Ostatnie dni z kolędą

2 lutego, w Święto Ofiarowania Pańskiego, zwane też świętem Matki Bożej Gromnicznej, kończy się według polskiej tradycji okres śpiewania pieśni bożonarodzeniowych. To ostatnie chwile, by wybrać się na kolędowy koncert.

Kolędy Pospieszalskich - ostatni moment, by posłuchać świątecznej trasy
fot. Marcin Pegaz/Gazeta Polska

Do ostatniego etapu kolędowej trasy koncertowej dotarła rodzinna orkiestra Pospieszalskich. Jak nas informują muzycy, szczęśliwie (choć nieco chrypiąc i pokasłując), bohatersko walcząc z przeziębieniami:

Koncertowaliśmy nie tylko w pięknych salach, jak Kieleckie Centrum Kultury czy sala Wielkiej Gildii w Rydze (siedziba Łotewskiej Orkiestry Symfonicznej), ale również w zabytkowych katedrach i bazylikach (Wadowice, Gostyń, Kraków, Łódź, Troki). Imponujące przedsięwzięcie zbliża się do końca, ponieważ kończy się sezon kolędowy. My wykorzystujemy ten okres na maksa. Zagraliśmy 18 koncertów w tym cztery w krajach bałtyckich i jeden w Czeskim Cieszynie

 – mówi "Codziennej” Jan Pospieszalski. Jak nam zdradza muzyk, większość koncertów była nagrywana z zamiarem przygotowania płyty live:

Chcemy też zarejestrować wideo z ostatniego koncertu w Zamościu. Serdecznie zapraszam

– dodaje Pospieszalski. My również zachęcamy do wybrania się na te pełne wy-bornych dźwięków spotkania z kolędą. Ostatnie w tym sezonie koncerty rodziny Pospieszalskich odbędą się jeszcze dziś w Chełmie (Chełmski Dom Kultury, godz. 19.30) oraz w sobotę w przepięknej renesansowej katedrze w Zamościu (godz. 18.30).

Końca dobiega też X Festiwal Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych „Dobrze, ześ się Jezu pod Giewontem zrodziył...”. Już od dekady w Zakopanem rozbrzmiewają najpiękniejsze polskie kolędy, góralskie pastorałki, a także współczesne kompozycje w najlepszym wykonaniu. Jutro po mszy św. o godz. 17 w kościele św. Jana Apostoła i Ewangelisty (ul. Harenda 12) odbędzie się koncert Hanki Rybki. Zwieńczeniem festiwalu będzie natomiast koncert kolęd w wykonaniu Antoniny Krzysztoń (2 lutego, po mszy o godz. 16, Centrum Formacyjno-Szkoleniowe „Księżówka”, al. Przewodników Tatrzańskich).

Zapraszamy również na ostatnie w tym sezonie koncerty kolęd „Święta noc” z udziałem solistów, chóru oraz orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Zespół wystąpi dziś w Rybniku (kościół pw. św. Jana Nepomucena, ul. Karłowa 4) oraz 2 lutego w Białej Podlaskiej (kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ul. Długa 1, godz. 18.

 

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie, gpcodziennie.pl

#trasa #Kolędy Pospieszalskich #Jan Pospieszalski #Pospieszalscy

Anna Krajkowska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo