Morawiecki na szczycie V4: Unia Europejska i Stany Zjednoczone są filarem pokoju i demokracji

Szczyt szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem Angeli Merkel / twitter.com/PremierRP

  

Premier Mateusz Morawiecki uczestniczy w szczycie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Bratysławie. W trakcie wspólnej konferencji prasowej szef polskiego rządu zwracał uwagę na kluczowe negocjacje dotyczące międzynarodowych relacji transatlantyckich z USA.

Premier Słowacji Peter Pellegrini poinformował, że państwa Grupy Wyszehradzkiej przygotują projekt pomocy dla Maroka poświęcony rozwiązywaniu zewnętrznych przyczyn imigracji.
 
Pellegrini poinformował również, że uczestnicy szczytu przyjęli wspólną deklarację, która ma przypomnieć znaczenie zmian z 1989 r. dla regionu Europy Środkowej i całego kontynentu.

Zmiany społeczne, które odbyły się w roku 1989 doprowadziły nasze kraje do wolności, do rozwoju i umożliwiły nam branie udziału w procesie integracyjnym Europy. Grupa Wyszehradzka i Niemcy odgrywały tutaj kluczową rolę. W ciągu 30 lat nasze kraje przeszły nie tak bardzo prostą, ale zakończoną sukcesem drogę.
- mówił szef słowackiego rządu.
 
Podczas szczytu uzgodniono także, że kraje V4 razem z Niemcami przygotują projekt pomocy dla Maroka, który ma pomóc realizować projekt rozwiązywania zewnętrznych przyczyn migracji.

Z kolei szef polskiego rządu zwracał uwagę, że w trakcie obrad koncentrowano się przede wszystkim na wymiarze międzynarodowym w relacjach z USA.

Zgodziliśmy się, że możemy się w ramach rodziny transatlantyckiej różnić, ale Unia Europejska i Stany Zjednoczone są filarem pokoju i demokracji, chcemy jak najbliżej ze sobą współpracować, eliminować raczej niż wzmacniać mechanizmy protekcjonizmu handlowego.
- mówił premier Morawiecki.

Szef polskiego rządu zwrócił również uwagę, że choć premierzy poszczególnych państw członkowskich Grupy Wyszehradzkiej pochodzą z różnych grup parlamentarnych w PE, cała grupa V4 jest strategicznym partnerem dla Niemiec.

Cieszę się, że z panią kanclerz rozmawialiśmy o tych wspólnych relacjach transatlantyckich i zagrożeniach na wschodniej flance UE, o agresji rosyjskiej na Ukrainę.
- mówił premier Morawiecki podkreślając, że należy prowadzić wspólną, a przede wszystkim spójną politykę w zakresie ewentualnych sankcji.

Szef rządu poinformował, że w kwestii Brexitu państwa Grupy Wyszehradzkiej oraz Niemcy wyraziły stanowisko, że jest to „bardzo niedobre zdarzenie dla całej UE”.

Ale honorujemy i respektujemy decyzję, która zapadła w referendum w Wielkiej Brytanii. Podkreślamy to, że potrzebujemy wszyscy teraz kreatywnych rozwiązań, elastycznych rozwiązań, czekamy na propozycje ze strony pani premier May, ale ta kreatywność jest rzeczywiście bardzo ważna.

- mówił premier.

Podkreślił, że „życzyłby sobie”, żeby Wielka Brytania została w UE.

Oczywiście, ostateczne decyzje będą po stronie Wielkiej Brytanii.
- dodał Morawiecki.

Natomiast kanclerz Niemiec podkreśliła też, że po wyborach do Parlamentu Europejskiego całą wspólnotę czeka trudne zadanie przygotowania budżetu UE.
 
Po wyborach do Parlamentu Europejskiego będzie przed nami stało zadanie przygotowania wieloletniej ramy finansowania. Będzie to bardzo duże i trudne zadanie; chodzi o to, żeby było jak najmniej biurokracji, abyśmy mieli środki do budowania bezpośredniej demokracji, abyśmy walczyli o wolny handel.
- mówiła Merkel.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nitras docina Sawickiemu, a poseł PSL nie pozostaje dłużny: Sławek, rozliczaj siebie i KO

Sławomir Nitras i Marek Sawicki / na podst. fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska i Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Ależ emocje muszą panować w szeregach totalnej opozycji po ogłoszeniu wyników wyborów. Sławomir Nitras dał upust swojej powyborczej frustracji i... zaczął docinać posłowi PSL Markowi Sawickiemu. Ten jednak dość szybko odciął się politykowi Koalicji Obywatelskiej.

W rozmowie z RMF FM Sławomir Nitras postanowił znaleźć winnego wyborczej porażki swojej formacji politycznej. Wskazał na... polityka PSL Marka Sawickiego.

Największe pretensje mam szczerze mówiąc Marka Sawickiego. Uważam, że to on od początku robił wszystko, żeby ta formuła (szerokiej koalicji – przyp. red.) się nie udała. Pamiętam, jak mnie przekonywał jeszcze przed wyborami, że nikt z PSL nie zdobędzie mandatu europarlamentarnego, bo nasze „dwójki” przeskoczą ich „jedynki”, tak się nie stało, mówił, że nie mamy szans wygrać z PiS-em w tej formule. Mam pretensje do tych wszystkich mądralińskich, którzy wtedy powiedzieli, że tak będzie lepiej.
- żalił się Nitras.

Wywołany do tablicy Sawicki odpowiedział mu we wpisie na Twitterze, żeby rozliczał, ale Koalicję Obywatelską, bo „PSL wynik podwoiło”.

Sławek rozliczaj siebie i KO. PSL wynik podwoiło, wy podzieliliście na dwa.
- napisał Sawicki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl