Była zgłoszona do Oscara, teraz wyreżyseruje operę w WOK!

Magdalena Piekorz / fot. Michał Korta/magdalena.piekorz.eu

  

Opera „Orfeusz i Eurydyka” Christopha Willibalda Glucka zagości na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej. Premiera tego dzieła, zaliczanego do grona najsłynniejszych oper XVIII-wiecznych, odbędzie się 2 marca 2019 roku, a kolejne spektakle zostały zaplanowane na 3, 8 i 9 marca 2019 r. Za reżyserię opery odpowiada zgłoszona w 2004 r. do Oscara za "Pręgi" Magdalena Piekorz.

„Orfeusz i Eurydyka” począwszy od swej premiery 5 października 1762 roku na deskach wiedeńskiego Burgtheater, udanie, podbijając serca melomanów, kroczy przez kolejne sceny operowe świata. Polska premiera miała miejsce czternaście lat po prapremierze (1776) i dwa lata po wystawieniu paryskim, które pokazało światu nową wersję dzieła. Wspomniane novum polegało na odejściu od angażowania do głównej partii kastrata, a powierzenie jej zgodnie z ówczesną modą tenorowi. O popularności i ponadczasowym pięknie dzieła świadczy fakt, że doczekało się ono znakomitej adaptacji dokonanej przez samego Hectora Berlioza, który doprowadził nawet do powstania nowej, włoskojęzycznej wersji, ta zaś podbiła czołowe sceny Włoch (z La Scalą włącznie) a prowadzona przez Arturo Toscaniniego, zachwyciła melomanów nowojorskiej Metropolitan Opera.

Dyrygowali spektaklami „Orfeusza i Eurydyki” tacy giganci  jak Bruno Walter, Pierre Monteux i Wilhelm Furtwängler, Dzieło z czasem, w imię osiągnięcia realizmu scenicznego, doczekało się kolejnej nowej wersji, w której główna partia męska została powierzona barytonowi. Ta mnogość wersji sprawiła, że na pewien czas zapomniano o oryginalnej, francuskojęzycznej H. W, Glucka. Powrócił do niej sam Fritz Reiner w londyńskiej Covent Garden (1937).

Premiera w Warszawskiej Operze Kameralnej bazować będzie na włoskojęzycznej wersji dzieła.  Oparta na popularnym micie o Orfeuszu, synu Apollina i Kalliope opera, zostanie wyreżyserowana przez Magdalenę Piekorz, wybitną postać polskiej reżyserii filmowej i teatralnej, scenarzystkę, laureatkę Złotego Lwa na 29. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni .

Kierownictwo muzyczne nad premierą sprawować będzie Stefan Plewniak, artysta o którym mówi się, że to jedno z najbardziej elektryzujących nazwisk tej dekady XXI wieku.  To jeden z najwybitniejszych skrzypków barokowych młodego pokolenia, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, Conservatory Maastricht Holandia oraz Conservatoire National Superier de Musique et Danse de Paris. Doświadczenie artysty w obcowaniu z muzyką dawną wykonywaną zgodnie z zasadami epoki na instrumentach dawnych, ma tu niebagatelne znaczenie, bowiem poprowadzi on Zespól Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej - Musicae Antiquae Collegium Varsoviense.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Warszawska Opera Kameralna, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Szydło podczas konwencji PiS w Katowicach: Z rozwoju gospodarczego ma prawo korzystać każdy

/ PrtSc/ TVP Info

  

- Polskie górnictwo musi trwać, musi być nowoczesne i dofinansowane - mówiła w trakcie panelu gospodarczego podczas konwencji PiS w Katowicach była premier Beata Szydło. - Z rozwoju gospodarczego ma prawo korzystać każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania - dodała.

W Katowicach trwa druga z pięciu konwencji tematycznych Prawa i Sprawiedliwości a podczas niej - panel gospodarczy z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, Beaty Szydło, Piotra Glińskiego i Jerzego Kwiecińskiego.

Wcześniej szef rządu przedstawił pięć punktów "Pakietu dla Przedsiębiorców" skierowanego do małych i średnich polskich firm. Jak mówił, jest on kontynuacją Konstytucji dla Biznesu. 

Nie boimy się odważnych, dobrych, mądrych rozwiązań, które wiemy, że będą służyły polskiemu kapitałowi, polskiej własności

- powiedział.

[polecam:https://niezalezna.pl/289093-kolejna-propozycja-pis-zobacz-zalozenia-paktu-dla-przedsiebiorcow]

Polskie górnictwo musi trwać, musi być nowoczesne i dofinansowane

- mówiła była premier Beata Szydło.

Jak podkreśliła, "z rozwoju gospodarczego ma prawo korzystać każdy, bez względu na to, gdzie mieszka. Gospodarka ma być dla ludzi i im służyć".

Przypomniała również, że "programy społeczne stały się motorem napędowym polskiej gospodarki".

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl