"Znaki wolności" na Zamku Królewskim

Maksymilian Gierymski, Patrol powstańczy, 1873, Muzeum Narodowe w Warszawie / Fot. P. Ligier/www.zamek-krolewski.pl/mat.pras.

  

Do końca marca na Zamku Królewskim w Warszawie można obejrzeć wystawę „Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej”. Ekspozycja zrealizowana z wielkim rozmachem na obchody 100-lecia odzyskania niepodległości zachwyca treścią i oryginalną formą. Znaleźć na niej można prawdziwe perełki, jak choćby instalację „Topos” Jerzego Kaliny.

W 30 zamkowych salach zna-lazło się niemal 500 dzieł sztuki pozyskanych z wielu instytucji i kolekcji prywatnych oraz kilkaset fotografii dokumentalnych. Ale nie tylko liczby świadczą o wyjątkowości ekspozycji „Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej”. Wystawa jest bowiem znakomitą podróżą przez naszą historię, wyprawą barwną, czasem sentymentalną, innym razem zaskakującą. Kuratorzy: dr Łukasz Kossowski i dr hab. Irena Kossowska, snują refleksje nad istotą tożsamości narodowej. Zderzają arcydzieła polskiej sztuki z utrwalonymi na fotografiach wydarzeniami, które działy się w innym czasie i miejscu. Pokazują analogiczne postawy bohaterów, udowadniając, że historia zatacza koło.

Tak jest w przypadku obrazu Jana Matejki „Reytan. Upadek Polski”, któremu towarzyszy fotografia ukazująca samospalenie Ryszarda Siwca w proteście przeciwko wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji. Matejko na swoim obrazie również pokazał akt sprzeciwu – poseł ziemi nowogródzkiej protestuje wobec ratyfikacji I rozbioru Polski. Tego typu analogii na ekspozycji jest dużo. Żeby je łatwiej zrozumieć, widz dostaje wybór znakomitych tekstów, m.in.: Mickiewicza, Norwida, Herzoga, ale też Piłsudskiego czy Pileckiego. To doskonały komentarz do fotografii oraz arcydzieł sztuki takich artystów, jak: Jan Matejko, Jacek Malczewski, Maksymilian Gierymski, Zofia Stryjeńska, Jan Lebenstein, Władysław Hasior czy Edward Dwurnik.

Są montaże filmowe i archiwalne dokumenty. Warto wspomnieć również o tle muzycznym. Przechodząc przez poszczególne sale, można usłyszeć znane i lubiane utwory Fogga, Niemena czy Kaczmarskiego – muzyczne znaki wolności. Pokazane na wystawie dzieła i tematy sprzyjają osobi-stej refleksji nad naszą hi-storią. Warto poświęcić czas w każdej z sal– czy to obfitującej w eksponaty, czy też tej, w której prezentowana jest jedna symboliczna praca. Całe pomieszczenie zajmuje np. instalacja „Topos” Jerzego Kaliny, która stanowi metaforę okrągłostołowego porozumienia. Stół zmienia się w niej w metalowy blat, który tworzy szczerząca zęby tarcza piły. W centrum stołu znajduje się zdławiona korona. Czy trzeba czegoś więcej, by ukazać to oparte na politycznym kompromisie wydarzenie, któremu nadano rangę toposu?

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie, gpcodziennie.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tylu żołnierzy USA ćwiczy już w naszym kraju. "Polska należy do największych beneficjentów"

zdjęcie ilustracyjne / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

W naszym kraju ćwiczy blisko 4500 żołnierzy USA - taką informację podał dzisiaj szef polskiej dyplomacji, Jacek Czaputowicz. Minister spraw zagranicznych podkreślił, że w ciągu ostatnich czterech lat Amerykanie na zwiększenie potencjału militarnego w Europie przeznaczyli kilkanaście miliardów dolarów.

Jak mówił Czaputowicz, amerykańska obecność wojskowa realizowana jest zarówno pod flagą Stanów Zjednoczonych jak i NATO. Zwrócił uwagę, że ważną amerykańską inwestycją zwiększającą bezpieczeństwo Polski i wzmacniającą infrastrukturę wojskową jest instalacja obrony przeciwrakietowej. W przyszłym roku zostanie ona ukończona.

Podkreślił, że dzięki programowi zwiększenia zaangażowania militarnego USA w różnych bazach w Polsce ćwiczy obecnie w sumie ok. 4,5 tys. żołnierzy, którzy mają do dyspozycji ponad dwa tysiące jednostek sprzętu wojskowego.

- Mówiąc o amerykańskim zaangażowaniu wojskowym na terytorium Polski najczęściej mamy na myśli fizyczną obecność sprzętu i żołnierzy. Należy jednak pamiętać o transferze amerykańskiej technologii wojskowej zwłaszcza w zakresie broni rakietowej i samolotów

 – dodał.

[polecam:https://niezalezna.pl/288775-rusza-do-nas-us-army]

Przypomniał, że m.in. w ub. roku doszło do podpisania polsko-amerykańskiej umowy w zakresie pierwszej bazy z programu Wisła, przewidującego zakup dwóch baterii systemu Patriot. Polska prowadzi też ze stroną amerykańską intensywne rozmowy dotyczące uzyskania ultranowoczesnych 32 bojowych samolotów wielozadaniowych F-35A.

Według Czaputowicza rok 2019 jest wyjątkowy i symboliczny dla Polski. Przypomniał, że wiosną świętowaliśmy 20. rocznicę akcesji do NATO, która była kamieniem milowym w historii naszego kraju i obronności.

- Nie byłoby to możliwe bez wsparcia naszych amerykańskich partnerów

 – powiedział.

Przypomniał również, że w czerwcu tego roku prezydenci USA i Polski podpisali wspólną deklarację o współpracy obronnej, w której uzgodnili trwały charakter obecności amerykańskich sil zbrojnych w Polsce i ich dalsze zwiększenie. Jego zdaniem jest to jakościowa historyczna zmiana oraz potwierdzenie strategicznego partnerstwa Warszawa-Waszyngton.

[polecam:https://niezalezna.pl/283588-niemiecka-gazeta-torpeduje-plan-przeniesienia-baz-us-army-do-polski-pisze-o-miliardach-wyrzuconych-w-bloto]

Szef polskiej dyplomacji przyjechał do 32. Bazy Lotniczej w Łasku, aby mówić o osiągnięciach polskiej polityki zagranicznej w latach 2015-2019, a przede wszystkim o obecność wojsk amerykańskich w Polsce.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl