Rokitnik jedna z najcenniejszych roślin w naszym klimacie

rokitnik zwyczajny / Uschi_Du

  

W niewielkich owocach rośliny znajduje się ponad 190 różnorodnych związków biologicznie aktywnych, które wspomagają leczenie wielu chorób.

Medyczne zastosowanie rokitnika zwyczajnego jest dobrze znane i udokumentowane. Leczono nim artretyzm, gorączkę, kaszel, choroby układu krążenia, schorzenia układu pokarmowego, moczowo-płciowego, cukrzycę,  choroby oczu i skory. O leczniczych właściwościach rośliny pisze dietetyk Małgorzata Różańska w książce „Super Żywność, czyli superfoods po polsku”.

Bogactwo witamin
Owoce rokitnika zwyczajnego zawierają więcej witaminy C niż cytryny i pomarańcze.  Są  również źródłem beta-karotenu mają go więcej niż marchew. W owocach rokitnika znajdują się także tokoferole – związki o silnych właściwościach antyoksydacyjnych, należące do witaminy E. Rokitnik zawiera także witaminy z grupy B oraz witaminę K.

Minerały zawarte w roślinie to głownie potas, wapń i magnez. Owoce rokitnika są również bogate w kwasy organiczne, kumaryny i triterpeny. Do tych ostatnich należy kwas ursolowy, który ma silne właściwości
Przeciwzapalne oraz antynowotworowe.

Lipidy
Większość owoców naszej strefy klimatycznej gromadzi tłuszcze (lipidy) w nasionach. Wyjątek stanowi rokitnik zwyczajny. Należy on do roślin oliwnikowatych, które kumulują lipidy w owocach. Miąższ tych małych, pomarańczowych owoców jest pełen kuleczek, tzw. oleosomów, będących magazynami tłuszczu. Do lipidów zawartych w miąższu owoców rokitnika należą kwasy tłuszczowe: palmitynowy i palmitooleinowy oraz oleinowy, linolowy i alfa-linolenowy. To właśnie sprawia, że owoce rośliny mają doskonałe właściwości lecznicze. 

Dieta mająca w składzie rokitnik i olej z rokitnika może poprawić funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Olej z rokitnika zwyczajnego wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. 

Owoce rokitnika zmniejszają częstość występowania nowotworów skóry.

Doustne stosowanie oleju z rokitnika zwyczajnego pomaga w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, stanach zapalnych układu pokarmowego w znaczny sposób zmniejsza dolegliwości i przyspiesza gojenie nadżerek. W przypadku choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy zaleca się stosowanie oleju z rokitnika wewnętrznie 3–razy dziennie pół łyżeczki, 30 minut przed posiłkiem.

Ekstrakty z liści rokitnika zwyczajnego przeciwdziałają uszkodzeniu wątroby.

Substancje zawarte w roślinie  działają przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Olejowy wyciąg z owoców rokitnika zwyczajnego stosowany jest w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych jamy ustnej i gardła, wykazując działanie antyseptyczne, przeciwzapalne.

Miejscowe stosowanie oleju z nasion oraz wodnych ekstraktów z liści rokitnika pozytywnie wpływa na proces gojenia się ran.

Rokitnik w stanie dzikim jest rośliną chronioną.
Rokitnik można jeść na surowo, lecz jego cierpki smak jest trudny do zniesienia. Sok z owoców rokitnika, też jest kwaśny. Można dodać miodu i rozcieńczyć sok z wodą lub wymieszać go z sokiem z innych, słodszych owoców (np. pomarańczy, ananasów czy jabłek). Największą moc antyoksydacyjną ma naturalny, świeżo tłoczony sok z rokitnika. Jest on mętny, ponieważ są w nim zawieszone kropelki tłuszczu. Pozostawiony na noc w lodowce rozwarstwi się. Ale nie świadczy to o tym, że się zepsuł. Wystarczy go zamieszać!

Owoce rokitnika świetnie nadają się na rożne przetwory, takie jak dżemy, marmolady i powidła, można też wytłaczać z nich olej. Z owoców rokitnika produkuje się także likiery i wina.

Przeciwwskazaniem do stosowania preparatów z olejem rokitnikowym są stany zapalne wątroby i trzustki oraz ostre stany zapalne pęcherzyka żółciowego.

Na rynku dostępne są przetwory z owoców rokitnika z dodatkiem cukru: galaretki, syropy, dżemy oraz konfitury. Innym produktem z owoców tej rośliny jest olej. Preparaty z rokitnika zwyczajnego są stosowane, choć w naszym kraju niepowszechnie, jako dodatki do żywności. Dzięki unikalnemu składowi rokitnik może pełnić funkcję konserwantu lub dodatku podwyższającego wartości odżywcze produktu końcowego.

Przepisy

Kompot z jabłek lub gruszek z rokitnikiem
Składniki: 1 kg jabłek lub gruszek, 35-40 dag cukru, 15 dag owoców rokitnika, 1/2 l wody.

Przygotowanie
Dojrzałe owoce rokitnika starannie wymyć, zalać wrzącą wodą, zagotować i na pół godziny pozostawić pod przykryciem. Następnie wywar odcedzić. Rezygnując z klarowności zalewy kompotowej, można owoce rokitnika przetrzeć. Wywar lub przecier osłodzić. Ćwiartki lub krążki jabłek ułożone ciasno w słojach zalać witaminizowanym syropem, który ma piękne zabarwienie. Pasteryzować ok. 20 minut opakowania o pojemności do 1/2 l, większe o 5 minut dłużej.

Placuszki owsiane z dżemem z rokitnika
Składniki: 6-7 łyżek płatków owsianych, 2 łyżki zmielonego siemienia lnianego, 1 jajko, 6-7 łyżek mleka, 1 łyżka mąki kukurydzianej, odrobina brązowego cukru, olej do smażenia, dżem z rokitnika.

Przygotowanie
Płatki owsiane i siemię lniane wsypać do miseczki. Dodać jajko, mleko i mąkę kukurydzianą oraz odrobinę cukru. Wymieszać. Na patelni rozgrzać olej i smażyć placki uformowane dużą łyżką, na płasko. Smażyć  z obu stron. Po usmażeniu nadmiar tłuszczu odsączyć ręcznikiem papierowym. Podawać z dżemem z rokitnika.
 

 

 

 

 

 

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Minister przypomina: Od 1 lipca można składać wnioski o świadczenie "Dobry start"

Dobry Start / mat. pras.

  

Od 1 lipca drogą online można składać wnioski o wypłatę wyprawki szkolnej w wysokości 300 zł w ramach programu "Dobry start". Wnioski w formie papierowej będą przyjmowane od 1 sierpnia - powiedziała szefowa MRPiPS Bożena Borys-Szopa. Program obejmuje wsparciem 4,6 mln uczniów.

W tym roku, podobnie jak w roku poprzednim, rodzice i opiekunowie uczących się dzieci do 20 r. życia (w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami – do 24 r. życia) będą mogli składać wnioski o jednorazowe świadczenie w ramach programu "Dobry start".

Jak przypomniała minister Borys-Szopa, wnioski o tzw. wyprawkę szkolną będzie można składać od 1 lipca za pośrednictwem internetu, a od 1 sierpnia - drogą tradycyjną.

"Cały czas powtarzamy, że 1 lipca startuje składanie wniosków online o świadczenie +Rodzina 500 plus+ w nowej odsłonie, czyli obejmujące każde dziecko do 18. roku życia, również pierwsze i jedyne w rodzinie i pieczy zastępczej. Pragnę jednak przypomnieć i mocno podkreślić, że również od 1 lipca można składać za pośrednictwem internetu wnioski o tzw. wyprawkę szkolną, czyli +Dobry start+. I podobnie jak w przypadku +500 plus+, wnioski drogą tradycyjną będzie można składać od 1 sierpnia"

- powiedziała Borys-Szopa.

Jeśli kompletny wniosek wpłynie w lipcu lub w sierpniu, wówczas świadczenie zostanie wypłacone nie później niż do końca września (a nawet przed rozpoczęciem roku szkolnego). W przypadku wniosków składanych w późniejszym terminie, świadczenie będzie wypłacane do dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku.

"Początek roku szkolnego, zwłaszcza przy większej liczbie dzieci, to ogromny wydatek dla domowego budżetu. Wyprawka szkolna to zwykle lekko licząc kilkaset złotych. Program +Dobry start+ powstał po to, by odciążyć rodziców w tym trudnym okresie, to inwestycja w edukację polskich dzieci. Inwestycja niezwykle ważna i potrzebna" - podkreśliła minister rodziny.

Wskazała, że w 2018 r., czyli pierwszym roku działania programu, wypłacono łącznie 4 353 267 świadczeń "Dobry start". W ubiegłym roku program kosztował 1 305 679 432 zł. Zgodnie z szacunkami, w 2019 r. program będzie kosztował 1,442 mld zł.

"Nie mamy wątpliwości, że są to dobrze wydane pieniądze. Wspieranie rodzin to jeden z najważniejszych celów naszego rządu. +Dobry start+ jest tego dobrym przykładem"

- podkreśliła szefowa MRPiPS.

Świadczenia z programu "Dobry start" mogą się łączyć ze świadczeniami wypłacanymi z programu "500 plus". Nie przysługują jednak "z urzędu". Wniosek można złożyć w tych samych instytucjach, co wniosek o 500 plus, czyli w urzędzie miasta lub gminy, ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce wyznaczonej w gminie (np. w centrum świadczeń). Wnioski o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej są z kolei przyjmowane przez powiatowe centra pomocy rodzinie. Termin składania wniosków upływa 30 listopada. Z programu będzie mogło skorzystać 4,6 mln dzieci.

Świadczenie "Dobry start" nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowania przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Nie obejmuje także studentów, uczniów szkół policealnych i uczniów szkół dla dorosłych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl