Czego słuchają młodzi Polacy? Wyniki badań mogą zaskoczyć!

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay

  

Narodowe Centrum Kultury postanowiło zbadać, jakie są gusta muzyczne polskiej młodzieży. Okazało się, że muzyki słuchają niemal wszyscy nastolatkowie. Najczęściej jest to rap/hip-hop, tuż za nim pop. Najlepiej wykształceni są rodzice młodych słucha- jących rocka i jazzu, a najsłabiej – disco polo.

W grudniu 2018 r. Narodo-we Centrum Kultury przeprowadziło badanie wśród młodzieży (w wieku 12–17 lat) dotyczące opinii na temat sztuki i dziedzictwa narodowego, w tym słuchania muzyki. Okazało się, że młodzi najczęściej sięgają po rap (25 proc.) i pop (23 proc.). Na dalszych miejscach w rankingu plasują się rock (10 proc.), disco polo (8 proc.) oraz dance (8 proc.). Podobnie jawi się ranking popularności gatunków oparty na wszystkich wskazaniach nastolatków. Największa grupa osób deklaruje słuchanie popu (62 proc.) oraz rapu/hip-hopu (59 proc.). Często wskazywane są również: dance (37 proc.), rock (33 proc.), disco polo (32 proc.), muzyka filmowa (26 proc.) oraz muzyka elektroniczna (21 proc.).

Uczestników badań zapytano również o ulubionych wykonawców muzyki. Zestawienie otwiera polski raper Paluch, tuż za nim Rihanna. W czołówce wprost roi się od raperów. W dwudziestce ulubionych artystów znaleźli się oprócz Palucha: Szpaku, Eminem (gigant światowego rapu), Quebonafide, Taco Hemingway, Bedoes, Peja, Popek, Reto i Kali. Ulubieni wykonawcy popu to artyści zagraniczni. Listę otwierają dwie amerykańskie wokalistki: Rihanna oraz Ariana Grande.

Ponadto popularni są: David Guetta (kojarzony z muzyką dance), brytyjski piosenkarz i gitarzysta Ed Sheeran oraz zmarły w 2009 r. Michael Jackson. Zaskoczeniem może być fakt, że Dawid Podsiadło, bijący rekordy popularności wśród dorosłej publiczności, ma niewielu fanów wśród osób w wieku 12–17 lat. Wielbiciele rocka chętnie słuchają zespołów Queen (z pewnością przyczynił się do tego film „Bohemian Rhapsody”) oraz Metallica. Fani disco polo sięgają po grupy: Boys, Akcent oraz Zenona Martyniuka.

Gusta muzyczne nastolatków są związane z wykształceniem ich rodziców. Wyraźnie powyżej średniej lokują się rodzice nastolatków słuchających rocka (45 proc. matek oraz 35 proc. ojców ma wyższe wykształcenie). Równie wysoki poziom wykształcenia mają jedynie rodzice nastolatków słuchających jazzu, smooth jazzu i chilloutu. Wyraźnie poniżej średniej jest wykształcenie rodziców nastolatków słuchających disco polo (23 proc. matek oraz 14 proc. ojców ma wykształcenie wyższe).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Narodowe Centrum Kultury, Gazeta Polska Codziennie, gpcodziennie.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Strategia makroregionalna przełomem w rozwoju Karpat? Minister Kwieciński o ważnej inicjatywie

/ twitter.com/LLemaniak

  

Potrzeba nam żeby Karpaty były objęte strategią makroregionalną - chodzi nam o to, aby nasze działania miały platformę unijną. Strategie makroregionalnych w tej chwili w Unii Europejskiej są cztery. Pierwszą od 2009 r. była strategia bałtycka i widzę, jakie ona przynosi efekty. Z marszałkiem Ortylem (marszałek sejmiku woj. podkarpackiego) tę ideę promujemy już od lat, ale to nie jest proste. Komisja Europejska od samego początku tym inicjatywom nie była chętna - mówił podczas konferencji "Europa Karpat" minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

W Krasiczynie koło Przemyśla (woj. podkarpackie) trwa 22. edycja konferencji "Europa Karpat". W spotkaniu biorą udział przedstawiciele parlamentów, administracji rządowej oraz samorządowej, naukowcy, eksperci i analitycy z państw Grupy Wyszehradzkiej (Polski, Czech, Słowacji i Węgier), Rumunii oraz Ukrainy. Gośćmi wydarzenia mają być także dyplomaci z Austrii, Czarnogóry i Włoch. Gospodarzem "Europy Karpat" jest marszałek Sejmu Marek Kuchciński. 

Drugi dzień konferencji rozpoczął się od panelu "Historia i turystyka karpacka", który otworzył minister inwestycji i rozwoju.

Nasze inicjatywy, które były podejmowane przynoszą owoce, ale ta współpraca musi być przeniesiona na poziom międzynarodowy. Wspomnę o naszej współpracy w V4, która również dotyczy Karpat, o inicjatywie Trójmorza, gdzie przechodzimy już do konkretnych działań

- mówił minister.

Jerzy Kwieciński podkreślił, że "potrzeba nam, żeby Karpaty były objęte strategią makroregionalną - chodzi nam o to, aby nasze działania miały platformę unijną".

Strategie makroregionalnych w tej chwili w UE są cztery. Pierwszą od 2009 r. była strategia bałtycka i widzę, jakie ona przynosi efekty. Z marszałkiem Ortylem (marszałek sejmiku woj. podkarpackiego) tę ideę promujemy już od lat, ale to nie jest proste. KE od samego początku tym inicjatywom nie była chętna. W tej chwili utworzyliśmy silny sojusz i podejmujemy działania na poziomie unijnym. (...) Merytorycznie jesteśmy do tego absolutnie przygotowani. Przekonaliśmy KE, żeby wpisać ją jako projekt priorytetowy, pokazujemy, że można. (...) W strategiach makroregionalnych mogą uczestniczyć nasi partnerzy spoza UE, czyli np. Ukraina.

- dodał.

Minister podkreślił, że "do rozwoju turystyki potrzebna nam infrastruktura, w tym drogowa, a także zainicjowany przez min. Adamczyka rozwój kolejowy".

Potrzeba nam wspólnych działań, wspólnych projektów. Przypomnę o inicjatywie samorządowców, gdzie rząd przy współpracy z samorządem zaczął realizować strategię dla Bieszczad

- mówił.

Minister wskazał, że "działania są nam szalenie potrzebne, nie tylko po to, żebyśmy mogli przyjeżdżając tutaj podziwiać piękno, ale żeby ludziom tutaj dobrze się żyło".

Turystyka może być silnym motorem dla naszej gospodarki. Piękna i potencjału, który możemy wykorzystać jest bardzo dużo, ale żeby to wykorzystać potrzebna jest nam współpraca

- mówił minister.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl