Dzieła Moniuszki i Erkela w Bytomiu i Krakowie

/ b0red

  

Dzieła Stanisława Moniuszki i Ferenca Erkela, uznawanych za ojców oper narodowych w Polsce i na Węgrzech, zabrzmią podczas dwóch koncertów - 9 lutego w Bytomiu i dzień później w Krakowie.

W styczniu taki koncert odbył się w stolicy Węgier - Budapeszcie. "Inicjatywa koncertu prezentującego dzieła obu tych kompozytorów wyszła ze strony węgierskiej. Znajomość dokonań Stanisława Moniuszki za granicą cieszy, twórczość Erkela w Polsce nie jest na razie szerzej znana. Rozważamy dalszą współpracę" – powiedziała moderatorka koncertów, prezeska Krakowskiego Stowarzyszenia Miłośników Opery Aria Elżbieta Gładysz.

Pierwszy polski koncert odbędzie się 9 lutego w Sali im. Adama Didura w Operze Śląskiej w Bytomiu, drugi – dzień później w Auli Florianka Akademii Muzycznej w Krakowie.

Widzowie będą mieli okazję usłyszeć utwory z dorobku Stanisława Moniuszki, stanowiące kanon polskiej opery narodowej, a także poznać twórczość Ferenca Erkela - twórcy węgierskiego hymnu i narodowych dzieł operowych. Na scenie oprócz polskich artystów wystąpią także soliści z Węgier. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Konsulat Generalny Węgier w Krakowie. Projekt jest częścią obchodów trwającego Roku Moniuszkowskiego.

Podczas koncertów będzie można poznać historię i okoliczności powstania oper: "Strasznego dworu", "Halki", "Verbum nobile" oraz opery "Flis". Zabrzmią arie m.in. z tych dzieł.

W części węgierskiej koncertu zaprezentowana zostanie historia i fragmenty z premiery pierwszej opery węgierskiego kompozytora pt. "Hunyadi Laszla", następnie jego wielkiego dzieła "Bank ban" oraz opery "Król Stefan", która była ostatnią w karierze Erkela jako kompozytora oper.

Wystąpią młodzi artyści z obu krajów: Zsafia Badi – sopran, Domonkos Blazsa – baryton, Bala Turpinszky – baryton, Aleksandra Szerocka – sopran, Sławek Broś – bas, a także Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją prof. Lidii Matynian. Przy fortepianie - Pál Mezei i Magdalena Żak de Carvalho.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Odblokowana dk nr 12 między Sulejowem a Opocznem

/ Kondzio1990; https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

  

Droga krajowa nr 12 między Sulejowem a Opocznem została odblokowana po wypadku, w którym pięć osób zostało rannych.

Późnym popołudniem w miejscowości Kozenin zderzyły się dwa samochody osobowe i ciągnik rolniczy. Droga była zablokowana przez ponad 3 godziny.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl