Przełomowy program rządu. „Ten, kto troszczy się o dzieci, ten troszczy się o Polskę”

/ twitter.com/PremierRP

  

- Z ogromną radością mogę powiedzieć, że przyjęliśmy program dotyczący odżywiania dzieci w szkole. Przeznaczamy 200 mln zł na dofinansowanie i organizację naszych stołówek i dostosowanie ich do standardów europejskich - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podkreślił, że "państwo musi wspierać dzieci i my dajemy temu wyraz".

Chcę podkreślić, że ten, kto troszczy się o dzieci, ten troszczy się o Polskę. Nasz program „Posiłek w domu i w szkole" zakłada wydatki w wysokości 2,5 mld zł na sfinansowanie polskiej, dobrej żywności

- mówił.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że "w każdej szkole będzie miejsce do spożywania przynajmniej jednego ciepłego posiłku w ciągu dnia".

Nasz program jest bardzo ważnym uzupełnieniem programu edukacyjnego. W tym celu muszą być zapewnione posiłki w stołówkach dostosowane do tego, czego nasze dzieci i młodzież potrzebują

- dodał premier.

Minister rodziny na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu podkreśliła, że program "Posiłek w szkole i w domu" skierowany jest zarówno do dzieci, uczniów, jak i osób starszych.

"Chcemy promować te samorządy, które prowadzą stołówki i dowożą posiłki.(...) Z tej oferty może skorzystać 2478 samorządów, które poprzez swój niewielki udział własny mogą realizować to ważne zadanie" 

- powiedziała Rafalska. "Zamiast buły w szkole będzie zapewniony ciepły, smaczny, dobry, wysokiej jakości posiłek przygotowany w szkolnej stołówce" - dodała.

"Te samorządy mogą otrzymać 5 proc. więcej w stosunku do tego, co do tej pory otrzymywały. Te samorządy, które dowożą posiłki np. dla osób starszych, schorowanych, niepełnosprawnych, również mogą otrzymać dodatkowe 5 proc. na pokrycie kosztów tego dowozu"

- dodała minister.

Szefowa Ministerstwa Rodziny przypomniała, że program został zmodyfikowany i ma trzy moduły. "Pierwszy moduł to wsparcie i posiłek adresowany do dzieci i młodzieży. Drugi to posiłek adresowany do osób starszych, a trzeci moduł został uregulowany w rozporządzeniu" - wskazała Rafalska.

Trzeci moduł programu "Posiłek w szkole i w domu" zakłada doposażenie i poprawę standardu już działających stołówek (mających własną kuchnię i jadalnie), doposażenie tych, które nie działają, aby mogły zostać uruchomione lub stworzenie nowych, a także wsparcie adaptacji i wyposażenia jadalni. Na ten cel w latach 2019-2023 przewidziano 200 mln zł z budżetu państwa.

Szefowa MEN Anna Zalewska poinformowała, że "szkołom bardzo zależało na tym, by pojawiły się konkretne pieniądze na remonty i zakupy wyposażenia do stołówek i kuchni szkolnych". Dodała, że do 15 kwietnia szkoły będą miały czas na złożenie wniosków o dofinansowanie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Polak zaatakowany przez niedźwiedzia. Mężczyzna zginął na górze Aragac

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com; Alexas_Fotos

  

Obywatel Polski zginął w ataku niedźwiedzia na górze Aragac, najwyższym szczycie Armenii - poinformowało Radio Publiczne Armenii, powołując się na ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych tego kraju.

Turystka z Polski zadzwoniła w sobotę o godz. 14.26 czasu lokalnego (godz. 16.26 w Polsce) pod numer 911, aby poprosić o pomoc, gdy ona i jej przyjaciel zostali zaatakowani przez niedźwiedzia.

Na miejsce natychmiast wysłano ekipę ratowniczą. Również personel medyczny został wkrótce przywieziony na miejsce wypadku helikopterem, dostarczonym przez ministerstwo zdrowia - informuje na swej stronie internetowej armeńskie radio.

Turystów znaleziono ok. godz. 16.30. O godz. 17.15 lekarze stwierdzili zgon 33-letniego mężczyzny z Polski.

Turystkę przetransportowano do pobliskiego Asztaraku, gdzie została przewieziona na policję. Nie było potrzeby hospitalizacji

- informuje armeńska rozgłośnia.

Aragac mierzy 4090 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem kraju; jest to masyw wulkaniczny.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl