Zagadkowa rzeźba w Twierdzy Brzeskiej

Rzeźbiarska kompozycja poświęcona harcerzom / znadniemna.pl/ polesie.org

  

Jedną z najbardziej tajemniczych rzeźb, która zachowała się na terytorium Twierdzy Brzeskiej, jest na w pół zniszczona żelbetonowa kompozycja rzeźbiarska na skwerze przy umocnieniu kobryńskim. Przypuszcza się, że kompozycja była poświęcona harcerzom. Rzeźba stanęła tam w końcu lat 30. XX w.

W roku 1937 na stanowisko komendanta twierdzy został wyznaczony podpułkownik Stanisław Giebułtowicz. Z jego rozporządzenia w różnych miejscach twierdzy pojawiły się ogrodowe rzeźby. Większość z nich miała nie tylko dekoracyjny, ale również pamiątkowy. Być może pomnik ten postawiono ku czci poległych harcerzy z Brześcia. W Gimnazjum Państwowym im. Romualda Traugutta w Brześciu wisiała tablica na cześć harcerzy: Majskiego, Mościckiego i Kozłowskiego. Pisała o tym przed wojną prasa. Cudem ocalała po wojnie rzeźba jest mocno uszkodzona, ale jej zachowane elementy wyraźne wskazują na to, że była poświęcona właśnie harcerzom. Można dostrzec szorty, podwinięte rękawy oraz charakterystyczny toporek będący przed wojną częścią ekwipunku harcerskiego. Resztki rzeźb postawionych przez Giebułtowicza były widoczne jeszcze w końcu lat 40. i na początku 50.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: znadniemna.pl/ polesie.org
Tagi

Wczytuję komentarze...

Najpierw larum o upolitycznieniu, teraz - akces! Gasiuk-Pihowicz ma "chytry plan" na działanie w KRS

/ / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Po długich miesiącach zarzutów upolityczniania przez PiS Krajowej Rady Sądowniczej czy Trybunału Konstytucyjnego, opozycja zmienia taktykę. Koalicja Obywatelska zgłosiła kandydaturę poseł Kamili Gasiuk-Pihowicz do KRS. W jakim celu? Parlamentarzystka deklaruje, że zamierza „od wewnątrz rejestrować upolitycznienie sądownictwa przez PiS”.

We wtorek Kamila Gasiuk-Pihowicz została zgłoszona przez klub KO jako jedna z kandydatek Sejmu do Krajowej Rady Sądownictwa. PAP zapytała ją, dlaczego zgodziła się na kandydowanie, skoro od miesiący klub KO zarzuca TK i KRS upolitycznienie i właśnie z tego powodu nie zgłosił do TK żadnego kandydata.

Trybunał Konstytucyjny i Krajowa Rada Sądownictwa to dwa zupełnie różne ciała, w innej sytuacji prawnej i faktycznej

- przekonywała Gasiuk-Pihowicz.

"PiS złamał konstytucję, wybierając do KRS przedstawicieli sędziów, przerywając kadencję wcześniejszych członków, ale akurat wybór przedstawicieli Sejmu jest zgodny z konstytucją" - dodała.

Jak podkreśliła, "w opinii licznych autorytetów prawniczych, powinniśmy skierować tam przedstawicieli opozycji, żeby ktoś od wewnątrz mógł rejestrować skalę zniszczeń i upolitycznienie sądownictwa przez PiS". Posłanka zaznaczyła, że przedstawiciele KO od dawna prowadzili rozmowy z organizacjami pozarządowymi i ekspertami.

Bardzo jasno mówiono nam, że powinniśmy zgłosić kandydatów (do KRS - red.) i ja także ten pogląd podzielam

- powiedziała Gasiuk-Pihowicz.

Gasiuk-Pihowicz obawia się jednak, że PiS nie będzie chciał wybrać nikogo z opozycji do KRS. "PiS jest najwyraźniej takim typem władzy, która nie jest w stanie znieść jakiejkolwiek kontroli i po prostu nie dopuści do tego, by te stanowiska, zgodnie ze zwyczajem parlamentarnym, zostały obsadzone przez posłów opozycji" - oceniła posłanka KO.

Kandydatura Koalicji Obywatelskiej może być jednak wątpliwie zasadna również z innego powodu. Poseł Gasiuk-Pihowicz, tuż po ogłoszeniu ostatniego wyroku przez TSUE ws. zmian w polskim sądownictwie, ochoczo zakomunikowała na Twitterze triumf nad „zamordyzmem PiS”. Z opacznej interpretacji szybko wyprowadził ją wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Wcześniej Gasiuk-Pihowicz, przemawiając na mównicy sejmowej po expose premiera Mateusza Morawieckiego, również poddała w wątpliwość stan swojej wiedzy prawniczej.

Klub PiS zgłosił do KRS kandydatury: Marka Asta, Bartosza Kownackiego, Arkadiusza Mularczyka i Kazimierza Smolińskiego. Klub Lewicy zgłosił Joannę Senyszyn. Listę opublikowano we wtorek wieczorem na stronie internetowej Sejmu. Łącznie zgłoszono sześcioro posłów.

Wybór posłów-członków KRS zgodnie z harmonogramem Sejmu przewidziano na późny wieczór w czwartek. Zgodnie z ustawą, Sejm wybiera spośród posłów czterech członków Rady na czteroletnią kadencję.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl