Węgrzy uderzają w Timmermansa! Chcą go wyekspediować na... bezpłatny urlop

Frans Timmermansn / Fot Fotomag/Gazeta Polska

  

W związku z toczącą się już kampanią wyborczą do Parlamentu Europejskiego i gorliwym zaangażowaniem Fransa Timmermansa w kwestię praworządności na Węgrzech, rząd tego kraju wystąpił do Jean-Claude’a Junckera o wycofanie wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej z jej prac - poinformowała dzisiaj agencja MTI. Minister Gergely Gulyas przypomniał, że członkowie KE powinni wykonywać swoje zadania jako osoby niezależne, uczciwie i godnie. Czyżby Timmermansowi brakowało tych przymiotów?

Minister kierujący kancelarią premiera Węgier Gergely Gulyas w liście do Junckera poprosił, by w miarę możliwości zainicjował wycofanie się Timmermansa z prac KE, zapewniając mu bezpłatny urlop na czas kampanii wyborczej, gdyż – jak ocenił – stanowisko wiceprzewodniczącego KE jest nie do pogodzenia z aktywnym udziałem w kampanii do PE.

Gulyas zwrócił się do Junckera po tym, jak Timmermans reprezentował KE podczas debaty w Parlamencie Europejskim 30 stycznia na temat praworządności na Węgrzech. Gulyas uznał za godne ubolewania, że „dawny krytyk Węgier wykorzystał swe przemówienie w celach własnej kampanii wyborczej, akcentując twierdzenia lewicowej opozycji węgierskiej”.

Minister przypomniał, że członkowie KE powinni wykonywać swoje zadania jako osoby niezależne, uczciwie i godnie. Ocenił, że choć kodeks postępowania dopuszcza, by członkowie KE pełnili swe funkcje także wtedy, gdy – jak Timmermans z ramienia socjalistów – są kandydatami na szefa KE, to w trakcie pełnienia funkcji „nie do zaakceptowania jest zaprezentowana podczas debaty postawa, której stronniczość można wykazać”.

Timmermans podczas debaty powiedział, ze KE podziela znaczną część niepokojów dotyczących sytuacji na Węgrzech w sferze praworządności, praw człowieka i korupcji. Wyraził m.in. żal, że parlament węgierski zdecydował się na przyjęcie w grudniu ustawy o utworzeniu sądów administracyjnych, nie czekając na opinię Komisji Weneckiej.

O zorganizowanie dyskusji wystąpiła frakcja Zielonych w reakcji na najnowsze wydarzenia na Węgrzech, w tym nowelizację kodeksu pracy, ustawę o sądach administracyjnych i serię protestów antyrządowych.

Lewicowi eurodeputowani apelowali w jej trakcie, by państwa UE rozpoczęły działania w ramach uruchomionej w 2018 roku procedury z art. 7 unijnego traktatu wobec Węgier. Procedura toczy się od września minionego roku. Do tej pory w Radzie UE, w której zasiadają państwa członkowskie, niewiele wydarzyło się w tej sprawie. W odróżnieniu od Polski Węgry nie były wysłuchiwane, a jedynie odnosiły się do zarzutów z raportu holenderskiej europosłanki Judith Sargentini.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Senator z PO straszył... klątwą i ryzykowaniem życia. „Można mówić o próbach zastraszenia”

na zdjęciu senator PO Jerzy Fedorowicz / M. Józefaciuk - Kancelaria Senatu

  

Gigantyczne emocje wywołały słowa senatora PO Jerzego Fedorowicza o politykach opozycji, którzy zdecydowaliby się przejść na stronę PiS. Odnosząc się do jego wypowiedzi zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel nie przebiera w słowach i zwraca uwagę, że w tym przypadku z pewnością „można mówić o próbach zastraszenia”.

Fedorowicz pytany był w piątek przez dziennikarzy, czy ktoś z senatorów opozycji może przejść na stronę PiS, aby zapewnić temu klubowi większość.

Człowiek, który w tym momencie, w którym taka ważna rzecz się stała w polskiej polityce nagle zmieni front i odejdzie od ludzi, którzy na niego głosowali, będzie obłożony anatemą do trzech pokoleń, to jest pewne. Jeżeli ktoś ma odwagę taką, żeby zaryzykować swoje życie, swoich dzieci i wnuków, to proszę bardzo. Ja takiego człowieka wśród ludzi wybranych przeciwko dzisiejszej władzy nie znam.
- odpowiedział senator.
[polecam:https://niezalezna.pl/293525-jakie-moga-byc-konsekwencje-przejscia-do-klubu-pis-polityk-po-zycie-swoje-swoich-dzieci-i-wnukow]

Do słów senatora Platformy Obywatelskiej odniósł się zastępca rzecznika Prawa i Sprawiedliwości. Radosław Fogiel podkreślił, że jest to pewna nowość na scenie politycznej - jeśli chodzi o język polityczny.

Mam nadzieję, że pan senator się tylko zagalopował, bo wypowiedzi, w których używa się sformułowań, że ktoś miałby obawiać się o życie nie tylko swoje, ale też swoich dzieci i wnuków są bardzo niepokojące i budzą bardzo złe skojarzenia. Myślę, że są niedopuszczalne w dyskursie politycznym i w przestrzeni publicznej. Oczekiwalibyśmy oczywiście wycofania się z tych słów. Chyba, że to są jakieś nowe standardy w Platformie Obywatelskiej, które już sugerowałyby jednak organizację innego typu niż partia polityczna
- mówił Fogiel.

Dopytywany, czemu te słowa miały służyć i czy były przestrogą dla senatorów opozycji wicerzecznik PiS odparł, że „w tej formule przestroga to bardzo delikatne słowo”.

Myślę, że tu raczej można mówić o próbach zastraszenia.
- podkreślił.

W Senacie dzięki tzw. paktowi senackiemu opozycji udało się zdobyć większość - 51 mandatów. „Pakt senacki” to porozumienie, które zawarły latem: Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni), Lewica (SLD, Lewica Razem, Wiosna) i PSL - Koalicja Polska (m.in. PSL i Kukiz'15). W ramach „Paktu senackiego” w zdecydowanej większości okręgów opozycja wystawiła przeciwko PiS tylko jednego kandydata na senatora.

PiS uzyskał 48 mandatów w Senacie. Koalicja Obywatelska – 43 mandaty, PSL – trzy, a SLD – dwa. W Senacie zasiądą także startujący z własnych komitetów: obecna senator niezależna Lidia Staroń, prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz, były prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski oraz były sekretarz generalny PO i były wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl