Taśmami w Jarosława Kaczyńskiego. Kapiszon „Wyborczej” nie wypalił. Będzie pozew

zdjęcie ilustracyjne / Piotr Galant / Gazeta Polska

Jacek Liziniewicz

Dziennikarz „Gazety Polskiej” oraz „Gazety Polskiej Codziennie”. W \"GP\" kieruje działem dotyczącym tematyki środowiska.

Kontakt z autorem

  

„Niewypał”, „niewybuch”, „kapiszon”, „góra, która urodziła mysz” – tak był określany wczoraj materiał „Gazety Wyborczej”, która opublikowała fragmenty taśm z nagraniem rozmowy prezesa PiS z trzema innymi osobami. – Prawda jest taka, że Jarosław Kaczyński jest gwarantem uczciwości dla całej Polski, wiarygodności, rzetelności. To bardzo wyraźnie widać w tej rozmowie również – ocenił wczoraj premier Mateusz Morawiecki, nazywając artykuł „GW” „jednym z największych niewypałów odkrytych od czasu II wojny światowej”.

Rozmowa odbyła się 27 lipca ub.r. Uczestniczyli w niej oprócz prezesa Jarosława Kaczyńskiego: Grzegorz Tomaszewski reprezentujący spółkę Srebrna, Karolina Tomaszewska (córka kuzyna prezesa PiS Jana Marii Tomaszewskiego) i jej partner Austriak Gerald Birgfellner. I to właśnie tego ostatniego dotyczyła rozmowa, i to on nagrał jej przebieg.

Mężczyzna, działający w biznesie deweloperskim, domagał się zapłaty za czynności wykonane dla spółki Srebrna, która przygotowywała się do realizacji dwóch 190-metrowych wieżowców na należącej do niej działce w centrum Warszawy. Inwestycja została zatrzymana przez Platformę Obywatelską, która nie chciała wydać warunków zabudowy dla terenu. To, że za postępowaniem warszawskiego ratusza stoi jedynie motywacja polityczna, przyznał nawet poseł PO Marcin Kierwiński.

„Tamci nielegalnie nam to uniemożliwiają. I w związku z tym nie mamy innego wyjścia, jak to załatwić, ponieważ jesteśmy uczciwi i chcemy załatwić sprawy finansowe. No to wobec tego możemy to zrobić tylko poprzez sąd, bo te poprzednie plany, jak to załatwić, są już dzisiaj nieaktualne, bo one zakładały branie kredytu. My nie możemy brać kredytów, skoro cały plan został nielegalnie uniemożliwiony”.

– mówi Kaczyński na taśmach.

Prezes PiS i Grzegorz Tomaszewski proponują Austriakowi, który nie chce przedstawić faktury ani rachunków, aby złożył sprawę do sądu, przed którym zawrą ugodę, która stałaby się podstawą do wypłaty pieniędzy. Wydaje się, że osoby zebrane przy stole dochodzą do porozumienia. Tymczasem pół roku później nagrania Geralda Birgfellnera wychodzą na jaw.

Wydawca „Gazety Polskiej” pozywa

Zarząd Niezależnego Wydawnictwa Polskiego pozywa Agorę, wydawcę „Gazety Wyborczej” i portalu Gazeta.pl. Jednocześnie informuje, że „ze względów humanitarnych nie będzie podejmować kroków prawnych wobec Wojciecha Czuchnowskiego, pracownika spółki Agora”.
Wczoraj wystosowano specjalne oświadczenie, pod którym podpisali się Tomasz Sakiewicz i Katarzyna Gójska.

„Zarząd Niezależnego Wydawnictwa Polskiego Sp. z o.o. oświadcza, iż wobec notorycznego rozpowszechniania skrajnie nieprawdziwych informacji dotyczących sytuacji finansowej spółki (Niezależne Wydawnictwo Polskie sp. z o.o. przynosi zyski) przez podmioty medialne należące do Agora SA, podjął decyzję o pozwaniu jej do sądu. Jednocześnie informujemy, że ze względów humanitarnych nie będziemy podejmować kroków prawnych wobec Wojciecha Czuchnowskiego, pracownika spółki Agora. W odczuciu zarządu NWP istnieje duże prawdopodobieństwo, iż wyżej wymieniony nie ma zdolności prawidłowej oceny rzeczywistości – choćby oceny ogólnie dostępnych dokumentów podmiotów gospodarczych”.
- czytamy w oświadczeniu.

#JaCięNieMogę

Pod takim hasłem wczoraj internauci wyśmiewali artykuł „Gazety Wyborczej”. Najwięcej drwin zebrał Tomasz Lis, redaktor naczelny „Newsweeka”, który jeszcze w poniedziałek zapowiadał detonację medialnej bomby, trzęsienie ziemi i koniec PiS.
To jeden z bardziej żałosnych fragmentów artykułu „GW”.
„Prezes PiS zagaduje frywolnie tłumaczkę, interesuje się jej spodniami, które mają modne dziury na nogawkach”.
- czytamy w artykule.

Po chwili przytoczony jest dialog.

„Powiedz mi, czemu ty chodzisz w spodniach, które wyglądają jak obdarte z piżamy – pyta córkę swojego kuzyna prezes Kaczyński.
- To jest moda, nowa moda – odpowiada kobieta.
- Ja cię nie mogę – ripostuje Kaczyński”.

Przez 70 minut nagrania polityk nie użył żadnego przekleństwa, a przytoczona fraza była najmocniejszym fragmentem, który wyniuchali dziennikarze „GW”. Pod tym hasłem internauci przez cały dzień drwili z publikacji. „Bombę montował gang Olsena” – napisał Marcin Horała z PiS. Głos zabrało kilka tysięcy osób. „PiS, chcąc nadal rządzić, absolutnie nie może dopuścić do upadku Agory” – skomentował internauta Alfred Hugecock.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Pożary na greckiej wyspie Zakinthos

wyspa Zakinthos / pixabay.com/12019

  

Na greckiej wyspie Zakinthos doszło w niedzielę do pożarów lasów w dwóch rejonach. Obrona cywilna wydała ostrzeżenie przed rosnącym niebezpieczeństwem rozprzestrzeniania się pożarów w związku z silnym wiatrem - poinformował grecki portal themanews. Ewakuowano dwie wioski.

Na razie nie odnotowano żadnych ofiar. Władze nie spodziewają się, aby pożary ustąpiły do wtorku - podała agencja Reutera.

"W ramach środków ostrożności ewakuowaliśmy około 300 mieszkańców i turystów ze wsi Keri i Agalas"

- powiedział Reuterowi rzecznik lokalnej straży pożarnej.

Wyspa Zakinthos znajduje się ok. 300 kilometrów na zachód od Aten.

Pożary, które wybuchły po południu, zaczęły się szybko rozprzestrzeniać. Silny wiatr, dochodzący do 7 stopni w skali Beauforta, utrudnia akcję pożarniczą. Z ogniem na Zakinthos walczyło ponad 100 strażaków, 28 wozów strażackich, dwa helikoptery i cztery samoloty gaśnicze.

Z kolei ponad 160 strażaków zmagało się w niedzielę z poważnym pożarem, który wybuchł w górach otaczających kurort Lutraki, położony 60 km na zachód od stolicy kraju.

W ciągu minionych 24 godzin wybuchło w Grecji ok. 80 pożarów. W ostatnich miesiącach w kraju doszło do serii pożarów spowodowanych falą upałów, suszą i silnymi wiatrami.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl