Ceremonia zdania i objęcia obowiązków odbyła się 4 lutego w centrum Rzeszowa. Obowiązki pułkownikowi Lewandowskiemu przekazał gen. bryg. Ryszard Pietras, który został wyznaczony na nowe stanowisko służbowe w Centrum Operacji Lądowych – Dowództwa Komponentu Lądowego w Krakowie.

Nowego dowódcę brygady przedstawił zebranym przełożony – dowódca generalny RSZ gen. broni Jarosław Mika, który także podziękował zdającemu – gen. bryg. Ryszardowi Pietrasowi za dotychczasowe dowodzenie podhalańczykami.

Bardzo serdecznie dziękuję. Sądzę, że to bogate doświadczenie pozwoli zrealizować panu generałowi kolejne zadania już pod dowództwem generała Kowalskiego. Tego życzę i za ten okres dowodzenia 21. Brygadą składam serdeczne, krótkie ale szczere podziękowania żołnierskie

– powiedział dowódca generalny RSZ cytowany przez oficjalny portal 21. BSP.

Kulminacyjnym momentem uroczystości było przekazanie sztandaru 21. BSP oraz przechodniej ciupagi jako symbolu władzy podhalańskiej. Następnie pułkownik Lewandowski został ubrany w mundur podhalański - kapelusz i pelerynę.

Przed brygadą trudny okres wytężonej pracy. Już za niespełna pięć miesięcy zdawać będziemy egzamin w ramach osiągania gotowości do dyżuru w składzie sił szybkiego reagowania NATO. W tym miejscu dziękuję Panu gen. bryg. Ryszardowi Pietrasowi za poczynione działania przygotowujące brygadę do dyżuru. Jestem pewny, że brygada podoła temu zadaniu na bardzo dobrym poziomie

– powiedział nowy dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich płk Dariusz Lewandowski w swym wystąpieniu.