Perły południa Polski: Tatry, Pieniny, Gorce, Podhale, Spisz

Gorce / JerzyGorecki

  

Powiat nowotarski i tatrzański należą do najbardziej obfitujących w atrakcje turystyczne. Na ich terenie znajdziemy majestatyczne Tatry, urokliwe Pieniny i Gorce, atrakcyjne regiony kulturowe jak Podhale i Spisz.

Podhale 
Nazwa "Podhale" bierze swój początek od położenia u stóp Tatr, przez miejscowych nazywanych zwyczajnie halami czyli górskimi pastwiskami dla owiec. To region, odmienny od pozostałych terenów w Polsce, poprzez tradycje, kulturę i zwyczaje. Świadczy o tym dużą oryginalność góralskiej kultury. Gwara podhalańska to bogata mieszanka słów i wyrazów rodzimych oraz  góralskich a także zapożyczeń z języków węgierskiego, słowackiego, niemieckiego i rumuńskiego. 

Warto wiedzieć
W 1899 roku Rysy zdobyli Maria Curie-Skłodowska i Pierre Curie!.

Mnich to szczyt, który widnieje  na odznakach przewodników tatrzańskich. W czasie okupacji  Niemcy zdecydowali się na zamieszczenie na nim ogromnej swastyki. Polscy taternicy nieco obluzowali mocowania. Pod wpływem silnego wiatru drewniana swastyka spadła.

Spisz 
Region historyczny o  powierzchni  3,7 tys. km², z czego 3,5 tys. należy do Słowacji. Polska część tworzy tzw. Polski Spisz i należą do niego: Czarna Góra, Dursztyn, Falsztyn, Frydman, Jurgów, Kacwin, Krempachy, Niedzica, Trybsz, Łapsze Wyżne i Łapsze Niżne. Na tych terenach przez  wieki mieszkała ludność polska, słowacka, węgierska, niemiecka i wołoska. Obecnie na terenie Polskiego Spisza 90% ludności deklaruje narodowość polską, pozostałe 10 % słowacką. 

Pieniny Spiskie – to najniższa część Pienin, położone są pomiędzy pienińskim przełomem Dunajca i przełomem Białki. Najwyższym szczytem jest góra Żar. 

„Zielone Skałki” – grupa wapiennych skałek, w całości należą do Pienińskiego Parku Narodowego. Kiedy utworzono Zalew Czorsztyński, podnóża Zielonych Skał zostały zalane wodą. Z Zielonymi Skałkami związane są legendy o skarbach. Wzdłuż obszaru chronionego prowadzi droga oraz szlak rowerowy.

Skałki Dursztyńskie – grupa wapiennych skałek o fantazyjnych kształtach, należą do Pienińskiego Pasa Skałkowego. Są częściowo zalesione. Nazywane są też Skalicami Spiskimi. Należy do nich np. Czerwona Skałka, znajdująca się w miejscowości Dursztyn. Nazwa skałki pochodzi od czerwonych margli. Po jej północnej stronie poprowadzony jest szlak rowerowy.

Zamek w Niedzicy – średniowieczna warownia, została wybudowana w XIV w. przez Węgra Rykolfa Berzeviczego ze Strążek. Na przestrzeni wieków zamek i okoliczne tereny kilkukrotnie zmieniał właścicieli. W XVI. Odkupił go od Olbrachta Łaskiego Jerzy Horváth. Ten odbudował zamek i przekształcił go w okazałą siedzibę. W XIX w. miejsce to przejął kolejny węgierski ród Salamonów, który utrzymał własność do 1945 r. (tereny te zostały znacjonalizowane). Na zamku kilkukrotnie realizowano zdjęcia filmowe, m.in. w 1955 r. „Zemsta”, „Janosik” i „Wakacje z duchami”.  Część zamku wykorzystywana jest jako restauracja, kawiarnia i hotel.

Gorce
Pasmo wznoszące się wysoko nad otaczającymi je dolinami, szczyty Gorców są łagodne, kopulaste, niewiele wznoszące się ponad grzbiet. W Gorcach jest 11 ważniejszych dolin, z czego pod Turbacz podchodzi pięć.
Gorce można nazwać zbójnickimi górami. Władysław Orkan był największym miłośnikiem i piewcą Gorców. Spod jego pióra wyszło wiele utworów nawiązujących do miejscowych legend o sławnych zbójnikach.
Od końca XVI do XIX wieku notowano przypadki napadów i rabunków na tym terenie.
Odludne góry były dobrym miejscem schronienia dla zbójników. Zjawisko to było swego rodzaju buntem przeciwko pańszczyźnie i powszechnej nędzy panującej w tym regionie. Niektórych zbójników objęła amnestia za udział w  walce przeciw Szwedom. Miejscowa ludność z jednej strony obawiała się zbójników, z drugiej darzyła ich szacunkiem jako bohaterów.

Film ukazuje zalew atrakcji i wrażeń związanych z tym pięknym regionem.

 

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nowy sondaż wyborczy – PiS liderem. Kogo jeszcze Polacy chcą widzieć w Parlamencie Europejskim?

Parlament Europejski / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

W wyborach do Parlamentu Europejskiego Prawo i Sprawiedliwość uzyskałoby 36 proc. poparcia, a Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska - 28 proc. głosów - wynika z sondażu IBRIS dla "Rzeczpospolitej". Trzecie miejsce zajęłaby Wiosna Roberta Biedronia.

Zjednoczona Prawica wciąż utrzymuje sporą przewagę nad opozycją - wynika z sondażu IBRiS dla Rzeczpospolitej. Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się dziś, partia rządząca i jej sojusznicy mogliby liczyć na 36 proc. poparcie.

Koalicja Obywatelska (PO i Nowoczesna) ma 28 proc., a Wiosna Roberta Biedronia 12 proc. SLD może liczyć na 6 proc., a PSL i Kukiz'15 dostałyby po 5 proc.

[polecam:https://niezalezna.pl/259075-pis-liderem-to-wiadomo-od-dawna-ale-biedron-moze-zrobic-psikusa-schetynie]

Dziennik zauważył, że w "sobotę wejście do budowanej przez KO Koalicji Europejskiej ogłosił SLD. W niedzielę decyzję o przyłączeniu się do tej inicjatywy ogłosili też Zieloni".

Udział w wyborach zdecydowanie deklaruje 38 proc. badanych, raczej tak - 11 proc. Zdecydowanie w wyborach udziału nie weźmie 19 proc., raczej nie - 30 proc.

Badanie CATI przeprowadzono 7-8 lutego 2019 r. na 1100-osobowej grupie respondentów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl