Zatrzymani za pobicie obcokrajowców

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Policjanci ustalili tożsamość i zatrzymali trzech młodych mężczyzn, którzy w październiku ubiegłego roku pobili w Katowicach studentów z Kolumbii. Według nieoficjalnych informacji, zatrzymani są związani z grupą pseudokibiców. Poszukiwani są pozostali napastnicy.

Jak podała dziś śląska policja, zatrzymani mają od 18 do 23 lat. Usłyszeli zarzuty pobicia, a śledczy uznali, że ich wybryk miał charakter chuligański. Oznacza to, że grozi im surowsza kara.

Do ataku na Kolumbijczyków doszło 6 października 2018 roku w centrum miasta. Około godziny 4.30 do dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Katowicach wpłynęło zgłoszenie z centrum powiadamiania ratunkowego o pobiciu obcokrajowców.

"Policjanci natychmiast pojechali na miejsce zgłoszenia. Jak wstępnie ustalono, pod wiaduktem w pobliżu ulic św. Jana i Dworcowej obywatele Kolumbii zostali zaczepieni przez grupę nieznanych osób. Sprawcy zaczęli ich popychać i uderzać. Po ataku napastnicy odeszli, a świadkowie na miejsce wezwali policję i pogotowie"

- opisywali policjanci.

Jeden z pobitych mężczyzn został zabrany do szpitala przez załogę pogotowia ratunkowego. Jeszcze tego samego dnia zabezpieczono zapis miejskiego monitoringu. Sprawą zajęli się policjanci z Wydziału Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.

"Po analizie nagrań z monitoringu, a także w wyniku działań procesowych oraz operacyjnych, mundurowi ustalili tożsamość sprawców. Zatrzymano trzech mężczyzn, którzy usłyszeli już zarzuty pobicia"

- podała katowicka komenda.

Wszyscy podejrzani są mieszkańcami Katowic. Zgodnie z Kodeksem karnym, za pobicie, które skutkowało lekkim lub średnim uszczerbkiem na zdrowiu, grozi do trzech lat więzienia. Jeśli ofiara doznała ciężkich obrażeń, sprawcy grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Skazując za występek o charakterze chuligańskim sąd wymierza sprawcy karę w wysokości nie niższej od dolnej granicy zagrożenia zwiększonego o połowę. Ponadto w takiej sytuacji warunkowe zawieszenie wykonania kary może nastąpić jedynie w szczególnie uzasadnionych przypadkach.

O dalszym losie zatrzymanych zdecydują prokurator i sąd. Policjanci ustalają tożsamość pozostałych osób, które zaatakowały obcokrajowców

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier Słowacji: Nigdy nie zgodzę się na zmuszanie do przyjmowania imigrantów

Zdjęcie ilustracyjne / By Irish Defence Forces - https://www.flickr.com/photos/dfmagazine/18898637736/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41045858

  

Premier Słowacji Peter Pellegrini zapowiedział dzisiaj, że na spotkaniach Rady Europejskiej nigdy nie zgodzi się z propozycją, która w jakimkolwiek stopniu zmuszałaby jego kraj do przyjmowania migrantów. Odrzucił również system automatycznej redystrybucji.

Urząd premiera poinformował, że takie same stanowisko mają prezentować wszyscy członkowie gabinetu podczas unijnych spotkań.

Premier uznał też, że oświadczenia dotyczące karania państw niechcących przyjmować migrantów są nie na miejscu w czasie, gdy poszukiwane jest rozwiązanie opierające się na zasadzie konsensusu.

Takie rozwiązanie, napisała agencja TASR, powinno być zrównoważone, systemowe i powinno dotyczyć przyczyn i źródeł migracji, a nie konsekwencji.

Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas spotkania w środę w Rzymie z premierem Włoch Giuseppe Contem poparł wprowadzenie automatycznego europejskiego mechanizmu przyjmowania imigrantów, ich redystrybucji oraz skutecznego odsyłania, aby Włochy czy Malta nie ponosiły pełnej odpowiedzialności za osoby przybywające do Europy przez Morze Śródziemne. Na spotkaniu poruszono także kwestię kar finansowych dla tych krajów, które odmawiają udziału we wspólnej polityce migracyjnej.

Także słowackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w sobotę oświadczyło, że Słowacja jest przeciwna jakiemukolwiek systemowi rozdziału migrantów.

„Taki system w przeszłości okazał się niefunkcjonalny, co więcej, zachęcałby migrantów do podjęcia ryzykownej drogi do Europy przez Morze Śródziemne, i tym samym oznaczałby wsparcie siatek przemytniczych, które na tym zarabiają”

– skomentował informacje z Rzymu szef departamentu prasy MSZ Juraj Tomaga.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl