową infrastrukturę.

W trakcie swej europejskiej podróży w dniach od 11 do 15 lutego sekretarz stanu USA odwiedzi kolejno Budapeszt, Bratysławę, Warszawę, Brukselę i stolicę Islandii Reykjavik.