Tam spoczywają Władysław Herman i Krzywousty

Widok na wzgórze z katedrą płocką / katedraplock.pl

  

W 2025 roku diecezja płocka będzie obchodzić swoje 950-lecie. Specjalnie na tę okazję zostanie wydany jubileuszowa książka poświęcona jej dziejom. Biskup płocki Piotr Libera powołał dekretem trzyosobowy zespół redakcyjny (w składzie historyk ks. kanonik prof. dr hab. Michał Marian Grzybowski, ks. prałat prof. dr hab. Daniel Brzeziński i ks. kanonika dr Piotr Grzywaczewski) do opracowania projektu tego historycznego wydawnictwa.

Ufam, że członkowie zespołu, poprzez swoje zaangażowanie i owocną współpracę, przyczynią się do godnego upamiętnienia wypracowaną publikacją jubileuszu 950 lat istnienia Diecezji Płockiej. Niech światło Ducha Świętego, przez wstawiennictwo naszego patrona – św. Stanisława Kostki, wspiera wszelkie podejmowane przez Zespół działania.

– podkreślił bp Libera.

Diecezja płocka została utworzona w 1075 r., obejmując obszar na obu brzegach Wisły, a także część terenów ówczesnej archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji poznańskiej. W ciągu wieków jej zasięg terytorialny ulegał zmianom. Jednym z patronów diecezji płockiej jest św. Stanisław Kostka, pochodzący z Rostkowa koło Przasnysza.

W tym roku jubileusz 875 lat konsekracji obchodzi katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Płocku, jedna z pięciu najstarszych w kraju, a także jedną z trzech, gdzie spoczywają dawni władcy Polski, książęta: Władysław I Herman i Bolesław III Krzywousty. W kwietniu 2018 r. górujące nad doliną Wisły płockie Wzgórze Tumskie, gdzie wznosi się katedra, wybudowana przez biskupa Aleksandra z Malonne w latach 1130-1144, zostało wpisane, decyzją prezydenta Andrzeja Dudy, na listę Pomników Historii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Odblokowana dk nr 12 między Sulejowem a Opocznem

/ Kondzio1990; https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

  

Droga krajowa nr 12 między Sulejowem a Opocznem została odblokowana po wypadku, w którym pięć osób zostało rannych.

Późnym popołudniem w miejscowości Kozenin zderzyły się dwa samochody osobowe i ciągnik rolniczy. Droga była zablokowana przez ponad 3 godziny.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl