Wybory na Ukrainie a sprawa Polska

  

Na Ukrainie z dnia na dzień rozkręca się kampania przed wyborami prezydenckimi zaplanowanymi na marzec. Największe poparcie sondażowe mają na razie była premier Julia Tymoszenko, tuż za nią urzędujący prezydent Petro Proszenko i... komik, aktor i producent Wołodymir Zełenski [który dziś jednak zrezygnował ze startu – przyp. red.].

Sam wciela się w rolę prezydenta Ukrainy w okrutnie prześmiewczym serialu „Sługa narodu”. Nie jest bez szans. Ukraińcy są zmęczeni swoją klasą polityczną i przekonani, że chodzi ona na pasku oligarchów. Ale nie na tyle, by głosować znowu na kogoś z jawnie prorosyjskiego obozu. Najbardziej rozczarowani oddadzą więc głos na Zełenskiego. Ale ostatecznie prawdopodobnie wygra ktoś z dwójki Poroszenko–Tymoszenko. Julia Tymoszenko jest oskarżana o zbytnią miękkość wobec Rosji mimo wojowniczej retoryki. Dla Polski zaś twardy antyrosyjski kurs prezydenta Poroszenki jest korzystny, bo Ukraina za jego prezydentury naprawdę oddala się od Rosji. Z drugiej strony obóz Tymoszenko jest mniej skłonny brać pod uwagę głos nacjonalistów, więc z pewnością łatwiej byłoby Polsce z jej administracją prowadzić dialog w kwestiach historycznych.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts