Kilka mgnień Wiosny nad Sekwaną

  

Francuskie media dość szeroko odnotowały powstanie w Polsce partii Wiosna Roberta Biedronia. W stereotypie „ultrakonserwatywnej i katolickiej” Polski jest to z pewnością ciekawostka dla wielu Francuzów, którzy znają nasz kraj tylko z przekazów medialnych.

Dla tygodnika „L’Express” „Robert Biedroń to nadzieja postępowców”. Dalej czytamy: „W wieku 42 lat ten lewicowy polityk, ateista i gej ma zamiar rzucić wyzwanie swojego ruchu wobec dwóch głównych partii w Polsce”. Tygodnik stawia też pytanie: „Czy można być ateistą, homoseksualistą i lewicowcem w Polsce, kraju katolickim i mocno zamkniętym w konserwatyzmie?”. Później pod adresem Biedronia sypią się komplementy („empatyczny uśmiech”, determinacja). Odpowiedź wydaje się więc oczywista.

W relacji mamy przedstawienie trochę upiększonego „pozytywnego” bilansu Biedronia jako prezydenta Słupska („zmniejszył zadłużenie miasta, zachęcał do przejrzystości procesu decyzyjnego i skupił się na zrównoważonym rozwoju, jednocześnie obniżając sobie pensję prezydenta”). Jego misją jest obecnie reanimacja „konającej lewicy”, a „wybory europejskie powinny posłużyć jako punkt wyjścia dla projektu podbojów Biedronia”.

Tygodnik zauważa, że w „Polsce uważanej za ostatni katolicki bastion na kontynencie europejskim Robert Biedroń ma podwójny problem – jest ateistą i otwartym homoseksualistą”. Autor przypomina, że Biedroń to współzałożyciel Kampanii przeciw Homofobii. Ma też podobno „wszystko, by uwieść młodych”. „L’Express” podkreśla socjalne postulaty Wiosny – „redystrybucję bogactwa na rzecz małych miast i obszarów wiejskich, a w szczególności ustanowienie emerytury obywatelskiej w wysokości 380 euro miesięcznie”. Autor dodaje, że „aby odgrywać kluczową rolę w następnym parlamencie, jego partia będzie musiała zdobyć od 10 do 15 proc. głosów”.

Dziennik „Le Monde” też zajął się Biedroniem jako „nową nadzieją centrolewicy w Polsce”. Korespondent gazety donosi, że „Wiosna, nowa partia byłego prezydenta Słupska, chce być bardziej społeczna, ekologiczna i zerwać z Kościołem”. Tu pojawia się to pytanie stawiane też wcześniej – „Czy w katolickiej Polsce można wygrać wybory, obiecując prawo do dobrowolnego przerywania ciąży, PACS (związki cywilne homoseksualistów), »małżeństwo dla wszystkich«, opodatkowanie dochodów z niedzielnych tac i renegocjację stosunków z Watykanem? ”. Gazeta podkreśla, że propozycje nowej partii są „bardzo postępowe”. Jest też nawiązanie do „projektu Emmanuela Macrona o zerwaniu ze starym światem”. Według dziennika „Le Monde” bowiem „Wiosna odrzuca tradycyjny podział na lewicę i prawicę”. Tylko że wiadomo, jak to się skończyło we Francji.

Belgijski „Le Soir” bawi się w skojarzenia. Biedroń to „młody papież polskiej lewicy”. Według dziennika „40 lat po historycznej wizycie papieża w kraju rodzinnym” wybiła godzina „nowej zmiany”. Autor zauważa też fizyczne podobieństwo Biedronia do aktora brytyjskiego Jude Lawa.

W RFI ukazały się aż dwa materiały poświęcone Wiośnie. Według korespondenta tej rozgłośni partia ta może liczyć na 6 do 10 proc. głosów, co stawia ją na trzeciej pozycji za „dwiema historycznymi i konserwatywnymi partiami, które rządziły Polską od czasu upadku komunizmu”. Warszawski korespondent RFI Thomas Giraudeau tłumaczy: „Wyobraź sobie w tle Johna Lennona, hasło »nareszcie zmiana« i rewolucyjne dla Polski idee: liberalizację prawa aborcyjnego, związki homoseksualne, zamknięcie kopalń węgla do 2035 r.”. Wizerunek Biedronia to „lewicowiec, ateista opowiadający się za francuską wersją laicyzmu w bardzo katolickim kraju”.

Korespondent dodaje, że według jego informatorów „homoseksualizm Roberta Biedronia nie będzie przeszkodą w politycznym marszu w górę w bardzo konserwatywnym i katolickim kraju”.

Z innego materiału RFI dowiadujemy się, że „lewicowiec, gej i ateista Robert Biedroń bulwersuje polską politykę”. Stawiana jest też teza, że „ma ogromną siłę medialną i wydaje się, że reprezentuje przyszłe pokolenia”.

Wiosną zajęła się także rozgłośnia France Inter. Biedroń to już „Europejczyk 2019 r.”, bo „jako outsider przyciąga zainteresowanie i wsparcie”. Tutaj też pada zestawienie z Macronem.

Stereotypy, w których PO jest partią prawicy, przeciwstawianie zacofanego starego pokolenia, które jeszcze słucha się Kościoła, młodym, wychowanym już po komunizmie, którzy mają liberalne spojrzenie na świat, są wzmocnione fascynacją „ujawnienia” się we wschodniej Europie polityka homoseksualisty. Z pewnością ma tu także znaczenie pewne poparcie Kominternu, który nad Sekwaną ma bardzo silne lobby. Nic dziwnego, że w przekazach francuskojęzycznych mediów, które nawiązują do parodii słowa Jana Pawła II, „Wiosna Roberta Biedronia to nadzieja na odnowienie Polski”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts