UOKiK karze za GetBack

/ Adrian Grycuk [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], from Wikimedia Commons

  

Urząd nałożył ponad 2 mln zł kary na Polski Dom Maklerski. Na celowniku jest też m.in. Idea Bank. Pełne ręce roboty w sprawie windykatora ma także rzecznik finansowy - pisze "Rzeczpospolita".

"Pośrednicy, którzy oferowali i sprzedawali obligacje GetBacku, nie mogą spać spokojnie. Po karach ze strony KNF przyszedł czas na reakcję UOKiK" - pisze "Rzeczpospolita".

Gazeta informuje, że "urząd nałożył ponad 2 mln zł kary na Polski Dom Maklerski (pieniądze te miałyby trafić na Fundusz Edukacji Finansowej)". "Niewykluczone, że na tym jednym podmiocie się nie skończy" - czytamy dalej w "Rz".

"UOKiK nałożył na brokera karę za stosowanie niedozwolonego postanowienia w formularzu umowy nabycia obligacji spółki GetBack" - donosi "Rz".

"Obligatariusze GetBacku to w większości zwykli konsumenci, często osoby starsze, a nie profesjonalni inwestorzy. Wielu z nich straciło oszczędności życia, bo wmówiono im, że obligacje spółki są bezpieczne. Z naszej strony nie ma przyzwolenia na takie nieuczciwe praktyki, na ukrywanie przed konsumentami ryzyka. Zakończenie postepowań w sprawie GetBacku to dla nas priorytet"

- zaznacza w rozmowie z gazetą Marek Niechciał, prezes UOKIK.

Gazeta przypomina równocześnie, że "Polski Dom Maklerski był jednym z aktywniejszych podmiotów oferujących obligacje GetBacku". "Współpracował w tym zakresie m.in. z Idea Bankiem, który przedstawiał ofertę nabycia obligacji swoim klientom" - zaznacza "Rz".

Gazeta podkreśla, że zdaniem UOKiK "wystarczyło m.in. wypełnić (zazwyczaj robił to pracownik banku, a nie konsument) i wysłać formularz z podstawowymi danymi klienta, w którym znajdowało się także postanowienie, że nabywcy obligacji nie usłyszeli ani nie dostali żadnych informacji, które byłyby sprzeczne z tym, co jest napisane w propozycji nabycia obligacji lub warunkach ich emisji".

"Konsumenci nie mieli możliwości wysłania dokumentu bez zaakceptowania tego postanowienia, nawet jeśli faktycznie było inaczej" - informuje gazeta. Podkreśla jednocześnie, że "UOKiK stwierdził, że jest to klauzula niedozwolona".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Rzeczpospolita, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Odblokowana dk nr 12 między Sulejowem a Opocznem

/ Kondzio1990; https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

  

Droga krajowa nr 12 między Sulejowem a Opocznem została odblokowana po wypadku, w którym pięć osób zostało rannych.

Późnym popołudniem w miejscowości Kozenin zderzyły się dwa samochody osobowe i ciągnik rolniczy. Droga była zablokowana przez ponad 3 godziny.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl