Medyczne zastosowanie rokitnika zwyczajnego jest dobrze znane i udokumentowane. Leczono nim artretyzm, gorączkę, kaszel, choroby układu krążenia, schorzenia układu pokarmowego, moczowo-płciowego, cukrzycę,  choroby oczu i skory. O leczniczych właściwościach rośliny pisze dietetyk Małgorzata Różańska w książce „Super Żywność, czyli superfoods po polsku”.

Bogactwo witamin
Owoce rokitnika zwyczajnego zawierają więcej witaminy C niż cytryny i pomarańcze.  Są  również źródłem beta-karotenu mają go więcej niż marchew. W owocach rokitnika znajdują się także tokoferole – związki o silnych właściwościach antyoksydacyjnych, należące do witaminy E. Rokitnik zawiera także witaminy z grupy B oraz witaminę K.

Minerały zawarte w roślinie to głownie potas, wapń i magnez. Owoce rokitnika są również bogate w kwasy organiczne, kumaryny i triterpeny. Do tych ostatnich należy kwas ursolowy, który ma silne właściwości
Przeciwzapalne oraz antynowotworowe.

Lipidy
Większość owoców naszej strefy klimatycznej gromadzi tłuszcze (lipidy) w nasionach. Wyjątek stanowi rokitnik zwyczajny. Należy on do roślin oliwnikowatych, które kumulują lipidy w owocach. Miąższ tych małych, pomarańczowych owoców jest pełen kuleczek, tzw. oleosomów, będących magazynami tłuszczu. Do lipidów zawartych w miąższu owoców rokitnika należą kwasy tłuszczowe: palmitynowy i palmitooleinowy oraz oleinowy, linolowy i alfa-linolenowy. To właśnie sprawia, że owoce rośliny mają doskonałe właściwości lecznicze. 

Dieta mająca w składzie rokitnik i olej z rokitnika może poprawić funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Olej z rokitnika zwyczajnego wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. 

Owoce rokitnika zmniejszają częstość występowania nowotworów skóry.

Doustne stosowanie oleju z rokitnika zwyczajnego pomaga w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, stanach zapalnych układu pokarmowego w znaczny sposób zmniejsza dolegliwości i przyspiesza gojenie nadżerek. W przypadku choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy zaleca się stosowanie oleju z rokitnika wewnętrznie 3–razy dziennie pół łyżeczki, 30 minut przed posiłkiem.

Ekstrakty z liści rokitnika zwyczajnego przeciwdziałają uszkodzeniu wątroby.

Substancje zawarte w roślinie  działają przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Olejowy wyciąg z owoców rokitnika zwyczajnego stosowany jest w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych jamy ustnej i gardła, wykazując działanie antyseptyczne, przeciwzapalne.

Miejscowe stosowanie oleju z nasion oraz wodnych ekstraktów z liści rokitnika pozytywnie wpływa na proces gojenia się ran.

Rokitnik w stanie dzikim jest rośliną chronioną.
Rokitnik można jeść na surowo, lecz jego cierpki smak jest trudny do zniesienia. Sok z owoców rokitnika, też jest kwaśny. Można dodać miodu i rozcieńczyć sok z wodą lub wymieszać go z sokiem z innych, słodszych owoców (np. pomarańczy, ananasów czy jabłek). Największą moc antyoksydacyjną ma naturalny, świeżo tłoczony sok z rokitnika. Jest on mętny, ponieważ są w nim zawieszone kropelki tłuszczu. Pozostawiony na noc w lodowce rozwarstwi się. Ale nie świadczy to o tym, że się zepsuł. Wystarczy go zamieszać!

Owoce rokitnika świetnie nadają się na rożne przetwory, takie jak dżemy, marmolady i powidła, można też wytłaczać z nich olej. Z owoców rokitnika produkuje się także likiery i wina.

Przeciwwskazaniem do stosowania preparatów z olejem rokitnikowym są stany zapalne wątroby i trzustki oraz ostre stany zapalne pęcherzyka żółciowego.

Na rynku dostępne są przetwory z owoców rokitnika z dodatkiem cukru: galaretki, syropy, dżemy oraz konfitury. Innym produktem z owoców tej rośliny jest olej. Preparaty z rokitnika zwyczajnego są stosowane, choć w naszym kraju niepowszechnie, jako dodatki do żywności. Dzięki unikalnemu składowi rokitnik może pełnić funkcję konserwantu lub dodatku podwyższającego wartości odżywcze produktu końcowego.

Przepisy

Kompot z jabłek lub gruszek z rokitnikiem
Składniki: 1 kg jabłek lub gruszek, 35-40 dag cukru, 15 dag owoców rokitnika, 1/2 l wody.

Przygotowanie
Dojrzałe owoce rokitnika starannie wymyć, zalać wrzącą wodą, zagotować i na pół godziny pozostawić pod przykryciem. Następnie wywar odcedzić. Rezygnując z klarowności zalewy kompotowej, można owoce rokitnika przetrzeć. Wywar lub przecier osłodzić. Ćwiartki lub krążki jabłek ułożone ciasno w słojach zalać witaminizowanym syropem, który ma piękne zabarwienie. Pasteryzować ok. 20 minut opakowania o pojemności do 1/2 l, większe o 5 minut dłużej.

Placuszki owsiane z dżemem z rokitnika
Składniki: 6-7 łyżek płatków owsianych, 2 łyżki zmielonego siemienia lnianego, 1 jajko, 6-7 łyżek mleka, 1 łyżka mąki kukurydzianej, odrobina brązowego cukru, olej do smażenia, dżem z rokitnika.

Przygotowanie
Płatki owsiane i siemię lniane wsypać do miseczki. Dodać jajko, mleko i mąkę kukurydzianą oraz odrobinę cukru. Wymieszać. Na patelni rozgrzać olej i smażyć placki uformowane dużą łyżką, na płasko. Smażyć  z obu stron. Po usmażeniu nadmiar tłuszczu odsączyć ręcznikiem papierowym. Podawać z dżemem z rokitnika.