Dobre wieści zza Oceanu! Mocno spadł odsetek odmów wniosków wizowych Polaków

zdjęcie ilustracyjne / Nanuk/Gazeta Polska

  

W ubiegłym roku odsetek odrzuconych wniosków o wizę turystyczną do USA w przypadku obywateli polskich wyniósł 3,99 proc. Oznacza to znaczący spadek odmów w porównaniu z poprzednim rokiem - podała ambasada USA w Polsce, przytaczając dane Departamentu Stanu. Do „magicznych” 3 proc. brakuje już coraz mniej! A wówczas będzie można rozpocząć znoszenie wiz do Stanów zjednoczonych!

Statystyki Departamentu Stanu - które, jak zaznaczono, są wstępne - obejmują ubiegły rok budżetowy, czyli okres między 1 października 2017 a 30 września 2018 r. W tym czasie odrzucono 3,99 proc. wniosków złożonych przez obywateli Polski o wizę kategorii B. W roku budżetowym 2017 r. odsetek odrzuconych wniosków wynosił 5,92 proc. Dla porównania - w roku budżetowym 2008 było to 13,8 proc.

Ambasada USA podkreśliła jednak, że mimo utrzymującej się od kilku lat tendencji spadkowej odsetek odmów nadal przekracza 3 proc., czyli poziom, którego nieprzekraczanie jest wymogiem koniecznym, aby kraj był dopuszczony do programu ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program). Ambasada przypomniała, że warunkami tymi są: sprowadzenie wskaźnika odmów w odniesieniu do kategorii wiz turystycznych za miniony rok budżetowy do poziomu poniżej 3 proc. Konieczność wdrożenia stosownych umów o wymianie informacji w zakresie bezpieczeństwa; współpraca w obszarze prawa i porządku oraz zakończona pomyślnie procedura w zakresie bezpieczeństwa przeprowadzana przez Departament Bezpieczeństwa Krajowego.[polecam:https://niezalezna.pl/243669-to-koniec-wiz-do-usa-dla-polakow-ambasador-mosbacher-podaje-konkretny-termin}

Jednocześnie ambasador Georgette Mosbacher zapewniła, że będzie wspierała polskie starania o spełnienie wszystkich wymogów przystąpienia do ruchu bezwizowego.

- Uczynię wszystko, co w mojej mocy, by pomóc Polsce w przystąpieniu do programu ruchu bezwizowego jeszcze za mojej kadencji ambasadora. Tak duży jak obecnie ruch turystyczny między naszymi krajami przyczynia się do umacniania więzów przyjaźni i przynosi znaczące korzyści gospodarcze zarówno USA, jak i Polsce

- oświadczyła.

Obecnie z obowiązku ubiegania się o wizę turystyczną zwolnieni są obywatele 38 państw, w tym większości państw członkowskich Unii Europejskiej. Spośród krajów UE programem ruchu bezwizowego nie są oprócz Polski objęte także Bułgaria, Chorwacja, Cypr i Rumunia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Strzelanina w Waszyngtonie

/ twitter.com/chriscollison

  

Jedna osoba zginęła a pięć zostało rannych w wyniku strzelaniny na ulicach Waszyngtonu, która miała miejsce w czwartek ok. godz. 22:00 czasu lokalnego - podał Reuters, powołując się na miejscową policję.

Na razie nie wiadomo, ile osób wszczęło strzelaninę i czy jej sprawca lub sprawcy zostali schwytani. Wcześniej lokalne telewizje informowały, że strzelać zaczęło kilku napastników, przeciwko którym policja wszczęła "zmasowaną" akcję.

Strzelanina miała miejsce w dzielnicy Columbia Heights, na skrzyżowaniu ulicy 14. i Columbia Road, ok. 3 km od Białego Domu.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl