Prokuratura chciała uchylenia immunitetu. Sąd Dyscyplinarny obronił sędzię z Opola

/ pixabay.com/CC0/jessica45

  

Sąd Dyscyplinarny działający przy Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu odrzucił wniosek Prokuratury Krajowej o uchylenie immunitetu sędzi Irenie Majcher z Sądu Rejonowego w Opolu – poinformował prezes Sądu Dyscyplinarnego, sędzia Michał Antczak.

Wniosek o uchylenie sędzi z Opola immunitetu skierowała do Sądu Dyscyplinarnego Prokuratura Krajowa. Podstawą miało być podejrzenie popełnienia przez sędzię przestępstwa opisanego w artykule 231 kodeksu karnego, który mówi o przekroczeniu uprawnień lub niedopełnieniu obowiązków przez funkcjonariusza publicznego. Ze względu na fakt, że postępowanie przed Sądem Dyscyplinarnym jest elementem postępowania przygotowawczego, zostało objęte tajemnicą śledztwa.

Jak poinformowali obrońcy sędzi – sędzia Sądu Okręgowego Anna Korwin-Piotrowska oraz adwokat Jacek Różycki, rozpatrujący wniosek Prokuratury Krajowej sąd podzielił argumentację obrony.

- Sąd stwierdził, że w swoim postępowaniu sędzia Majcher nie uchybiła żadnemu przepisowi prawa. Nadto, zebrany w sprawie materiał dowodowy nie uprawdopodobnił niedochowania przez SSR Irenę Majcher jakichkolwiek obowiązków. Co warte podkreślenia, Sąd Dyscyplinarny uznał zeznania osoby zawiadamiającej Prokuraturę Krajową o możliwości popełnienia przestępstwa przez naszą Klientkę za niewiarygodne

 – napisali obrońcy sędzi w oświadczeniu dla prasy.

- Sąd Dyscyplinarny przy Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu nie zezwolił na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej uznając, że na podstawie przedstawionego Sądowi materiału dowodowego, nie zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przez tego sędziego przestępstwa. Ta decyzja nie jest prawomocna i przysługuje od niej odwołanie do Sądu Najwyższego w Izbie Dyscyplinarnej

 – poinformował PAP prezes Sądu Dyscyplinarnego, sędzia Michał Antczak.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Irlandia: Kolejne 25 ofiar koronawirusa

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/geralt/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Kolejne 25 osób zmarło w ciągu ostatniej doby w Irlandii z powodu koronawirusa, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 235 - podało wczoraj wieczorem ministerstwo zdrowia tego kraju.

To spadek w porównaniu z rekordową ilością 36 zgonów, o których poinformowano dzień wcześniej, ale zarazem druga co do wielkości liczba zgonów od początku epidemii. Jak podano, mediana wieku zmarłych w ciągu minionej doby to 80 lat, zaś 18 z 25 osób miało choroby współtowarzyszące.

Liczba nowych zakażeń zwiększyła się natomiast o 365 i w efekcie osiągnęła 6074. Jest to niewielki wzrost w porównaniu z danymi z wtorku. Tym niemniej środa okazała się piątym z kolei dniem, w którym przyrost nowych przypadków jest wyraźnie mniejszy niż 10 proc.

Mimo to naczelny lekarz Irlandii Tony Holohan powtórzył tego dnia, że termin obowiązywania ostrych restrykcji, które zostały wprowadzone - na razie do 12 kwietnia - w celu zatrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa, prawdopodobnie zostanie przedłużony.

"Nadal odczuwamy poprawę, ale musi ona być bardziej znacząca. Dlatego te środki muszą pozostać w mocy"

- oświadczył Holohan.

27 marca irlandzki rząd zaostrzył restrykcje w celu zatrzymania epidemii. Co najmniej do 12 kwietnia włącznie obowiązuje zakaz wychodzenia z domu, z wyjątkiem ściśle określonych przypadków - niezbędnych zakupów, wizyt lekarskich, niezbędnych wizyt rodzinnych, indywidualnych ćwiczeń fizycznych lub niezbędnej pracy, która nie może być wykonywana z domu.

Prawie wszystkie sklepy zostały zamknięte, wszystkie zgromadzenia, zarówno publiczne, jak i prywatne, poza członkami jednego gospodarstwa domowego, zostały zabronione, a osoby powyżej 70. roku życia lub cierpiące na choroby przewlekłe mają obowiązek całkowitego przebywania w swoich domach.

Nowe restrykcje przewidują także, że z transportu publicznego korzystać mogą tylko osoby wykonujące kluczowe zawody, zaś pozostałe osoby nie mogą się oddalać od domu na więcej niż 2 km.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts