Panavia Tornado kończą karierę w RAF-ie

/ flickr.com

  

Po prawie 40 latach eksploatowania samolotów szutrmowo-bojowych Panavia Tornado przez siły lotniczej Wielkiej Brytanii (Royal Air Force-RAF) zdecydowano się na ich wycofanie ze służby.

Samoloty RAF-u powróciły we wtorek do bazy lotniczej Marham w hrabstwie Norfolk. Były to jedne z ostatnich samolotów bojowych Panavia Tornado GR.4, które wykorzystywane były w trwającej od 4 lat na Bliskim Wschodzie operacji wymierzonej w tzw. Państwo Islamskie. Wycofanie ze służby tych samolotów było możliwe dzięki realizacji projektu "Centruion" zakładającego wyposażenie myśliwców wielozadaniowych Eurofighter Typhoon w pociski powietrze-powietrze Meteor, konwencjonalnych taktycznych pocisków manewrujących dalekiego zasięgu o niskiej wykrywalności Stormshadow oraz kierowanych pocisków rakietowych klasy powietrze-ziemia Brimstone.

Pierwsze egzemplarze Panavia Tornado weszły na służbę w 1979 roku. Pierwsze misje bojowe samolotów Panavia Tornado miały miejsce w I wojnie w Zatoce Perskiej w roku 1991. Samoloty te również czynny udział również w operacjach w Kosowie, Afganistanie, Libii, Syrii i Iraku. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Próbowali nielegalnie wwieźć skóry chronionych zwierząt

/ https://www.podlaskie.kas.gov.pl/

  

Próbę wwozu do Polski bez stosownego zezwolenia skór wydry i bobra, zwierząt objętych ochroną, udaremnili funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej na przejściu granicznym z Białorusią w Bobrownikach (Podlaskie). Skóry przewoził w bagażu Rosjanin. Grozi mu konfiskata okazów, grzywna lub nawet kara więzienia.

St. asp. Maciej Czarnecki z zespołu prasowego Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku poinformował, że skóry odkryto w torbie podróżnej podczas kontroli auta, którym 42-letni cudzoziemiec wjeżdżał do Polski. "Okazało się, że jest to skóra wydry europejskiej oraz skóra bobra europejskiego, czyli okazy zwierząt objętych ochroną, których przewóz przez granicę może odbywać się jedynie na podstawie odpowiednich zezwoleń" - dodał Czarnecki.

Przypomniał, że wydra europejska jest wpisana na światową listę ochrony Konwencji Waszyngtońskiej CITES, której głównym celem jest eliminacja handlu okazami gatunków zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem. Bóbr europejski objęty jest w Polsce ochroną częściową na mocy rozporządzenia ministra środowiska z 2016 roku w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt.

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że przywóz do Unii Europejskiej lub wywóz z jej obszaru okazów obu gatunków jest możliwy jedynie na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń. Za brak takich dokumentów Rosjaninowi grozi konfiskata przewożonych okazów, grzywna, a nawet kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts