Irak dystansuje się od słów Trumpa

Zdjęcie ilustracyjne/Donald Trump / flickr.com/Gage Skidmore/CC BY-SA 2.0

  

Prezydent Iraku Barham Salih powiedział dzisiaj, że przywódca USA Donald Trump nie prosił władz w Bagdadzie o zgodę na stacjonowanie w tym arabskim państwie amerykańskich oddziałów w celu "pilnowania Iranu".

W opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla telewizji CBN News Trump stwierdził, że chce utrzymać amerykańską bazę wojskową w Iraku, by "pilnować Iranu", który - w jego ocenie - jest "prawdziwym problemem" w regionie.

W odpowiedzi na te słowa Salih na forum w Bagdadzie przekazał, że obecność amerykańskich oddziałów w Iraku to część porozumienia między dwoma krajami, które ma na celu zwalczanie terroryzmu.

Polityk Patriotycznej Unii Kurdystanu (PUK) wezwał też Stany Zjednoczone, by "nie obciążały nadmiernie Iraku swoimi własnymi sprawami".

"Stany Zjednoczone to wielka potęga", ale nie powinny "gonić za swoimi politycznymi priorytetami", ponieważ "to my (Irakijczycy) tutaj żyjemy"

- powiedział.

Salih podkreślił zarazem, że "podstawowym interesem Iraku jest utrzymywanie dobrych stosunków z Iranem i innymi sąsiednimi krajami".

Około 5 tys. amerykańskich żołnierzy przebywa w Iraku na zaproszenie tamtejszego rządu. W opinii irackich wojskowych współpraca iracko-amerykańska jest niezbędna do walki z ukrytymi komórkami Państwa Islamskiego (IS).

Dwa największe bloki w irackim parlamencie potępiły jednak grudniową wizytę prezydenta Trumpa w Iraku jako "naruszenie suwerenności" kraju i zapowiedziały debatę parlamentarną na temat dalszej obecności sił USA w Iraku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

MSZ do Polaków na Sri Lance: "Prosimy o kontakt"

Ministerstwo Spraw Zagranicznych / fot. twitter.com/MSZ_RP

  

Ważny komunikat dla Polaków, którzy przebywają obecnie na Sri Lance. Ministerstwo Spraw Zagranicznych prosi o pilny kontakt.

W związku z atakami na Sri Lance Ministerstwo Spraw Zagranicznych prosi przebywających tam Polaków o kontakt pod telefonem dyżurnym: +91 9910999477 i pod adresem mailowym: Newdelhi.wk.dyzurny@msz.gov.pl . Apeluje też o stosowanie się do zaleceń władz miejscowych.

"W związku z atakami na Sri Lance władze wprowadziły godzinę policyjną. Prosimy wszystkich obywateli Polski o stosowanie się do zaleceń władz miejscowych. Obywateli Polski przebywających na Sri Lance prosimy o kontakt pod tel. dyżurny: +91 9910999477"

- napisano na Twitterze resortu spraw zagranicznych.

MSZ w oświadczeniu zamieszczonym dziś na swojej stronie internetowej podkreśliło wcześniej, że Polska zdecydowanie potępia ataki terrorystyczne dokonane na Sri Lance i potępia wszelkie przejawy terroryzmu i przemocy. [polecam:https://niezalezna.pl/268563-polska-potepia-zamachy-na-sri-lance-czy-wsrod-ofiar-sa-nasi-rodacy-wazny-apel-msz]

Rzeczniczka prasowa MSZ Ewa Suwara poinformowała, że weryfikowane są informacje dot. ewentualnej obecności Polaków wśród poszkodowanych na Sri Lance. Jak wyjaśniła, procedura trochę potrwa, a dotychczas MSZ nie ma żadnej potwierdzonej informacji o poszkodowanych Polakach.

"Jesteśmy w kontakcie z władzami na miejscu"

- zapewniła Suwara.

Dodała, że resort spraw zagranicznych prosi, aby Polacy, którzy są na miejscu dawali znać bliskim, że są bezpieczni.

W Niedzielę Wielkanocną w kilku miastach Sri Lanki doszło do serii eksplozji w kościołach i hotelach, w których - według różnych źródeł - zginęło od ok. 140 do ok. 190 osób. Co najmniej dwa z wybuchów prawdopodobnie były dziełem zamachowców samobójców. Na razie nikt nie przyznał się do ataków.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl