Stanisław Pomian-Srzednicki: Twórca sądownictwa niepodległej Polski

Popiersie Stanisława Pomian-Srzednickiego autorstwa Ryszarda Stryjeckiego / fot. Anna Krajkowska/Gazeta Polska

  

Stanisław Pomian-Srzednicki był pierwszym prezesem Sądu Najwyższego, twórcą sądownictwa niepodległej Polski. Jego popiersie można oglądać na wystawie „Źródło” w stołecznym Domu Artysty Plastyka. W poniedziałek o godz. 19 rzeźba zostanie pokazana w Klubie Ronina, gdzie odbędzie się wieczór poświęcony legendzie polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Popiersie Stanisława Pomian-Srzednickiego autorstwa Ryszarda Stryjeckiego zostało uroczyście zaprezentowane po raz pierwszy na wystawie Sekcji Rzeźby OW ZPAP pt. „Źródło” w DomuArtysty Plastyka (ul. Mazowiecka 11a, Warszawa). Samą ekspozycję można oglądać do 31 stycznia, natomiast popiersie zostanie w poniedziałek 28 stycznia o godz. 19 zaprezentowane uroczyście na spotkaniu w Klubie Ronina (siedziba Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, ul. Foksal 3/5, Warszawa). Odbędzie się wówczas prezentacja pamiętnika Stanisława Pomian-Srzednickiego pt.„Moje wspomnienia” wydanego przez Fundację im. Stanisława Pomian-Srzednickiego w ramach projektu Niepodległa. W krótkim programie słowno-muzycznym wystąpią: Agnieszka Battelli (praprawnuczka Pomian-Srzednickiego), Katarzyna Maj, Wojciech Bartoszek, Jerzy Chojnowski, Paweł Ciesielski, Daniel Kuliś i Andrzej Korytkowski. W spotkaniu weźmie udział również autor popiersia Ryszard Stryjecki. Zachęcamy do obejrzenia transmisji w internecie - można będzie śledzić ją TUTAJ.

Stanisław Pomian-Srzednicki (1840–1925), który przez z górą pół wieku sprawował funkcje sędziowskie na terenach Królestwa Polskiego, objął 1 września1917 r. stanowisko pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Jak podkreślają historycy, jego postać stanowi wspaniały przykład niezłomności i konsekwencji. Szykany rosyjskiego zaborcy przez blisko cztery dekady stały na przeszkodzie jego karierze, ale nie zmieniły jego ideałów. „To mi największe dostojeństwo, to mi największy zaszczyt, że słyszę naokoło mój ukochany rodzinny język, że nie potrzebuję go łamać dla porozumiewania się z otoczeniem, że oddycham tym powietrzem, które »moje« powstaje z rodzimych pól, drzew i kwiatów, że żywię się chlebem, jaki urodziła moja matka-ziemia, że otoczony jestem rodakami i rodziną, że dzielę dolę i niedolę z ni-mi, oraz że mogę poświęcać ostatek mych sił i zdrowia na usługi i pożytek moich rodaków...” – pisał Pomian-Srzednicki w pamiętniku „Moje wspomnienia”. We wstępie do tej książki wspaniale opisuje bohatera Piotr Dmitrowicz: „Życie i praca Stanisława Pomian-Srzednickiego to opowieść o obowiązku, uczciwości i przede wszystkim pracy dla drugiego człowieka. To również historia o rodzącej się niepodległej Polsce”.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie, gpcodziennie.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Koalicjant Platformy Obywatelskiej z własnym kandydatem na prezydenta? Padło nazwisko

/ Barbara Nowacka, Małgorzata Kidawa-Błońska, Grzegorz Schetyna / Filip Blażejowski/Gazeta Polska

  

W debacie publicznej najgłośniej rozbrzmiewa kwestia kandydatury Platformy Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. Tworzące Koalicję Obywatelską ugrupowania nie są jednak do końca przychylne, aby poprzeć kandydata PO. Inicjatywa Polska rozważa dwa warianty, w tym wystawienie swojej kandydatki, przewodniczącej partii Barbary Nowackiej.

Dzisiaj w Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie Rady Krajowej Inicjatywy Polskiej. Jednym z poruszonych tematów był udział tej formacji w najbliższych wyborach prezydenckich.

Podczas posiedzenia Rady Krajowej nie zdecydowano, czy iPL wystawi swojego kandydata na prezydenta. Wcześniej zapowiadano, że może nim być przewodnicząca iPL Barbara Nowacka. Podjęto za to decyzję, że Rada Krajowa na kolejnym posiedzeniu rozstrzygnie, czy wystawić w wyborach kandydaturę Nowackiej, czy poprzeć wspólnego kandydata Koalicji Obywatelskiej.

[polecam:https://niezalezna.pl/300514-zamieszanie-w-koalicji-obywatelskiej-zieloni-popra-kandydata-platformy-niekoniecznie]

Dariusz Joński z zarządu iPL wyjaśnił, że w tym drugim przypadku kandydat musiałby podpisać się pod propozycjami programowymi przygotowanymi przez iPL. Dodał, że chodzi o zagwarantowanie przez kandydata KO lewicowych realizacji postulatów takich, jak: legalizacja związków partnerskich, wsparcie państwa dla zabiegów in vitro, ochrona środowiska, ochrona zwierząt i innych.

Poseł zapowiedział też, że jego partia – we współpracy z innymi lewicowymi formacjami, m.in z Unią Pracy i SDPL-em – przygotuje wkrótce takie propozycje i przedstawi je swoim koalicjantom z KO.

Zapowiedział też, że kolejne posiedzenie Rady Krajowej iPL ma się odbyć w najbliższych tygodniach, najprawdopodobniej na przełomie roku. Wtedy zapadnie decyzja, która z dwóch możliwości zostanie wybrana.

Posiedzenia Rady Krajowej nie będzie w przyszłym tygodniu, bo wtedy będą prawybory prezydenckie w PO. Chcielibyśmy, żeby PO zakończyła wybór swojego kandydata, zanim podejmiemy decyzję

- powiedział Joński PAP.

[polecam:https://niezalezna.pl/300419-koalicja-obywatelska-i-cztery-kandydatury-na-prezydenta-to-realny-scenariusz]

"Zdajemy sobie sprawę z powagi tych wyborów, a także z tego, jakie środki i struktury trzeba posiadać, żeby przedstawić swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Dlatego bierzemy pod uwagę też ten drugi wariant. To dlatego padł pomysł propozycji programowych, by kandydat czy kandydatka w ramach KO utożsamiała się z nimi. Nie chodzi o to, by popierała wszystkie nasze propozycje, ale większość z nich tak, a my, żebyśmy wiedzieli, kogo popieramy" - powiedział poseł. Dodał, że iPL wystawi Barbarę Nowacką, jeśli w KO nie pojawi się kandydat, który spełni wymagania partii dotyczące programu.

Inicjatywa Polska jest partią, która obok Platformy Obywatelskiej (PO), Nowoczesnej i Zielonych, współtworzy Koalicję Obywatelską (KO).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl