Nawet Miller i Schetyna krytykują Biedronia. "Komu zabierze pieniądze?" - pada pytanie

Robert Biedroń / Filip Blażejowski/Gazeta Polska

  

Ci, którzy uwierzyli w to, że Wiosna Roberta Biedronia szturmem weźmie polską politykę, muszą chyba zweryfikować swoje poglądy. Nowe ugrupowanie krytykowane jest już nie tylko przez prawicę, ale również przez polityków lewicowych, a nawet "totalną opozycję" parlamentarną. Pokazuje to, że byłemu posłowi Ruchu Palikota nie będzie łatwo o sojuszników.

Leszek Miller nowo powstałą partię Roberta Biedronia porównał do... Europy Plus, założonej kiedyś przez Janusza Palikota.

"Przestrogą dla partii Wiosna niech będzie taki fakt, że kiedy były poprzednie wybory do Parlamentu Europejskiego, powstała struktura Europa Plus Janusza Palikota i Aleksandra Kwaśniewskiego. Pamiętam, że w pierwszym badaniu wykonanym przez tę samą pracownię, to ugrupowanie miało 17%, a skończyło na 3 z kawałkiem"

- mówił były premier w rozmowie z Pawłem Lisickim w „Salonie politycznym” radiowej Trójki.

Spośród wielu postulatów Wiosny, były także te związane z antyklerykalnym podejściem partii Biedronia. Jednak nawet Leszek Miller zauważył, że renegocjacja lub zerwanie konkordatu, jest bardzo trudne do wykonania. I wbija szpilkę Biedroniowi, mówiąc: "Powinien to wiedzieć".

"Umowę międzynarodową, jaką jest konkordat, trudniej zmienić niż np. konstytucję. Robert Biedroń powinien o tym wiedzieć, bo przecież przesiedział się w ławkach sejmowych i wie jak tak machina sejmowa funkcjonuje. Nie wystarczy mieć rację, trzeba jeszcze mieć większość"

- wyjaśnił Miller.

Wiosnę skrytykował także Grzegorz Schetyna, mówiąc o populizmie Roberta Biedronia. Do tego przyznał, z czym kojarzy mu się konfetti, co jest dowodem na prawdziwą obsesję na punkcie Prawa i Sprawiedliwości.

„Konwencja mi się podobała, może poza konfetti. Konfetti mi się kojarzy z ministrem Zielińskim z PiS-u. Bardzo dużo populistycznych kwestii. Sporo rzeczy zaczerpniętych z programów lewicy, SLD, także z naszych propozycji, które złożyliśmy tydzień wcześniej

- mówił w rozmowie z Piotrem Kraśką w Poranku Radia TOK FM przewodniczący PO, Grzegorz Schetyna.

„Można obiecać wszystko, jak zrobił to Biedroń, ale musi się liczyć z tym, że dziennikarze, wyborcy będą pytać skąd weźmie na to pieniądze. Jeszcze twardziej: komu zabierze pieniądze? To jeszcze ciekawsze pytanie

- dodał lider PO.

Odnosząc się do propozycji Biedronia minimalnej emerytury w wysokości 1600 zł, Schetyna powiedział, że wszystko co daje gwarancję dobrych, rzetelnych emerytur jest słuszne, natomiast jak nie mówi się skąd te pieniądze będą pochodzić - jest nierealne. Jak ocenił, "tak jest z każdą propozycją, którą zaproponował Robert Biedroń - każda jest nierealna".

"Nierealną Schetyna nazwał również propozycje Biedronia ws. likwidacji kopalni węgla do 2035 r.

"Niektórzy mówią o wygaszaniu kopalń, niektórzy mówią, że węgiel będzie nieopłacalny do wydobycia w polskich kopalniach po 2030 roku - tak mówią eksperci, ale jeżeli ktoś mówi, że powietrze będzie czyste, bo zamkniemy kopalnie w 2035 r., to jak będą funkcjonować elektrownie, które dzisiaj pracują na węgiel?"

- pytał Schetyna.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TOK FM, Polskie Radio, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Światowa Organizacja Zdrowia przedstawiła alarmujące statystyki. 142 tys. osób zmarło na odrę!

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com /Creative Commons CC0/DarkoStojanovic

  

Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w 2018 roku odrą zaraziło się niemal 10 mln ludzi na całym świecie, z czego 142 tys. zmarły. Większość z ofiar śmiertelnych, to dzieci poniżej piątego roku życia.

WHO ocenia, że sytuacja w bieżącym roku jest jeszcze gorsza. Dane do listopada pokazują trzykrotny wzrost liczby zachorowań w porównaniu z tym samym okresem 2018 roku.

Zgodnie z danymi przekazanymi przez WHO w czwartek, w 2018 roku epidemia odry najmocniej dotknęła Liberię, Ukrainę, Demokratyczną Republikę Konga, Madagaskar i Somalię. Zachorowania tylko w tych pięciu państwach stanowią prawie połowę wszystkich przypadków na świecie.

Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreysus powiedział, że "fakt, iż jakiekolwiek dziecko umiera na chorobę taką jak odra, której można zapobiegać za pomocą szczepionki, jest po prostu skandalem i zbiorową porażką ochrony najbardziej narażonych dzieci na świecie".

Stany Zjednoczone zgłosiły najwyższą liczbę przypadków odry od 25 lat. W Europie już cztery kraje - Albania, Czechy, Grecja i Wielka Brytania - straciły po wybuchach epidemii status krajów wolnych od odry.

WHO i UNICEF podają, że w 2018 roku około 86 proc. dzieci otrzymało pierwszą dawkę szczepionki przeciw odrze, a mniej niż 70 proc. otrzymało drugą dawkę zalecaną w celu pełnej ochrony. Próg uznawany przez ekspertów za dolną granicę gwarantującą odporność zbiorową to 95 proc., a na całym świecie odsetek osób zaszczepionych przeciwko odrze jest w stagnacji od prawie dekady.


Odra jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób na świecie. Przenosi się o wiele łatwiej niż ebola, gruźlica czy grypa. Wirus może pozostawać w powietrzu lub na powierzchni przedmiotów przez kilka godzin po odejściu zarażonej osoby, stanowiąc zagrożenie dla każdego, kto nie jest zaszczepiony.

Objawy choroby to gorączka, mocny kaszel, wysypka plamisto-grudkowa, zapalenie spojówek, światłowstręt i nieżyt błony śluzowej nosa. Częste są poważne powikłania po odrze, do których należy m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, uszkodzenie mózgu, utrata wzroku lub słuchu.

Od 1 stycznia do 15 listopada zanotowano w Polsce 1381 przypadków odry – wynika z meldunku Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. W tym samym okresie ubiegłego roku zarejestrowano 187 przypadków.

Szczepienie jest jedynym znanym sposobem ochrony przed tą chorobą. Eksperci WHO uważają, że głównym powodem szerzenia się odry na świecie jest rozpowszechnienie w ostatnich latach nieprawdziwych informacji o niebezpieczeństwie i zbędności szczepień.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl