Prezydent Duda o Wałęsie: Ma ciemne karty w życiorysie. Szkoda, że nie wyznał prawdy

Prezydent Andrzej Duda pytany był - w trakcie wywiadu dla Polsat News - o to, czy zamierza uczcić w czerwcu rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów. Rozmowa zeszła również na postaci Tadeusza Mazowieckiego i Lecha Wałęsy. Odnosząc się do przeszłości tego ostatniego, prezydent Duda przyznał, że z jednej strony może on funkcjonować w kategoriach „bohatera naszej wolności”, jednak cieniem kładą się „ciemne karty w życiorysie”.

Lech Wałęsa
Fotomag/Gazeta Polska

Komentując rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów, prezydent podkreślił, że „będzie to ważny moment, w szczególności odzyskanie Senatu”

To przede wszystkim chciałbym z całą mocą podkreślić. Ale to jest przede wszystkim wielkie święto Polaków, którzy wtedy zdołali pokonać komunę w tym znaczeniu, że pokazali całemu światu, że nie popierają komunistów.

- podkreślił prezydent.

Prezydent Duda był też pytany m.in. o formy upamiętnienia bohaterów lat 80. XX w. I wtedy pojawił się wątek dotyczący Lecha Wałęsy.

Lech Wałęsa rzeczywiście jest bohaterem lat 80. i z całą pewnością można go nazywać bohaterem naszej wolności. Ma ciemne karty w swoim życiorysie. Oczywiście, że ma. Szkoda, że kiedyś nie wyznał prawdy i nie powiedział Polakom, jak rzeczywiście było. Bo myślę, że ogromna liczba ludzi by mu uwierzyła i wybaczyła.

- mówił prezydent Duda.

Przyznał jednak, że bohaterowie naszej wolności powinni mieć swoje pomniki.

Okres 1989 r. ma swój szczególny wymiar osobowy, niezwykle symboliczny. Mianowicie rząd na czele z pierwszym niekomunistycznym premierem Tadeuszem Mazowieckim. To była niezwykle ważna data - 12 września.

- mówił Andrzej Duda.

Według prezydenta właśnie to wydarzenie powinno być upamiętnione pomnikiem Tadeusza Mazowieckiego.

Oczywiście nie mówię, że pomnik może stać tylko w jednym mieście, ale teraz myślę o Warszawie i mam nadzieję, że Rada Warszawy podejmie tę inicjatywę

- mówił prezydent.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Tadeusz Mazowiecki #Lech Wałęsa #Andrzej Duda

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo