Wielkopolska: Protestuje około 20 grup rolników

Jak poinformowała Iwona Liszczyńska z wielkopolskiej policji, utrudnienia w ruchu kierowcy napotkają m.in. na drodze krajowej nr 11 w okolicach Kórnika, Środy Wielkopolskiej, Ostrowa Wielkopolskiego oraz w okolicach Chodzieży.

"Obecnie mamy wiemy o około 20 grupach protestujących - głównie na drogach krajowych. Nigdzie nie stwierdzamy zablokowania ruchu. Najczęściej jest to spowolnienie ruchu w związku z przemieszczającymi się kolumnami pojazdów rolniczych. Wiemy też, że w kilku miejscach rolnicy przechodzą po przejściach dla pieszych. Wszędzie tam są nasi funkcjonariusze i monitorują sytuację"

– powiedziała.

Z utrudnieniami w ruchu kierowcy muszą się też liczyć na drodze krajowej nr. 92 między Poznaniem a Pniewami oraz na drodze krajowej nr 5 między Kościanem a Śmiglem. Problemy występują też na drodze krajowej 25 w okolicach Ostrowa Wielkopolskiego. Jak podkreśliła Liszczyńska, wszędzie tam, gdzie będzie taka konieczność, policja będzie wyznaczała objazdy.

Lubelskie: Zablokowana "dziewiętnastka"

Protestujący rolnicy zablokowali dziś rano drogę krajową nr 19 na obwodnicy Radzynia Podlaskiego. Policja wyznaczyła objazdy.

"Droga jest zablokowana w miejscu skrzyżowaniu obwodnicy z ulicą Brzostówiecką"

– powiedział oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Radzyniu Podlaskim Piotr Mucha.

Jak dodał, grupa około 80-100 rolników blokuje tamtejsze przejście dla pieszych. Protestujący trzymają flagi i transparenty. Na drodze ustawiono też kilka ciągników z przyczepami.

Policja wyznaczyła objazdy - dla samochodów ciężarowych przez Łuków, a dla samochodów osobowych ulicami Radzynia Podlaskiego. Mucha zaznaczył, że policjanci na miejscu kierują ruchem, pomagają rozładować korek, który się utworzył przed blokadą i skierować – zwłaszcza samochody ciążowe - na objazdy.

"Nie wiadomo, jak długo potrwa blokada"

– dodał Mucha.

Łódzkie: Utrudnienia na DK 12

Jak podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Austostrad, na drodze krajowej nr 12 na odcinku od Srocka w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego protestujący rolnicy spowalniają ruch, poruszając się w kolumnie ciągników. Przewidywany czas trwania utrudnienia to około 2 godz.

Wcześniej inna grupa rolników rozpoczęła protest na DK 12 na rondzie w Smardzewie pod Sieradzem (Łódzkie). Rondo blokowało kilkanaście ciągników, przy jezdni wysypano też przyczepę kapusty. Ok. godz. 10 - według informacji łódzkiej GDDKiA na twitterze - kolumna pojazdów wyruszyła DK 12 w kierunku Kalisza.

Protest jest zabezpieczany przez policję, która na miejscu kieruje ruchem. Rzecznik prasowy łódzkiego oddziału GDDKiA zaapelował do kierowców planujących podróż na trasie DK 12 łączącej Kalisz z Sieradzem o rozważanie wyboru innej drogi.

Pomorskie: Rolnicy blokują drogę "22"

"Na drodze krajowej nr 22 w Rychnowach rolnicy w ramach protestu rozpoczęli blokadę przejścia dla pieszych"

- podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Krajowych.

Jak zaznaczają drogowcy utrudnienie na dk 22 na odcinku Człuchów – Chojnice potrwa około 2 godzin.

Kujawsko Pomorskie: Nie przejedziecie dwiema drogami

Utrudnienia na drogach krajowych panują województwie kujawsko-pomorskim w związku z protestami rolników na dk 5 w okolicach Żnina i dk 25 w okolicach Inowrocławia.

Na dk 5 rolnicy podążają z Bożejewic przez Żnin do Jaroszewa w kolumnie, składającej się z 19 ciągników i ośmiu samochodów osobowych.

Na dk 25 rolnicy jadą ciągnikami Jaksic w kierunku Inowrocławia.

"Utrudnienia nie są duże, uczestnicy protestu zachowują odległości między pojazdami, umożliwiające wyprzedzanie przez samochody"

- powiedział st. sierż. Michał Parzyszek z Komendy Miejskiej Policji w Inowrocławiu.

Opolskie: DK 11 i DK 45 - tam uważajcie

"W związku z protestami rolników w woj. opolskim występują utrudnienia na dk 11 i dk 45. Na drogi wyjechały kolumny pojazdów rolniczych, ruch jest spowolniony"

- powiedziała Katarzyna Głowania z opolskiego oddziału GDDKiA.

"Na dk 11 na odcinku Olesno - Lubliniec w Grodzisku wyjechało na drogę 50 ciągników, które poruszają się w kolumnach po pięć pojazdów w kierunku granicy woj. śląskiego"

- powiedziała Głowania.

Utrudnienia występują też na dk 45 na odcinku Osowiec – Opole, gdzie wyruszyła kolumna sześciu pojazdów, poruszających się w kierunku obwodnicy Opola.

Kolumny poruszających się pojazdów mogą powodować spowolnienie jadących za nimi samochodów - dodała Głowania. Jak poinformowała GDDKiA, utrudnienia mogą potrwać ok. dwóch godzin.

Podlaskie: Droga Białystok-Augustów zablokowana

Dziś przed południem ok. 20 rolników zablokowało dk8 w Korycinie na drodze Białystok-Augustów. Co pewien czas protestujący pozwalają na przejazd aut, nie wiadomo jak długo potrwają utrudnienia.

Jak poinformowała podlaska policja, utrudnienia występują na skrzyżowaniu dk8 z drogą wojewódzką 671 w miejscowości Korycin. Zorganizowano objazdy dla samochodów osobowych drogami lokalnymi, ciężarowe muszą czekać na zakończenie protestu.

Z informacji z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wynika, że protestujący przepuszczają pojazdy co 15 minut. Według zapowiedzi protestujących, utrudnienia potrwają co najmniej godzinę.

Dlaczego rolnicy protestują?

Lider organizującej protesty AGROUnii Michał Kołodziejczak mówił, że te działania mają zwrócić uwagę na problemy w polskim rolnictwie.

"Nasz główny postulat to obrona rynku krajowego, obrona krajowej produkcji. Jak to zrobi państwo, politycy to jest ich sprawa. Oni mają narzędzia; jeśli nie potrafią ich dobrze wykorzystać proszę podać się do dymisji, proszę zmienić ludzi, którzy tam pracują. Na pewno znajdą się tacy, którym leży na sercu dobro polskiego rolnictwa"

– tłumaczył dziś w porannej rozmowie w Radiu Łódź.