Premier: Polska ma wspaniałą tradycję demokratyczną

/ twitter.com/PremierRP

  

- Demokracja dla Polski zawsze była obietnicą nowoczesności, równości, wolności. Ta obietnica jest z nami cały czas - powiedział w Sejmie premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości z okazji stulecia inauguracji Sejmu Ustawodawczego.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska ma "niezwykle długą i wspaniałą tradycję demokratyczną".

Demokracja w I RP była czymś bardzo wyjątkowym, unikalnym na tamte czasy. Parlamentaryzm II RP nie miał takiej szansy rozwinąć skrzydeł z różnych względów, ale demokracja dla Polski zawsze była obietnicą nowoczesności, równości, wolności i ta obietnica jest z nami cały czas, do dzisiaj

 - powiedział.

Premier dodał, że wolność i solidarność najlepiej wyrażało "ustanowienie już od pierwszego Sejmu biernego i czynnego prawa wyborczego dla kobiet".

Tak znane z parlamentaryzmu państwa jak Wielka Brytania czy Francja czy Włochy, dzisiaj znane z parlamentarnych różnych doświadczeń, nie miały tych praw zapewnionych dla kobiet jeszcze przez wiele lat (...). Możemy się szczycić tym, że już w tym Sejmie pierwszym zasiadało 9 kobiet, później w kolejnym 15. To naprawdę był ewenement na skalę europejską

 - ocenił.

Premier przypomniał, że głównym celem Sejmu Ustawodawczego "było scalenie ziem polskich".

Możemy zapytać, co jest celem dzisiejszego Sejmu. Myślę, że już na szczęście nie scalanie terytoriów, ale naszym celem na pewno - i moim marzeniem - jest nadal scalanie Polski, budowa jednej RP, która w sprawach fundamentalnych myśli o swojej racji stanu w sposób solidarny, wspólnotowy

 - zaznaczył. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kolejny brutalny atak na katolików. Bandyci uderzyli w trakcie Mszy świętej!

Zdjęcie ilustracyjne / Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Trzech wiernych zostało zabitych w dokonanym dziś w trakcie mszy napadzie na katolicki kościół w wiosce Toulfe na północy Burkiny Faso, gdzie nasilają się ataki na chrześcijan. Informację podała agencja AFP, powołując się na źródło we władzach bezpieczeństwa.

"Silnie uzbrojeni osobnicy zaatakowali wiejski kościół około godziny 9 rano, gdy wierni uczestniczyli w niedzielnej mszy. Zabito co najmniej trzy osoby"

- powiedziało to źródło, dodając, że na miejsce skierowano policyjne posiłki.

Toulfe leży około 20 kilometrów od miasta Titao, stolicy prowincji Lorum. Według mieszkańca Toulfe, z którym skontaktowano się telefonicznie, atak na kościół "wywołał w wiosce panikę, a wielu ludzi schroniło się w domach i w buszu".

Pod koniec kwietnia uzbrojeni napastnicy podpalili w Toulfe gospodę i zrabowali trzy motocykle. Kilka miesięcy wcześniej pojawili się w lokalnych szkołach, żądając ich zamknięcia - relacjonował ów mieszkaniec.

W ostatnim czasie w Burkinie Faso coraz częściej dochodzi do zbrojnych napaści dżihadystów na kościoły i chrześcijańskich duchownych. 13 maja w Zimtenga na północy kraju zabito czterech katolików uczestniczących w procesji maryjnej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl