Warszawa: w środę protest rolników

/ adnovak

  

W środę w Warszawie o godz. 10 przed Pałacem Prezydenckim odbędzie się ogólnopolska pikieta rolników. Organizatorzy spodziewają się, że do stolicy przybędzie 5 tys. osób. Przed pikietą planują przemarsz. Wyruszy on spod Pałacu Kultury pod Pałac Prezydencki. Mogą wystąpić utrudnienia w ruchu. Nieprzejezdne będzie Krakowskie Przedmieście.

Protest rolników rozpocznie się o godz. 10 przed Pałacem Prezydenckim i potrwa do około godz. 16. "W tych godzinach nieprzejezdne będzie Krakowskie Przedmieście, a kursujące tamtędy autobusy zostaną skierowane na objazdy" - poinformowała Magdalena Łań ze stołecznego ratusza.

Wcześniej, bo po godz: 9:30, planowane jest rozpoczęcie przemarszu, który przejdzie spod Pałacu Kultury ulicą Marszałkowską, Królewską pod Pałac Prezydencki.

Przedstawiciele AGROunii - organizatora protestu - zapewnili, że nie zamierzają blokować ulic. "Będziemy się poruszać chodnikiem, przynajmniej tak planujemy. Chcemy zrobić przemarsz tzw. konduktu żałobnego pewnej grupy producentów trzody chlewnej. Uzgodniliśmy z policją, że będzie miał on wymiar symboliczny. Chcemy, by wzięło w nim udział około 100-200 osób" - powiedział Juliusz Pająk z AGROunii.

Nie wykluczył jednak, że rolników może być więcej. Większość autokarów, które ich przywiozą, będzie parkowała pod Pałacem Kultury. "Jeżeli przyłączy się do nas więcej osób, to policja będzie musiała zabezpieczyć przejście i zamknąć na moment ulicę" - mówi Pająk. Autokary mogą też parkować na Torwarze i pod Stadionem Narodowym.

"Oblężenie Warszawy", czyli protest rolników, założyciel AGROunii Michał Kołodziejczak zapowiedział pod koniec stycznia. Rolnicy zrzeszeni w tej organizacji domagają się zmiany organizacji handlu w Polsce oraz zmiany w prowadzeniu polityki międzynarodowej tak, aby uwzględniała interes polskich gospodarstw rodzinnych. Sprzeciwiają się też m.in: bezczynnej i nieskutecznej walce z afrykańskim pomorem świń (ASF).

W poniedziałek rolnicze OPZZ ogłosiło swoje poparcie i współuczestnictwo w proteście zaplanowanym na 6 lutego w Warszawie. "Rolniczy OPZZ w środę będzie jednym z uczestników manifestacji w Warszawie" - powiedział na konferencji prasowej przewodniczący OPZZ Rolników Indywidualnych i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski.

Izdebski wystosował apel do ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, w którym prosi o przychylność dla postulatów rolniczego OPZZ. "Jesteśmy jedynym związkiem zawodowym, który przedstawia konkretne projekty" - ocenił przewodniczący.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Odblokowana dk nr 12 między Sulejowem a Opocznem

/ Kondzio1990; https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

  

Droga krajowa nr 12 między Sulejowem a Opocznem została odblokowana po wypadku, w którym pięć osób zostało rannych.

Późnym popołudniem w miejscowości Kozenin zderzyły się dwa samochody osobowe i ciągnik rolniczy. Droga była zablokowana przez ponad 3 godziny.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl