W środę uroczystości pogrzebowe śp. Antoniego Zambrowskiego

Śp. Antoni Zambrowski / Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

W najbliższą środę pożegnamy śp. Antoniego Zambrowskiego, działacza opozycji antykomunistycznej, publicystę i dziennikarza współpracującego z "Gazetą Polską". Zambrowski zmarł 27 stycznia, miał 85 lat.

Przez wiele lat śp. Antoni Zambrowski walczył z komunistycznym reżimem. W 1968 roku został aresztowany prze SB i skazany za rzekome organizowanie wiecu studentów UW 8 marca. Faktycznym motywem była chęć powiązania uczestników protestów studenckich z rozgrywkami frakcyjnymi we władzach PZPR. Skazany został na dwa lata więzienia. Po opuszczeniu murów zakładu karnego byłwspółpracownikiem KOR, aktywnie działał podczas pielgrzymek św. Jana Pawła II do Polski. W 1980 roku wstąpił do NSZZ "Solidarność". W stanie wojennym był internowany na Białołęce. Był asystentem wyborczym Jarosława Kaczyńskiego w czasie kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu w 1989 roku.

Przed kilkoma dniami zmarł Antoni Zambrowski, działacz opozycji demokratycznej, wielokrotny więzień polityczny, człowiek, którego życie pokazało, że można wyzwolić się z uwarunkowań, jakie narzuca środowisko, w którym ktoś się urodził.

- wspominał śp. Antoniego Zambrowskiego sam prezes PiS.

Śp. Antoni Zambrowski to nie tylko działacz antykomunistyczny, ale również świetny dziennikarz. W latach 80. XX wieku współpracował z prasą emigracyjną, był też dziennikarzem "Tygodnika Solidarność". Publicysta pism prawicowych: „Ład”, „Nowy Świat”, „Gazeta Polska”, „Głos”, „Najwyższy CZAS!" oraz "Nasza Polska". Członek Stowarzyszenia Wolnego Słowa.

W czerwcu 2006, za wybitne zasługi dla rozwoju niezależnego dziennikarstwa i wolnych mediów w Polsce, za działalność na rzecz przemian demokratycznych, za osiągnięcia w pracy w „Tygodniku Solidarność”, prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

To człowiek niezwykłej prawości, niezwykle dobrze wewnętrznie skonstruowany, bardzo uczciwy. Miał jasne kategorie oceny, tego co dobre, a co złe. Potrafił powiedzieć co myśli, niezależnie od prądów, trendów. Potrafił w swoich ocenach być absolutnie sobą. Chciałbym, żeby świat składał się z takich Antonich Zambrowskich, bardzo będzie nam go brakować.

- mówił z kolei redaktor naczelny "Gazety Polskiej Tomasz Sakiewicz.

Zobacz, jak Antoniego Zambrowskiego wspominali też redaktorzy Dorota Kania, Jacek Liziniewicz i Igor Szczęsnowicz:

Msza św. pogrzebowa celebrowana będzie w środę 6 lutego o godz. 13.15. w Kościele św. Jozafata na Powązkach (ul. Powązkowska 90). Antoni Zambrowski spocznie na Powązkach Wojskowych w grobie rodzinnym.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Z porozumieniem, czy bez - brexit dojdzie do skutku! Johnson podał ostateczną datę

Boris Johnson / / Chatham House [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

  

Nowy premier Wielkiej Brytanii zamierza uszanować wybór obywateli i doprowadzić do brexitu. Jak dowiedziała się PAP od źródła w brytyjskiej administracji, premier Boris Johnson powiedział szefowi Rady Europejskiej Donaldowi Tuskowi, że jego kraj opuści Unię Europejską 31 października niezależnie od okoliczności. Spotkanie Johnsona i Tuska odbyło się na szczycie G7 w Biarritz

Johnson zapewnił Tuska, że chce opuścić UE z porozumieniem i prowadzić rozmowy z Brukselą i państwami członkowskimi - dodało źródło.

"Premier powtórzył, że będziemy opuszczać UE 31 października niezależnie od okoliczności, musimy uszanować wynik referendum"

- podkreśliło źródło. Johnson miał również powiedzieć, że mechanizm tzw. backstopu jest "antydemokratyczny".

Następne spotkanie Johnsona i Tuska ma odbyć się w przyszłym miesiącu podczas Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych - podał Reuters.

[polecam:https://niezalezna.pl/283230-mobilizacja-w-londynie-priorytet-przygotowanie-do-brexitu-bez-umowy]

Z kolei źródło unijne, proszące o anonimowość, wskazało, że z niedzielnego spotkania "nie wynikło nic nowego", głównie powtórzono znane wcześniej stanowiska.

"Konieczny jest wkład z ich strony... To, na co w idealnym przypadku mielibyśmy nadzieję i czego oczekujemy, to nowe czynniki, by odblokować sytuację"

- przekazało źródło w UE.

Według Sky News Johnson zamierzał powiedzieć Tuskowi, że w przypadku wyjścia z UE bez porozumienia Wielka Brytania zapłaci tylko 9 mld funtów z 39 mld, na ile wyliczono zobowiązania brytyjskiego rządu wobec unijnego budżetu.

Dzień wcześniej Johnson po przylocie do Biarritz ostrzegł Tuska, że będzie on znany jako Mister No Deal, jeśli nie zgodzi się na zmianę porozumienia o brexicie. Johnson odpowiedział w ten sposób na wcześniejszy tweet Tuska, w którym przewodniczący RE wyraził nadzieję, że Johnson "nie przejdzie do historii jako 'Mr No Deal'".

Szef brytyjskiego rządu domaga się od strony unijnej renegocjacji porozumienia o brexicie, w tym usunięcia z niego zapisu o backstopie. Jest to awaryjne rozwiązanie mające nie dopuścić do przywrócenia twardej granicy (kontrolowanej i chronionej przez służbę celną i policję) między należącą do Unii Europejskiej Irlandią a Irlandią Północną, stanowiącą część Zjednoczonego Królestwa. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl