Perły południa Polski: Tatry, Pieniny, Gorce, Podhale, Spisz

Gorce / JerzyGorecki

  

Powiat nowotarski i tatrzański należą do najbardziej obfitujących w atrakcje turystyczne. Na ich terenie znajdziemy majestatyczne Tatry, urokliwe Pieniny i Gorce, atrakcyjne regiony kulturowe jak Podhale i Spisz.

Podhale 
Nazwa "Podhale" bierze swój początek od położenia u stóp Tatr, przez miejscowych nazywanych zwyczajnie halami czyli górskimi pastwiskami dla owiec. To region, odmienny od pozostałych terenów w Polsce, poprzez tradycje, kulturę i zwyczaje. Świadczy o tym dużą oryginalność góralskiej kultury. Gwara podhalańska to bogata mieszanka słów i wyrazów rodzimych oraz  góralskich a także zapożyczeń z języków węgierskiego, słowackiego, niemieckiego i rumuńskiego. 

Warto wiedzieć
W 1899 roku Rysy zdobyli Maria Curie-Skłodowska i Pierre Curie!.

Mnich to szczyt, który widnieje  na odznakach przewodników tatrzańskich. W czasie okupacji  Niemcy zdecydowali się na zamieszczenie na nim ogromnej swastyki. Polscy taternicy nieco obluzowali mocowania. Pod wpływem silnego wiatru drewniana swastyka spadła.

Spisz 
Region historyczny o  powierzchni  3,7 tys. km², z czego 3,5 tys. należy do Słowacji. Polska część tworzy tzw. Polski Spisz i należą do niego: Czarna Góra, Dursztyn, Falsztyn, Frydman, Jurgów, Kacwin, Krempachy, Niedzica, Trybsz, Łapsze Wyżne i Łapsze Niżne. Na tych terenach przez  wieki mieszkała ludność polska, słowacka, węgierska, niemiecka i wołoska. Obecnie na terenie Polskiego Spisza 90% ludności deklaruje narodowość polską, pozostałe 10 % słowacką. 

Pieniny Spiskie – to najniższa część Pienin, położone są pomiędzy pienińskim przełomem Dunajca i przełomem Białki. Najwyższym szczytem jest góra Żar. 

„Zielone Skałki” – grupa wapiennych skałek, w całości należą do Pienińskiego Parku Narodowego. Kiedy utworzono Zalew Czorsztyński, podnóża Zielonych Skał zostały zalane wodą. Z Zielonymi Skałkami związane są legendy o skarbach. Wzdłuż obszaru chronionego prowadzi droga oraz szlak rowerowy.

Skałki Dursztyńskie – grupa wapiennych skałek o fantazyjnych kształtach, należą do Pienińskiego Pasa Skałkowego. Są częściowo zalesione. Nazywane są też Skalicami Spiskimi. Należy do nich np. Czerwona Skałka, znajdująca się w miejscowości Dursztyn. Nazwa skałki pochodzi od czerwonych margli. Po jej północnej stronie poprowadzony jest szlak rowerowy.

Zamek w Niedzicy – średniowieczna warownia, została wybudowana w XIV w. przez Węgra Rykolfa Berzeviczego ze Strążek. Na przestrzeni wieków zamek i okoliczne tereny kilkukrotnie zmieniał właścicieli. W XVI. Odkupił go od Olbrachta Łaskiego Jerzy Horváth. Ten odbudował zamek i przekształcił go w okazałą siedzibę. W XIX w. miejsce to przejął kolejny węgierski ród Salamonów, który utrzymał własność do 1945 r. (tereny te zostały znacjonalizowane). Na zamku kilkukrotnie realizowano zdjęcia filmowe, m.in. w 1955 r. „Zemsta”, „Janosik” i „Wakacje z duchami”.  Część zamku wykorzystywana jest jako restauracja, kawiarnia i hotel.

Gorce
Pasmo wznoszące się wysoko nad otaczającymi je dolinami, szczyty Gorców są łagodne, kopulaste, niewiele wznoszące się ponad grzbiet. W Gorcach jest 11 ważniejszych dolin, z czego pod Turbacz podchodzi pięć.
Gorce można nazwać zbójnickimi górami. Władysław Orkan był największym miłośnikiem i piewcą Gorców. Spod jego pióra wyszło wiele utworów nawiązujących do miejscowych legend o sławnych zbójnikach.
Od końca XVI do XIX wieku notowano przypadki napadów i rabunków na tym terenie.
Odludne góry były dobrym miejscem schronienia dla zbójników. Zjawisko to było swego rodzaju buntem przeciwko pańszczyźnie i powszechnej nędzy panującej w tym regionie. Niektórych zbójników objęła amnestia za udział w  walce przeciw Szwedom. Miejscowa ludność z jednej strony obawiała się zbójników, z drugiej darzyła ich szacunkiem jako bohaterów.

Film ukazuje zalew atrakcji i wrażeń związanych z tym pięknym regionem.

 

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Episkopat zabrał głos w sprawie sądu nad "Judaszem". "Kościół katolicki nie będzie tolerował objawów pogardy"

zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/@EpiskopatNews

  

Komunikat Konferencji Episkopatu Polski odnosi się do sądu nad "Judaszem", jaki odbył się w Wielki Piątek w położonym w południowo-wschodniej Polsce miasteczku Pruchnik. "Kościół jednoznacznie wyraża dezaprobatę wobec praktyk, które godzą w godność człowieka” – czytamy w komunikacie bp. Rafała Markowskiego, przewodniczącego Rady ds. Dialogu Religijnego, oraz Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem.

Kukła "Judasza" otrzymała 30 uderzeń kijami, co odpowiadało ilości srebrników, które Iskariota otrzymał za zdradę Jezusa Chrystusa. Następnie podobizna Judasza była wleczona ulicami miasta. "Sąd" zakończył się na moście, gdzie kukle obcięto głowę, a tułów podpalono i wrzucono do rzeczki.

Na Twitterze Konferencji Episkopatu Polski ukazał się komunikat bp. Rafała Markowskiego.

W kontekście wydarzeń, które miały miejsce w Pruchniku 19 kwietnia, Kościół jednoznacznie wyraża dezaprobatę wobec praktyk, które godzą w godność człowieka. Kościół katolicki nigdy nie będzie tolerował objawów pogardy do członków jakiegokolwiek narodu, w tym narodu żydowskiego

- czytamy w komunikacie.

W okresie wielkanocnym wspominamy prawdę wiary, że Chrystus oddał życie za zbawienie wszystkich, z czego wynika chrześcijańska postawa szacunku względem każdego człowieka

- dodał bp. Rafał Markowski.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl