Są pieniądze dla zawodówek

/ frycyk01

  

W ramach programu Dydaktyczne Inicjatywy Doskonałości do 15 Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych (PWSZ) w całej Polsce trafi w tym roku łącznie 15 mln zł. To nagroda za najlepsze kształcenie na potrzeby rynku pracy - powiedział w Płocku szef resortu nauki Jarosław Gowin.

Podczas wizyty w płockiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin przekazał tej uczelni symboliczny czek na 1 mln zł jako wyróżnienie właśnie w projekcie Dydaktycznych Inicjatyw Doskonałości.

Minister przypomniał, że od trzech lat działa system badania Ekonomicznych Losów Absolwentów, dzięki któremu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) może „niezwykle precyzyjnie określić, po jakim kierunku, po jakiej uczelni, absolwenci najszybciej znajdują pracę, i jaki jest poziom ich wynagrodzeń”. Zaznaczył przy tym, że od końca ubiegłego roku 15 najlepszych Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych „nagradzanych jest kwotą dodatkowego miliona złotych właśnie za to, że najlepiej kształci absolwentów na potrzeby rynku”.

Gratulując rektorowi płockiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej prof. nadzw. dr hab. Maciejowi Słodkiemu przyznania 1 mln zł, Gowin podkreślił, że jest to dowód, że uczelnia „wykonuje nie tylko ciężką, ale też bardzo efektywną pracę”. „To ważny sygnał także dla studentów. Dokonali dobrego wyboru. Warto studiować w publicznych uczelniach zawodowych. Warto wybierać uczelnię w Płocku” – dodał szef resortu nauki.

Wicepremier przypomniał, że od października ub. r. trwa wdrażanie reformy polskich uczelni i instytutów naukowych, czyli nowej ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, tzw. Konstytucji dla Nauki. „Jednym z elementów naszych działań jest położenie większego nacisku na jak najwyższy poziom kształcenia zawodowego w odniesieniu do uczelni wyższych. Ten cel realizowany jest przede wszystkim przez publiczne uczelnie zawodowe, jak Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Płocku” – dodał.

Gowin podkreślił, że aby „dowartościować ten sposób kształcenia, bardzo poszukiwany dzisiaj przez pracodawców”, od ubiegłego roku MNiSW organizuje konkurs na Dydaktyczne Inicjatywy Doskonałości. Zauważył, że projekt ten, wspierający najlepsze w kraju uczelnie zawodowe, wpisuje się w realizowaną przez rząd Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju.

„Każdemu z nas zależy na tym, żeby najlepsze uczelnie uniwersyteckie, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, pięły się w górę w światowych rankingach. Ale równie ważne jest to, żeby rozwijały się także takie uczelnie, jak publiczna uczelnia zawodowa w Płocku”

– zaznaczył Gowin.

„Gwarantowałem, że te uczelnie zawodowe i uczelnie regionalne będą miały - w ramach Konstytucji dla Nauki (...(...) – swoje poczesne miejsce i myślę, że dzisiaj znajdujemy jeden z dowodów na to, że te uczelnie są przez nasz rząd szczególnie wysoko cenione”

- dodał.

Jak poinformowało Ministerstwa Nauki w ramach projektu Dydaktycznych Inicjatyw Doskonałości dodatkowe środki, po 1 mln zł, trafią w 2019 r. - oprócz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku - także do uczelni w Gnieźnie, Przemyślu, Wałczu, Sanoku, Koszalinie, Legnicy, Elblągu, Jeleniej Górze, Oświęcimiu, Opolu, Białej Podlaskiej, Wałbrzychu, Jarosławiu i Łomży.

Resort zaznaczył, że premia finansowa jest wypłacana w formie zwiększonej subwencji, co zapewnia większą elastyczność w dysponowaniu pieniędzmi. „Uczelnie mogą wydać środki na cele, które podniosą jakość kształcenia. Na przykład na zakup pomocy dydaktycznych, zatrudnienie praktyków na uczelniach, stypendia dla studentów, kursy i szkolenia podnoszące kompetencje kadry dydaktycznej, modernizację laboratoriów i pracowni” – wyjaśniło ministerstwo.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Mucha rezygnuje z wyścigu o fotel lidera partii. Wiemy, komu przekazała poparcie

/ Fotomag/Gazeta Polska

  

Joanna Mucha poinformowała, że rezygnuje z ubiegania się o stanowisko przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Powód? Zbliżające się wybory prezydenckie. - Dzisiaj nie jest czas, aby udowadniać samej sobie, jaki wynik mogłabym osiągnąć, tylko jest czas na to, żeby szybko zamknąć te wybory - powiedziała na konferencji prasowej w Sejmie. Zaapelowała też o poparcie kandydatury szefa klubu KO Borysa Budki.

[polecam:https://niezalezna.pl/307192-w-platformie-klotnia-na-calego-kandydat-na-szefa-partii-zapowiada-rewolucje]

"Poza tym, że są wybory w Platformie Obywatelskiej, są jeszcze wybory prezydenckie, które są przed nami. Dzisiaj nie jest czas, aby udowadniać samej sobie, jaki wynik mogłabym osiągnąć, tylko jest czas na to, żeby szybko zamknąć te wybory"

- powiedziała Mucha na konferencji prasowej w Sejmie.

"Mam nadzieję, że nasze wewnętrzne wybory mogą zamknąć się w pierwszej turze. W związku z tym podjęłam decyzję, że rezygnuję z mojego startu"

- dodała.

[polecam:https://niezalezna.pl/306773-kopacz-z-poparciem-prosto-z-brukseli-typuje-swojego-faworyta-ktory-nie-zawiedzie]

Posłanka KO wystąpiła na wspólnej konferencji z przewodniczącym klubu Koalicji Obywatelskiej Borysem Budką. "Chciałam poprosić wszystkich tych, którzy chcieli swój głos oddać na mnie, żeby zagłosowali na Borysa Budkę" - zaapelowała Mucha.

[polecam:https://niezalezna.pl/306804-arlukowicz-poparl-budke-w-wyborach-na-szefa-po]

Po wycofaniu się Muchy a wcześniej także Bartosza Arłukowicza, w wyborach na szefa PO pozostało 4 kandydatów: szef klubu Koalicji Obywatelskiej i obecny wiceszef partii Borys Budka, inny wiceprzewodniczący Tomasz Siemoniak, poseł Bartosz Sienkiewicz oraz senator Bogdan Zdrojewski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts