Ostatnie takie spotkanie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry), w którym uczestniczyła kanclerz Niemiec odbyło się w połowie 2016 roku w Warszawie.

Według komunikatu słowackiego rządu głównymi tematami rozszerzonego formatu spotkania będą nowe wieloletnie ramy finansowe UE na lata 2021-2027, zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego oraz przyszłość Unii Europejskiej.

Szczyt w Bratysławie rozpocznie się wczesnym popołudniem od obiadu roboczego szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Na godz. 13.35 zaplanowano wspólną konferencję prasową premierów V4 i kanclerz Merkel. O godz. 14.20 odbędzie się spotkanie koordynacyjne szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej.

Premier Morawiecki mówiąc o szczycie w Bratysławie zwracał niedawno uwagę na wymianę handlową między Niemcami a krajami V4. Dlatego - jak mówił - podczas spotkania poruszone zostaną "tematy handlowe, gospodarcze".

Na pewno również brexit, czyli wyjście Wielkiej Brytanii z UE, które teraz jest negocjowane; to też będzie przedmiotem debaty

 - dodał szef rządu.