Szwajcaria planuje zakup 40 myśliwców oraz systemów obrony powietrznej średniego zasięgu za kwotę 8 mld franków szwajcarskich.  Wśród firm rywalizujących o ten lukratywny kontrakt znalazły się Airbus proponujący Eurofightera, francuski Dassault z myśliwcem Rafale, szwedzki Saab  z JAS-39 Gripen E,  Boeing z F/A-18E/F Super Hornet i Lockheed Martin z F-35A Lightning II. Od lutego do marca 2019 r. szwajcarska agencja zamówień wojskowych Armasuisse oraz Szwajcarskie Siły Powietrzne rozpoczną testy samolotów w symulatorach w zakładach produkcyjnych firm starających się o kontrakt.

Kolejna faza realizowana od kwietnia do lipca odbywać ma się już w Szwajcarii, gdzie odbyć się mają testy naziemne i powietrzne, do których dostęp będzie miała ludność cywilna. Na podstawie analizy zdobytych informacji ministerstwo obrony Szwajcarzy podejmie decyzję o wyborze myśliwca dla Schweizer Luftwaffe. Kontrakt jednak  będzie musiał zostać zaakceptowany przez Szwajcarów w referendum ogólnokrajowym. 

W poprzednim głosowaniu na następce myśliwców F-5E/F Tiger II oraz F/A-18C/D Hornet 52 proc. opowiedziało się przeciw umowie wartej 3.5 mld franków szwajcarskich na zakup 22 myśliwców Gripen od Saaba.