Donald Trump spotka się z wicepremierem Chin

Donald Trump / dod.defense.gov

  

Prezydent USA Donald Trump spotka się w czwartek w Waszyngtonie z wicepremierem Chin Liu He - poinformował wczoraj Biały Dom. Tematem rozmów mają być stosunki handlowe między obydwoma krajami.

Amerykański minister skarbu Steven Mnuchin oświadczył, że Stany Zjednoczone spodziewają się "znacznego postępu w rozmowach handlowych" Podkreślił, że obie strony próbują rozwiązać "skomplikowane kwestie".

"Chcemy mieć pewność, że kiedy dojdziemy do porozumienia, umowa zostanie wprowadzona w życie - powiedział Mnuchin - Szczegóły tego, jak to robimy, są bardzo skomplikowane, ale trzeba to wynegocjować. Ochrona własności intelektualnej, brak wymuszania transferu technologii od zagranicznych firm i egzekwowanie umowy to trzy najważniejsze kwestie w porządku obrad".

USA i Chiny podczas zeszłorocznego szczytu G20 w Argentynie zawarły rozejm handlowy na 90 dni. Porozumienie zakładało, że USA nie zwiększą 10-procentowych ceł na dobra chińskie do poziomu 25 procent, a Chiny zgodziły się zwiększyć import amerykańskich produktów rolnych, energetycznych, przemysłowych i innych.

Porozumienie zostało zawarte do 2 marca. Jeśli do tej pory obydwa kraje nie zakończą wojny handlowej dotychczasowe 10-procentowe stawki na towary z Chin zostaną podniesione do 25 procent. Taryfy te zostały nałożone we wrześniu na import z Chin warty 200 miliardów dolarów, na co Chiny odpowiedziały cłami na amerykańskie towary o wartości 60 miliardów dolarów. Wcześniej oba kraje nałożyły na siebie wzajemne 25-procentowe stawki na towary o wartości 50 miliardów dolarów

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Minister stawia ambitny cel. "Oczekujemy podwojenia przeładunków w portach"

/ Facebook.com/Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (@MGMiZS)

  

Oczekujemy w najbliższych latach podwojenia przeładunków w portach – mówił minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk dzisiaj w Gdańsku na spotkaniu, na którym zaprezentowano koncepcję budowy Portu Centralnego.

Prace nad koncepcją zagospodarowania portu centralnego trwały około roku. W poniedziałek w siedzibie Kapitanatu Portu Północnego w Gdańsku zaprezentowano jego ostateczną koncepcję, wybraną spośród sześciu przedstawionych przez projektantów.

- Mam nadzieję, że port w Gdańsku będzie tym portem wiodącym, a przede wszystkim tym, który wyznaczy teraz kierunek rozwoju, bo przecież to nie jest tylko i wyłącznie rozbudowa portu, tylko budowa zupełnie nowego portu, a przede wszystkim realizacja nowej koncepcji

 - powiedział Gróbarczyk.

- W tym duchu my oczekujemy, że przeładunki w polskich portach w najbliższych latach jesteśmy w stanie podwoić. Dlatego też cały proces inwestycyjny, który chcemy realizować, musi być dobrze przeanalizowany a przede wszystkim sprawnie zrealizowany

- dodał minister.

Jak poinformował na konferencji Marcin Osowski, wiceprezes do spraw infrastruktury Zarządu Morskiego Portu Gdańsk, Port Centralny obejmuje około 1400 hektarów akwenu oraz 410 hektarów powierzchni lądowej.

W ramach przedsięwzięcia przewidziano budowę 9 terminali, 4 obrotnic oraz 3 torów podejściowych. Inwestycja zakłada też budowę 19 km nabrzeży eksploatacyjnych oraz 8,5 km falochronów. W porcie mają znaleźć się m.in. dwa nowe terminale kontenerowe, terminal offshore, LNG przestrzeń dla stoczni i statków pasażerskich.

Całość ma być realizowana w 3 etapach. „Które terminale pojawiają się najpierw, o tym zdecyduje rynek. Członkowie zarządu wraz z departamentem handlowym od dawna prowadzą rozmowy z potencjalnymi operatorami poszczególnych terminali. Teraz, kiedy mamy już koncepcję, działania te będą jeszcze intensywniejsze" - powiedział Osowski.

Cała inwestycja ma kosztować około 12 mld zł, a pierwsze terminale mają pojawić się w 2029 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl