"Sex Education": Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o seksie, jest na Netfliksie

Kadr z serialu "Sex Education" / fot. mat.pras.

Magdalena Fijołek

Dziennikarka w dziale Kultura portalu niezalezna.pl

Kontakt z autorem

  

Wydawałoby się, że seks jest tak naturalną kwestią w życiu człowieka, że "uczenie się" go brzmi jak żart. A jednak, sukces serialu Netflixa pt. "Sex Education" świadczy o tym, że ta delikatna i wciąż uchodząca za temat tabu sfera życia domaga się większej uwagi - nie tylko dorastających nastolatków, ale nas wszystkich.

Od lat spieramy się, czy uczniom polskich szkół potrzebna jest edukacja seksualna, a tzw. "wychowanie do życia w rodzinie" spełnia swoją rolę, tj. przygotowuje młodego człowieka do dorosłości, w tym do dojrzałego przeżywania własnej seksualności. Coraz częściej też, sprawę tzw. "uświadomienia" za rodziców i pedagogów załatwia internet. I choć sieć nie jest najlepszym i najbezpieczniejszym źródłem informacji o tak delikatnej i intymnej sferze życia, jaką jest seks, to najnowszy serial Netflixa pt. "Sex Education" jest jednym z chlubnych wyjątków wśród traktujących o seksie produktów popkultury. 

Bohaterem serialu jest sympatyczny i nieco wycofany nastolatek Otis (świetna rola Asy Butterfielda), który wraz z najlepszym kumplem Erikiem (Ncuti Gatwa) robi dokładnie to samo, co reszta chłopaków w ich wieku: usiłuje przeżyć szkołę. A ta, zwłaszcza w momencie, gdy uczniowie przeżywają burzę hormonów, a łatka dziewicy lub prawiczka nie przysparza popularności, potrafi dać się we znaki. Pewnego dnia jedna z uczennic o imieniu Meave (Emma Mackey) odkrywa w Otisie prawdziwy talent: okazuje się, że chłopak, jako syn poważanej pani seksuolog, ma ogromną wiedzę dotyczącą zaburzeń seksualnych. Dodatkowo, podpatrzone u matki, pełne empatii podejście do drugiego człowieka sprawia, że przed chłopakiem otwierają się najwięksi szkolni "twardziele". Meave i Otis postanawiają stworzyć biznes polegający na udzielaniu... seksporad. Ten z pozoru absurdalny pomysł dwójki nastolatków zamienia się w fascynującą, pełną wzruszeń i dobrego humoru podróż nie tylko do świata seksu i związanych z nim wyzwań, ale także do świata skomplikowanych ludzkich relacji. 

"Sex Education" to opowieść dość schematyczna: oto introwertyczny chłopak trzymający się zwykle w cieniu wydarzeń, staje się szkolnym bohaterem. A jednak jest w tej historii dużo mądrości: w myśl zasady, że "szewc bez butów chodzi", relacji na linii matka terapeutka-dojrzewający nastolatek daleko do podręcznikowego wzoru, a sam Otis, uchodzący przecież za eksperta od seksu, musi zmierzyć się z własnymi lękami i zahamowaniami. 

Serial porusza szereg problemów, m.in. takich jak aborcja, przemoc w rodzinie, lęk przed inicjacją seksualną i masturbacja, ale czyni to z pełnym humoru dystansem, dzięki czemu, oglądając "Sex Education" można się nie tylko wzruszyć, ale szczerze uśmiać. Ale przede wszystkim, zgodnie z tytułem, wiele można się dowiedzieć: jak na przykład tego, że emocje mają znaczenie i warto o nich rozmawiać. A to sztuka, której powinni uczyć się nie tylko nastolatkowie.

Ocena: 8/10

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Koalicja Obywatelska organizuje spotkanie senatorów. Partia chce... sprawdzić ich wierność

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

  

Koalicja Obywatelska organizuje spotkanie z nowo wybranymi senatorami ze swojego komitetu. Jak się okazuje, spotkanie będzie poświęcone nie tylko integracji, ale również... sprawdzeniu wierności senatorów.

W rozmowach mają uczestniczyć też dotychczasowi, odchodzący senatorowie PO.

"Spotkanie ma charakter integracyjny i organizacyjny tak, aby się nawzajem poznać, zobaczyć kto będzie w nowym składzie, podziękować również - myślę - wszystkim tym senatorom, którzy kończą swoją pracę w tej kadencji Senatu"

- zapowiedział senator Sławomir Rybicki.

Jak dodał, spotkanie ma być także okazją do zapoznania przyszłych senatorów z tym, jak funkcjonuje izba wyższa parlamentu.

"Myślę, że to jest też taki dobry moment, żeby we własnym gronie porozmawiać o tym, czym jest Senat, również od kuchni, nie tylko mówić o regulaminie"

- podkreślił Rybicki.

[polecam:https://niezalezna.pl/293326-wystarczylo-kilka-dni-i-sa-pierwsze-spiecia-lewica-skarzy-sie-na-po-rozmawiamy-przez-media]

Obecny szef senackiego klubu PO Bogdan Klich dodał, że na spotkaniu pojawi się też temat ewentualnej współpracy nowych senatorów z PiS.

"Ważne jest to, żeby wszyscy mieli przekonanie, a właściwie, żeby mieli wdrukowane w pamięć, że ktokolwiek dałby się skusić jakimkolwiek namowom PiS-owskim, to miałby piętno tego, który zdradził demokrację, szacunek dla konstytucji, przestrzeganie praw obywatelskich i wszystko to, o co walczyliśmy, żeby było przestrzegane przez cztery ostatnie lata"

- powiedział lider klubu senatorów PO.

[polecam:https://niezalezna.pl/293206-psl-juz-sie-stawia-platformie-sawicki-zapowiada-ze-nie-popra-kandydatury-borusewicza]

Pytany, czy ma obawy co do lojalności senatorów-elektów Koalicji Obywatelskiej, Klich... postraszył senatorów.

"Co do tego nie mam wątpliwości, dlatego że każdy sobie zdaje z tego sprawę, że podręczniki historii pisałyby o nim, wymieniając go albo ją z imienia i nazwiska jako tego, czy tą, która polską demokrację i polską praworządność zdradziła"

- dodał Klich.

W Senacie dzięki tzw. paktowi senackiemu opozycji udało się zdobyć większość - 51 mandatów. "Pakt senacki" to porozumienie, które zawarły latem: Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni), "Lewica" (SLD, Lewica Razem, Wiosna) i PSL - Koalicja Polska (m.in. PSL i Kukiz'15).

[polecam:https://niezalezna.pl/293324-tak-rewelacyjnego-wyniku-pis-jeszcze-nie-mialo-brudzinski-podsumowal-wybory-parlamentarne]

W ramach "Paktu" w zdecydowanej większości okręgów opozycja wystawiła przeciwko PiS tylko jednego kandydata na senatora. Nie wiadomo jednak, czy po wyborach wszystkie ugrupowania przystąpią do "anty-PiSowskiej koalicji".

Władysław Teofil Bartoszewski z PSL zapowiedział już, że "jeśli Schetyna zakłada, że będzie dyktował warunki w Senacie, to jest w błędzie", a dziś krytycznie o współpracy z PO wypowiadali się przedstawiciele Lewicy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl