Jak cukier wpływa na zdrowie?

/ Couleur

  

Już w latach 60 zaczęto manipulować wynikami badań i świadomie pomijano wpływ spożywania cukru na rozwój chorób serca i układu krążenia. Podkreślano jedynie negatywny wpływ nadmiernego spożycia tłuszczu na ludzki organizm.

Plagą przemysłu spożywczego jest powszechne i nadmierne dodawania cukru niemal do wszystkich produktów. Dzięki temu często duże ilości ,,cukru dodanego” spożywamy nieświadomie. Taki cukier może mieć różne postacie jak: cukier biały, brązowy, syrop klonowy, kukurydziany i fruktozowy, melasa cukrowa, dekstroza krystaliczna oraz miód. Szczególną uwagę należy zwrócić na gazowane napoje słodzone, soki w kartonach, jogurty owocowe, serki. 

Prawda jest jednak inna, nadmierne spożycie cukru niszczy nasze zdrowie. Negatywny wpływ nadmiaru cukru wpływa na wiele funkcji i organów ciała człowieka.
 
Mózg – zła dieta sprzyja upośledzeniu pamięci, senności  braku koncentracji i stanom depresyjnym.
 
Serce i układ krwionośny – nadmiar cukru przyczynia się do wzrostu ciśnienia, uszkodzenia mięśnia  sercowego, rozwoju miażdżycy.

Otyłość i nadwaga – cukier powoduje niekontrolowany wzrost masy ciała i związane z tym liczne dolegliwości i choroby

Cukrzyca – zbyt duża ilości cukru powoduje zmniejszenie wrażliwości tkanek na insulinę, co sprzyja rozwojowi cukrzycy

Trzustka – niewłaściwa zbyt słodka dieta może prowadzić do nowotworu trzustki

Nerki – duży poziom cukru sprzyja chorobom nerek i dnie moczanowej 

Wątroba – nadmierne spożycie cukru uszkadza wątrobę może nawet doprowadzić do jej stłuszczenia 

Uzębienie -  bakterie w jamie ustnej, które żywią się cukrem powodują niszczenie szkliwa, próchnicę i wiele innych chorób uzębienia

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), zaleca ograniczenie spożycia cukru dodanego poniżej 10% ogólnej energii, zaś American Heart Association zaleca zmniejszenie spożycia cukru dodanego aż do 5% całkowitej energii. Wartości te odpowiadają dziewięciu łyżeczkom cukru dla mężczyzn oraz sześciu łyżeczkom dla kobiet. By zachować to zalecenie konieczna jest znajomość ilości cukru we wszystkich produktach, które spożywamy, szczególnie w napojach.
 

Jak cukier wpływa na rozwój chorób przewlekłych?

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Na pogrzebie b. premiera zabrakło liderów totalnej opozycji. "To małostkowe i zdumiewające"

/ PrtSc/ Telewizja Republika

  

Odszedł wielki patriota i państwowiec. Był premierem w przełomowym okresie III RP, kiedy decydowały się sprawy ustrojowe. Podejmował decyzje, dzięki którym Polska nie stała się PRL BIS. Zablokował możliwość utworzenia kondominium rosyjskiego na terenie baz wojskowych. Bez tego nie bylibyśmy w tym miejscu, gdzie jesteśmy teraz - mówił w programie "7x24" Zbigniew Gryglas (Porozumienie). Dlaczego na pogrzebie Olszewskiego nie było liderów opozycji? "To małostkowe i zdumiewające" - wykazywali rozmówcy Katarzyny Gójskiej.

W programie Katarzyny Gójskiej "7x24" dyskutowano dzisiaj o wczorajszych uroczystościach pogrzebowych śp. Jana Olszewskiego, na których, niestety, nie pojawili się ani politycy opozycji z liderem Grzegorzem Schetyną na czele, ani prezydent miasta stołecznego Rafał Trzaskowski. Śmierć tak wybitnego Polaka, podkreślała prowadząca, nie połączyła jednak na ten jeden dzień polskiej sceny politycznej.

Kwestę skomentował Ryszard Czarnecki (PiS) przypominając, że "ważną częścią polskiej, chrześcijańskiej tradycji jest to, że zmarłych, zwłaszcza zasłużonych dla Polski, w sposób szczególny się czci".

Można było ze strony opozycji zrobić to godnie (...) Jan Olszewski to wielki człowiek, Giewont uczciwości - zetknął się z górkami nienawiści. Ważne jest, co zostaje, co ponadczasowe, a Olszewski wszedł do polskiego panteonu

- mówił. "Szkoda". Zwłaszcza, że "był człowiekiem, który jako mecenas nie brał pieniędzy od więźniów politycznych".

Jan Filip Libicki (PSL) natomiast stwierdził, że "mało jest takich wydarzeń, żeby od Jarosława Kaczyńskiego po Adama Michnika" ciepło się o kimś wypowiadano. Z Janem Olszewskim tak jednak było.

Rzeczą oczywistą jest, że pan premier Olszewski był związany ze stroną rządzącą i że osób reprezentujących tę stronę było więcej. Jednak jak umiera premier, powinna być delegacja każdej ze stron. Premier miał pogrzeb królewski

- powiedział. "Warto by było, żeby takie pogrzeby weszły do tradycji i stały się normą".

Zdaniem Elżbiety Zielińskiej (Kukiz'15) nieobecność polityków opozycji była - delikatnie mówiąc - nieelegancka, zwłaszcza, że "na pogrzebie Adamowicza stawili się wszyscy".

Zabrakło prezydenta Warszawy i Schetyny - to małostkowe i zdumiewające. Premiera Olszewskiego, dopiero jak umarł, niektórzy zaczęli dopiero doceniać. To symboliczne dla naszego życia publicznego, że śmierć wyzwala w nas chęć dialogu

- stwierdziła dodając, że Jan Olszewski patrzył na Polskę perspektywicznie, nie "do następnych wyborów", a "tego dziś brakuje".

Marcin Święcicki (PO) wykazywał natomiast, że "nie można mówić, iż nikogo z opozycji nie było".

Nie pamiętam, ale prezes Kaczyński nie przeszedł na pogrzeb Adamowicza (...) PO miała reprezentację. Przedstawiciele PO byli obecni na pogrzebie, ta reprezentacja była skromna

- mówił. Dopytywany o to, czy Rafał Trzaskowski powinien być, stwierdził, że "byłoby lepiej, gdyby był Trzaskowski", ale "wysłał zastępcę, a to jest dopuszczalne". 

Paulina Piechina-Więckiewicz (Wiosna) wykazywała z kolei, iż warto byłoby, żeby taki ceremoniał dotyczył każdego premiera i prezydenta.

Rzeczywiście jest problem w słuchaniu żywych za ich życia. Olszewski (...) na pewno był człowiekiem, który podążał własną ścieżką i umiał zabrać głos w ważnych sprawach. Miał wiele zasług. Mi jest bliski osobiście odnośnie kwestii społecznych - za które też jest krytykowany. Powinniśmy więcej mówić z żywymi, trochę nam brakuje do kultury w pełnym zakresie

- zaznaczyła.

Zbigniew Gryglas (Porozumienie) pytany, czy o nieobecności liderów totalnej opozycji przesądziły dzisiejsze emocje w polityce, a nie ocena polityka, który odszedł, odpowiedział twierdząco.

Odszedł wielki patriota i państwowiec. Był premierem w przełomowym okresie III RP, kiedy decydowały się sprawy ustrojowe. Podejmował decyzje, dzięki którym Polska nie stała się PRL BIS. Zablokował możliwość utworzenia kondominium rosyjskiego na terenie baz wojskowych. Bez tego nie bylibyśmy w tym miejscu, gdzie jesteśmy teraz

- przypomniał.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl