Airbus będzie serwisował wojskowe samoloty

/ flickr.com

  

Komendant 3.Regionalnej Bazy Logistycznej w Krakowie płk Mirosław Molik podpisał ze spółką AIRBUS Poland S.A. dwie wieloletnie umowy na serwisowanie samolotów transportowych C-295M oraz samolotów szkolnych PZL-130 ORLIK (na zdjęciu) — informuje oficjalny portal Bazy.

Spółka Airbus Poland S.A. wchodzi w skład europejskiego konsorcjum AIRBUS. Procedura wyboru dostawcy usługi odbyła się w trybie niekonkurencyjnym, z „wolnej ręki”, gdyż spółka ta jest jedynym podmiotem gospodarczym mogącym zrealizować taką usługę dla SZ RP.

Polskie Siły Powietrzne posiadają obecnie 16 samolotów C-295 stacjonujących w 8.bBazie Lotnictwa Transportowego w Krakowie, które wymagają stałego serwisowania. Przedmiotowa umowa obejmuje lata 2019-2022, a jej wartość brutto zamyka się kwotą 89 mln zł (od 20 do 24 mln zł rocznie).

Spółka AIRBUS POLAND S.A., w ramach przedmiotowej umowy serwisowej, udzieli w Centrum Serwisowym w Warszawie wsparcia technicznego dla polskiej floty samolotów C-295M, polegającego na wykonywaniu napraw, prac obsługowych, modyfikacji oraz realizacji biuletynów technicznych nakazanych przez producenta samolotu. Spółka jest jedynym właścicielem dokumentacji techniczno-remontowej, na podstawie której powinny być serwisowane samoloty C-295, jak również już od 7 lat wykonuje ich regularne przeglądy i obsługi. Obecna umowa jest kontynuacją poprzednich.

Z kolei 28 samolotów szkolnych PZL-130 ORLIK, z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu, są poddawane w PZL-„Warszawa – Okęcie”(obecnie AIRBUS Poland S.A.) radykalnej modernizacji do najnowszych światowych standardów lotniczych.  Spółka Airbus Poland S.A., w ramach przekształceń własnościowych, przejęła prawa autorskie do polskiego samolotu PZL-130 ORLIK, skonstruowanego i wdrożonego do produkcji w PZL „Warszawa-Okęcie”.

Umowa podpisana przez 3. RBLog Kraków umożliwi również ich serwisowanie w najbliższych 4 latach. Opiewa ona z kolei na kwotę brutto 12,5 mln zł (od 1,5 do 5 mln zł rocznie).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: 3. RBLog.
Tagi

Wczytuję komentarze...

Brudne ręce warszawskiego ratusza? Będzie zawiadomienie do prokuratury ws. osadów z "Czajki"

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

W poniedziałek złożę zawiadomienie do prokuratury ws. możliwości popełnienia przestępstwa przez warszawski ratusz - powiedział Ireneusz Stachowiak z Solidarnej Polski. Dodał, że odnalazł w gm. Jeziora Wielkie doły, do których - jego zdaniem - mogą być przywożone osady z oczyszczalni ścieków "Czajka". - Pewne jest to, że takie odpady - poszlamowe, są wywożone i zakopywane na terenie tej gminy - stwierdził.

Stachowiak, który jest prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu i liderem Solidarnej Polski w regionie kujawsko-pomorskim powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że "TVP Info podało, że odpady z Czajki były wywożone m.in. do jednej z gmin w województwie kujawsko-pomorskim, czyli Jezior Wielkich".

Ja ustaliłem na miejscu m.in. po rozmowie z wójtem, że tam jest "firma krzak", która wywozi różne odpady m.in. osadowe. One są w miejscowości Wójcin zakopywane w dołach. Gmina nie może poradzić sobie z tą firmą, która prowadzi ten proceder w sposób nielegalny 

- dodał.

[polecam:https://niezalezna.pl/288992-scieki-trafialy-do-wisly-ciezarowki-wywoza-odpady-poza-warszawe-a-trzaskowski-ucieka-wideo]

Zaznaczył, że w gminie Jeziora Wielkie (Kujawsko-pomorskie) nie ma składowiska odpadów ani możliwości ich przeróbki, a jest firma, która "w sposób nielegalny je zagospodarowuje".

Oczywiście kartki na osadach w tej gminie nie ma, ale prawdopodobieństwo tego, że są to osady z "Czajki" jest bardzo duże. Pewne jest to, że takie odpady - poszlamowe, są wywożone i zakopywane na terenie tej gminy

- stwierdził Stachowiak.

Podkreślił, że w jego ocenie nie ma wątpliwości odnośnie popełniania przez kogoś przestępstwa.

"Jeżeli informacja z TVP Info o wywożeniu odpadów z Czajki do tej gminy jest pewna, a ja ją tak traktuję, to zlokalizowaliśmy dokładne miejsce - nie składowisko, ale doły, do których trafiają odpady. Ten szlam jest zakopywany w ziemi"

- powiedział PAP.

[polecam:https://niezalezna.pl/289030-czyn-zagrozony-kara-pozbawienia-wolnosci-do-10-lat-jest-sledztwo-ws-czajki]

Stachowiak, który kandyduje do Sejmu z 8. miejsca na liście PiS w okręgu bydgoskim (nr 4) zapowiedział, że w poniedziałek złoży do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez warszawski ratusz.

[polecam:https://niezalezna.pl/289007-wladze-warszawy-nie-poinformowaly-kancelarii-prezydenta-o-awarii-spalarni-w-czajce]

"To miasto stołeczne Warszawa informuje, że odpady z Czajki są utylizowane w sposób prawidłowy. To ratusz wynajął firmy do tego celu, a one najprawdopodobniej zakupują osady w dołach" - wskazał Stachowiak.


Warszawskie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji informowało w czwartek, że na przełomie listopada i grudnia ub.r. z eksploatacji została wyłączona Stacja Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych (STUOŚ), co było związane z uszkodzeniem jednego z urządzeń spalarni. Przedsiębiorstwo zaznaczyło jednocześnie, że zdarzenie to nie stanowi zagrożenia dla ludzi i środowiska, a wyłączenie Stacji nie ma wpływu na sprawne funkcjonowanie oczyszczalni ścieków "Czajka".

Od tego czasu z oczyszczalni wywożone są odpady pościekowe. Jak informowało MPWiK, miesięczny koszt ich wywozu to 1,7 mln zł (wyliczony na podstawie kosztów wywozu od 01.01.2019 r. do 31.08.2019 r.), ale w tym samym okresie spółka nie poniosła miesięcznych kosztów, czyli około 0,8 mln zł, które ponosi, jeśli działa spalarnia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl