W środę uroczystości pogrzebowe śp. Antoniego Zambrowskiego

W najbliższą środę pożegnamy śp. Antoniego Zambrowskiego, działacza opozycji antykomunistycznej, publicystę i dziennikarza współpracującego z "Gazetą Polską". Zambrowski zmarł 27 stycznia, miał 85 lat.

Śp. Antoni Zambrowski
Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

Przez wiele lat śp. Antoni Zambrowski walczył z komunistycznym reżimem. W 1968 roku został aresztowany prze SB i skazany za rzekome organizowanie wiecu studentów UW 8 marca. Faktycznym motywem była chęć powiązania uczestników protestów studenckich z rozgrywkami frakcyjnymi we władzach PZPR. Skazany został na dwa lata więzienia. Po opuszczeniu murów zakładu karnego byłwspółpracownikiem KOR, aktywnie działał podczas pielgrzymek św. Jana Pawła II do Polski. W 1980 roku wstąpił do NSZZ "Solidarność". W stanie wojennym był internowany na Białołęce. Był asystentem wyborczym Jarosława Kaczyńskiego w czasie kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu w 1989 roku.

Przed kilkoma dniami zmarł Antoni Zambrowski, działacz opozycji demokratycznej, wielokrotny więzień polityczny, człowiek, którego życie pokazało, że można wyzwolić się z uwarunkowań, jakie narzuca środowisko, w którym ktoś się urodził.

- wspominał śp. Antoniego Zambrowskiego sam prezes PiS.

Śp. Antoni Zambrowski to nie tylko działacz antykomunistyczny, ale również świetny dziennikarz. W latach 80. XX wieku współpracował z prasą emigracyjną, był też dziennikarzem "Tygodnika Solidarność". Publicysta pism prawicowych: „Ład”, „Nowy Świat”, „Gazeta Polska”, „Głos”, „Najwyższy CZAS!" oraz "Nasza Polska". Członek Stowarzyszenia Wolnego Słowa.

W czerwcu 2006, za wybitne zasługi dla rozwoju niezależnego dziennikarstwa i wolnych mediów w Polsce, za działalność na rzecz przemian demokratycznych, za osiągnięcia w pracy w „Tygodniku Solidarność”, prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

To człowiek niezwykłej prawości, niezwykle dobrze wewnętrznie skonstruowany, bardzo uczciwy. Miał jasne kategorie oceny, tego co dobre, a co złe. Potrafił powiedzieć co myśli, niezależnie od prądów, trendów. Potrafił w swoich ocenach być absolutnie sobą. Chciałbym, żeby świat składał się z takich Antonich Zambrowskich, bardzo będzie nam go brakować.

- mówił z kolei redaktor naczelny "Gazety Polskiej Tomasz Sakiewicz.

Zobacz, jak Antoniego Zambrowskiego wspominali też redaktorzy Dorota Kania, Jacek Liziniewicz i Igor Szczęsnowicz:

Msza św. pogrzebowa celebrowana będzie w środę 6 lutego o godz. 13.15. w Kościele św. Jozafata na Powązkach (ul. Powązkowska 90). Antoni Zambrowski spocznie na Powązkach Wojskowych w grobie rodzinnym.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Antoni Zambrowski #pogrzeb

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo