Przełomowy program rządu. „Ten, kto troszczy się o dzieci, ten troszczy się o Polskę”

/ twitter.com/PremierRP

  

- Z ogromną radością mogę powiedzieć, że przyjęliśmy program dotyczący odżywiania dzieci w szkole. Przeznaczamy 200 mln zł na dofinansowanie i organizację naszych stołówek i dostosowanie ich do standardów europejskich - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podkreślił, że "państwo musi wspierać dzieci i my dajemy temu wyraz".

Chcę podkreślić, że ten, kto troszczy się o dzieci, ten troszczy się o Polskę. Nasz program „Posiłek w domu i w szkole" zakłada wydatki w wysokości 2,5 mld zł na sfinansowanie polskiej, dobrej żywności

- mówił.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że "w każdej szkole będzie miejsce do spożywania przynajmniej jednego ciepłego posiłku w ciągu dnia".

Nasz program jest bardzo ważnym uzupełnieniem programu edukacyjnego. W tym celu muszą być zapewnione posiłki w stołówkach dostosowane do tego, czego nasze dzieci i młodzież potrzebują

- dodał premier.

Minister rodziny na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu podkreśliła, że program "Posiłek w szkole i w domu" skierowany jest zarówno do dzieci, uczniów, jak i osób starszych.

"Chcemy promować te samorządy, które prowadzą stołówki i dowożą posiłki.(...) Z tej oferty może skorzystać 2478 samorządów, które poprzez swój niewielki udział własny mogą realizować to ważne zadanie" 

- powiedziała Rafalska. "Zamiast buły w szkole będzie zapewniony ciepły, smaczny, dobry, wysokiej jakości posiłek przygotowany w szkolnej stołówce" - dodała.

"Te samorządy mogą otrzymać 5 proc. więcej w stosunku do tego, co do tej pory otrzymywały. Te samorządy, które dowożą posiłki np. dla osób starszych, schorowanych, niepełnosprawnych, również mogą otrzymać dodatkowe 5 proc. na pokrycie kosztów tego dowozu"

- dodała minister.

Szefowa Ministerstwa Rodziny przypomniała, że program został zmodyfikowany i ma trzy moduły. "Pierwszy moduł to wsparcie i posiłek adresowany do dzieci i młodzieży. Drugi to posiłek adresowany do osób starszych, a trzeci moduł został uregulowany w rozporządzeniu" - wskazała Rafalska.

Trzeci moduł programu "Posiłek w szkole i w domu" zakłada doposażenie i poprawę standardu już działających stołówek (mających własną kuchnię i jadalnie), doposażenie tych, które nie działają, aby mogły zostać uruchomione lub stworzenie nowych, a także wsparcie adaptacji i wyposażenia jadalni. Na ten cel w latach 2019-2023 przewidziano 200 mln zł z budżetu państwa.

Szefowa MEN Anna Zalewska poinformowała, że "szkołom bardzo zależało na tym, by pojawiły się konkretne pieniądze na remonty i zakupy wyposażenia do stołówek i kuchni szkolnych". Dodała, że do 15 kwietnia szkoły będą miały czas na złożenie wniosków o dofinansowanie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wirus Covid-19 w Hiszpanii. Kolejne przypadki

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

W ostatnich godzinach liczba zakażonych koronawirusem w Hiszpanii wzrosła do 15 - 12 z nich to osoby zainfekowane we Włoszech, w przypadku trzech pozostałych zakażenie nastąpiło w Hiszpanii i jego źródło jest badane - podała hiszpańska telewizja publiczna TVE.

Dziś potwierdzono dwa nowe przypadki w Madrycie, u osób, które nie podróżowały do "obszarów ryzyka", a także drugi przypadek w Walencji, u dziennikarza, który relacjonował mecz piłki nożnej w Mediolanie. Pierwszy zakażony w Walencji to kibic piłkarski, który powrócił z Mediolanu.

Także dziś w Barcelonie potwierdzono trzeci przypadek zakażenia. To 22-letnia mieszkanka Barcelony, która podróżowała do północnych Włoch. Obecnie w Katalonii pod obserwacją znajdują się 52 osoby, z którymi pierwsi pacjenci mieli kontakt.

Nowi chorzy w Madrycie mieli objawy charakterystyczne dla zapalenia płuc. Jeden z nich, starszy mężczyzna, jest w stanie ciężkim.

W drodze do Madrytu jest pięciu Hiszpanów ewakuowanych przez rząd z miasta Wuhan w Chinach. Tuż po wylądowaniu samolotu zostaną oni przewiezieni do szpitala na badania

– poinformowała dyrektor ds. zdrowia we władzach wspólnoty autonomicznej Madrytu Yolanda Fuentes.

Dyrektor Ośrodka Epidemiologicznego w Madrycie Fernando Simon na konferencji prasowej w czwartek zaapelował o zachowanie spokoju. "To nie jest groźna choroba, ale też niebanalna" – powiedział.

- Zakażenie następuje głównie od osób mających symptomy, ale istnieją przypadki zakażeń asymptomatycznych, co utrudnia kontrolowanie epidemii

 - dodał.

- Covid-19 to choroba o potencjale pandemii. Może rozprzestrzenić się do każdego miejsca planety w rok, dwa lub trzy

- powiedział w rozmowie z TVE Juan Martinez, ekspert ds. zdrowia publicznego kolegium lekarzy CGCOM w Madrycie. Martinez powiedział, że "zamykanie szkół i ośrodków edukacyjnych dla dzieci może być skuteczne, gdyż dzieci mogą być poważnymi roznosicielami choroby". Przypomniał, że SARS wyeliminowano, stosując metody wczesnego wykrywania, i wskazał na podobieństwo SARS do nowego koronawirusa.

Choroba wywoływana przez nowego koronawirusa objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts