Pierwsze Mjölnery dla szwedzkich artylerzystów

/ fmv.se

  

Wojska lądowe Szwecji (Armén) odebrały w tym miesiącu cztery dwulufowe automatyczne moździerze kal. 120-mm. Granatkastaranscarband 90 (Grkpbv90) - informuje szwedzka agencja zamówień wojskowych FMV (Försvarets Materielverk).

Dostawa Grkpbv90, znanych również pod nazwą Mjölner realizowana jest w ramach kontraktu z grudnia 2016 roku na dostawę 40 dwulufowych automatycznych moździerzy kal. 120 mm., zamontowanych na bojowych wozów piechoty CV90. Umowa o wartości 68 mln dolarów realizowana jest przez spółkę joint ventrue, na którą składają się BAE Systems Bofors oraz BAE Systems Hägglunds.

Pierwsze cztery Granatkastaranscarband 90 (Grkpbv90) Mjölner są z partii przedseryjnej a posłużą żołnierzom z Armén do testów i szkoleń oraz umożliwią wprowadzenie możliwych poprawek w kolejnych pojazdach. Seryjne dostawy automatycznych moździerzy rozpocząć się mają w sierpniu 2019 a zakończyć w grudniu 2020 roku. Mjölnery mają wejść na wyposażenie pięciu plutonów artylerii batalionów zmechanizowanych zwiększając ich siłę ognia oraz mobilność. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zdanowska apeluje do radnych: ratujmy łódzkie kamienice

/ Original: Platforma Obywatelska RP from PolskaDerivative work: TharonXX [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)]

  

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zaapelowała do radnych wszystkich ugrupowań o współpracę przy tworzeniu specustawy, która ma uratować łódzkie kamienice. Łódź jest właścicielem 4 tys. kamienic i największej liczby lokali komunalnych w Polsce.

Podczas sesji Rady Miejskiej prezydent zwróciła m.in. uwagę, że w ciągu ostatnich 10 lat, w ramach programu Mia100 Kamienic, wyremontowano ponad 200 budynków i wydano ponad 320 mln złotych. Oprócz tego, każdego roku miasto remontuje tysiąc mieszkań. 

Przypomniała, że Łódź jest właścicielem 4 tys. kamienic i największej liczby lokali komunalnych w Polsce. Zarządza też kamienicami, które nie mają ustalonych właścicieli.

Zdaniem Zdanowskiej, w odróżnieniu od innych miast, Łódź nigdy nie otrzymała pomocy z budżetu państwa na remonty i odbudowę kamienic. Dlatego władze poprosiły premiera Mateusza Morawieckiego o pomoc i utworzenie specjalnego funduszu na ratowanie zabytkowych kamienic, stanowiących - jak mówiła - unikatową zabudowę w skali całej Europy.

Według niej, potrzebne są nie tylko pieniądze, ale też przepisy, które przyspieszą i ułatwią prowadzenie rewitalizacji. 

Zwróciła się do radnych wszystkich ugrupowań, aby powołali komisję, która zajęłaby się przygotowaniem ustawy, która trafi do Sejmu. Zakładałaby ona m.in. stworzenie krajowego funduszu przeznaczonego na remonty łódzkich kamienic, ale również zmieniałaby przepisy - ułatwiała eksmisję lokatorów z zagrożonych budynków czy znosiła część ograniczeń konserwatorskich.

Według opozycyjnego radnego PiS Bartłomieja Dyby-Bojarskiego, to, co proponuje Zdanowska, to przerzucanie odpowiedzialności za łódzkie kamienice. Zwrócił uwagę, że po swoim wystąpieniu prezydent wyszła z sali. - Jak się zapoznam z jakimś poważnym projektem, bo dzisiaj pani prezydent wyszła i przedstawiła "coś", będę się mógł w ogóle do tego odnieść" - powiedział.

Z kolei radny Koalicji Obywatelskiej Mateusz Walasek uważa, że postawa opozycji świadczy o tym, że nie chce ona niczego rozwiązywać, tylko chce urządzać polityczny spektakl. 

Na sesję przyszli też mieszkańcy przeznaczonej do ewakuacji jednej z łódzkich kamienic. Jej stan techniczny jest tak zły, że nadzór budowlany wyłączył budynek z użytkowania. Mieszkające w nim osoby powinny go opuścić do czwartku. Lokatorzy kamienicy nie ukrywali, że są rozgoryczeni słowami prezydent. Jak podkreślali, dla nich ważniejsza od planów i zapowiedzi jest obecna sytuacja.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl