Amerykański minister skarbu Steven Mnuchin oświadczył, że Stany Zjednoczone spodziewają się "znacznego postępu w rozmowach handlowych" Podkreślił, że obie strony próbują rozwiązać "skomplikowane kwestie".

"Chcemy mieć pewność, że kiedy dojdziemy do porozumienia, umowa zostanie wprowadzona w życie - powiedział Mnuchin - Szczegóły tego, jak to robimy, są bardzo skomplikowane, ale trzeba to wynegocjować. Ochrona własności intelektualnej, brak wymuszania transferu technologii od zagranicznych firm i egzekwowanie umowy to trzy najważniejsze kwestie w porządku obrad".

USA i Chiny podczas zeszłorocznego szczytu G20 w Argentynie zawarły rozejm handlowy na 90 dni. Porozumienie zakładało, że USA nie zwiększą 10-procentowych ceł na dobra chińskie do poziomu 25 procent, a Chiny zgodziły się zwiększyć import amerykańskich produktów rolnych, energetycznych, przemysłowych i innych.

Porozumienie zostało zawarte do 2 marca. Jeśli do tej pory obydwa kraje nie zakończą wojny handlowej dotychczasowe 10-procentowe stawki na towary z Chin zostaną podniesione do 25 procent. Taryfy te zostały nałożone we wrześniu na import z Chin warty 200 miliardów dolarów, na co Chiny odpowiedziały cłami na amerykańskie towary o wartości 60 miliardów dolarów. Wcześniej oba kraje nałożyły na siebie wzajemne 25-procentowe stawki na towary o wartości 50 miliardów dolarów