Przełomowa decyzja ws. Nord Stream 2. Przyjęto korzystną dla Polski dyrektywę

/ By Pjotr Mahhonin - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36805430

  

Ambasadorowie krajów członkowskich Unii Europejskiej przyjęli w Brukseli projekt nowelizacji dyrektywy gazowej, który dotyczy gazociągu Nord Stream 2. Oznacza to, że po formalnej akceptacji propozycji przez ministrów krajów członkowskich, w następnym kroku będą mogły rozpocząć się negocjacje z Parlamentem Europejskim nad ostatecznym kształtem nowych regulacji.

Prace nad projektem nowelizacji dyrektywy w Radzie Unii Europejskiej (która skupia kraje członkowskie) toczyły się od miesięcy bez żadnych postępów. Propozycje były blokowane przez kraje niechętne dyrektywie, w tym Niemcy, które są zaangażowane w budowę Nord Streamu 2. Dzisiejsza decyzja jest przełomem.

Projekt nowelizacji przewiduje, że podmorskie części gazociągów na terytorium UE będą w całości podlegały przepisom restrykcyjnego unijnego trzeciego pakietu energetycznego. Przyjęcie takich regulacji zmniejszyłoby rentowność Nord Stream 2 - drugiego gazociągu, który ma połączyć Rosję z Niemcami przez Morze Bałtyckie.

Stanowisko ws. dyrektywy gazowej przyjęte z poprawką francusko-niemiecką, poparły niemal przez wszystkie kraje. Jedynym krajem, który wypowiedział się przeciwko kompromisowi, była Bułgaria.

Dyrektywa gazowa dotycząca Nord Stream 2 została przyjęta przez ambasadorów w formie korzystnej dla krajów przeciwnych budowie gazociągu, w tym Polski.

Poprawka uzgodniona przez Paryż i Berlin przewiduje, że jeśli jakiś gazociąg przechodzi przez terytoria kilku krajów unijnych, to aplikowalność przepisów jest ograniczona do ostatniego państwa członkowskiego. W konkretnym przypadku Nord Stream 2 oznaczać to ma, że nie Duńczycy będą mieli władztwo nad tym rurociągiem, lecz Niemcy. Ograniczenia, jakie wiążą się z rozszerzeniem restrykcji trzeciego pakietu energetycznego, będą jednak dotyczyły całej podmorskiej części rurociągu.

Ponadto Włosi wprowadzili poprawkę dotyczącą połączeń gazowych z Afryką, a państwa wyspiarskie, jak Malta czy Cypr, uzyskały wyjątki ważne z ich punktu widzenia.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Dotychczasowe ograniczenia będą bardziej egzekwowane. „Żołnierze wzmocnią patrole policji”

Michał Dworczyk / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Musimy przestrzegać tych ograniczeń, które zostały wprowadzone. Niestety, ostatni weekend jest dowodem na to, że nie wszyscy poważnie potraktowali zasady, według których powinniśmy teraz funkcjonować – powiedział dziś w rozmowie z Katarzyną Gójską Michał Dworczyk. Szef Kancelarii Premiera zapowiedział też, że dotychczasowe ograniczenia będą bardziej egzekwowane.

Minister zapowiedział, że wprowadzone ograniczenia będą bardziej stanowczo egzekwowane.

Mamy wnioski po tym weekendzie, że na pewno trzeba będzie bardziej egzekwować decyzje, które już zostały podjęte

– powiedział.

Dodał, że wzmocnione będą patrole policji.

Wspomniał o tym wicepremier Sasin, że zostaną wzmocnione patrole policji, które będą wzmocnione też żołnierzami w niektórych wypadkach, po to, żeby egzekwować te przepisy ze względów bezpieczeństwa nas wszystkich. Drugi kierunek jest taki, żeby analizować dalej i ewentualnie w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin podjąć decyzję o wprowadzeniu jeszcze pewnych dodatkowych ograniczeń, których cel jest jeden – zmniejszenie przyrostu osób chorych

– mówił Michał Dworczyk w „Sygnałach dnia” radiowej Jedynki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts