Saryusz-Wolski szczerze o Tusku i odejściu z PO. Te słowa zabolą "totalną opozycję"!

Zdjęcie ilustracyjne / screen z programu TVP Info

  

Jacek Saryusz-Wolski był dziś gościem w programie Ewy Bugały "W pełnym świetle” na antenie TVP Info. Europoseł z rozbrajającą szczerością przyznał, że nie żałuje odejścia z Platformy Obywatelskiej, zdradził, jakie ma zdanie na temat Donalda Tuska, a to, co robi obecnie "totalna opozycja" nazwał podsycaniem klimatu psychozy.

Podczas rozmowy nie mogło zabraknąć tematów związanych z ostatnimi wydarzeniami w Polsce, które doprowadziły do ogólnokrajowej dyskusji o tzw. mowie nienawiści.

"Jest klimat psychozy podsycany przez totalną opozycję i z tym trzeba walczyć. Jeśli opozycja by zechciała, w imię dobrze pojętego interesu, bo politycy z różnych stron mogą być celem i obiektem ataku wariatów, współpracować w tej materii, to byłoby znakomicie"

- powiedział europoseł Jacek Saryusz-Wolski.

Ostatnie spotkanie szefów klubów parlamentarnych u premiera określił ważną i cenną inicjatywą.

"Oby opozycja zechciała ją na poważnie potraktować, żeby potraktować tę tragedię gdańską, która jest w swojej esencji aktem kryminalnym psychopaty, tak, jak na to zasługuje i żeby jako takie, to wydarzenie nie mogło się powtórzyć. To nie jest tylko kwestia osoby psychicznie chorej, ale to również jest kwestia zabezpieczenia, którego tutaj nie było i tym też należałoby się zająć"

- mówił.

Saryusz-Wolski odniósł się też do ewentualnego powrotu Donalda Tuska do polskiej polityki. Byłemu premierowi nie szczędził krytyki, mówiąc wprost o tym, jakie ma zdanie o jego popieraniu nagonki na nasz kraj.

"On się sprzeniewierzył polskim interesom. Popierając publicznie i politycznie tę nagonkę na Polskę, artykuł 7 i wszystko co potem i również dyskretnie, i mniej dyskretnie popierając w tej materii totalną opozycję, nie zasługuje na wysokie urzędy ani tamten urząd, w którym, w zasadzie trudno mi powiedzieć, w czym Polska mogłaby mu być wdzięczna, ale również na urzędy polskie"

- stwierdził rozmówca Ewy Bugały.

Europoseł skomentował też ostatnie wyróżnienie dla Donalda Tuska przez magazyn „Foreign Policy”.

"To, co sobie cenię w tej opinii, to jest szczerość w pierwszej części stwierdzenia, że w zasadzie funkcjonował w kontrze wobec polskiego państwa i polskiego narodu. Dzięki niemu i innym osobom, mamy opinię kraju, który gwałci europejskie wartości, co jest nieprawdą. Zszargano naszą opinię akcją donosów i akcją polityczną "zagranica" wymierzoną przeciwko dobremu imieniu Polski. Tu nie chodzi o aktualną władzę, bo władza się zmienia, ale kraj pozostaje. Natomiast ta część sceny politycznej przedłożyła własny interes polityczny nad dobre imię i interes Polski, to jest niewybaczalne"

- podkreślił Saryusz-Wolski.

Europoseł stwierdził, że jego zdaniem jest rosnąca szansa na drugie referendum ws. Brexitu. Saryusz-Wolski twierdzi, że pierwsze referendum było zmanipulowane, m.in. przez rosyjską dezinformację.

"Kibicuję cały czas drugiemu referendum. Uważam, że pierwsze było zmanipulowane. Również przez ośrodki zewnętrzne, w tym Rosję, co jest dowiedzione. Społeczeństwo brytyjskie wypowiadało się w stanie ogromnej niewiedzy i dezinformacji. (…) Jeśli politycy nie potrafią sobie z tym problemem poradzić, to powinni oddać głos ludziom, a ludzie to jest referendum"

- powiedział.

Z kolei zapytany o wysuwane przez opozycję oskarżenia o Polexit, odpowiedział:

"To wielka manipulacja i mistyfikacja. (…) Polska zarówno jeśli chodzi o stan opinii publicznej, jak i przekonanie elit dzisiaj rządzących, jest i chyba będzie ostatnim, jeśli w ogóle, nie daj Boże, miałaby się kończyć Unia Europejska, będzie ostatnim broniącym Unii, bo taki ma fundamentalny interes i ostatnim, też nie daj Boże, gaszącym światło Unia Europejska wymaga reformy i wymaga zmian. Powiem nawet więcej, Europa też zasługuje na dobrą zmianę"

Na koniec coś, co nie ucieszy Grzegorza Schetyny. Jacek Saryusz-Wolski skomentował swoje rozstanie z Platformą Obywatelską, której członkiem nie jest już od prawie dwóch lat. Jak się okazuje, tej decyzji nie ma zamiaru żałować.

"Bilans bardzo pozytywnie odbieram. Wprawdzie wylała się na mnie wielka fala hejtu i nawet ktoś z wysokich pięter polityki powiedział mi, że większy hejt, nie chcę się porównywać, broń Boże, dostał tylko Lech Kaczyński. To było bolesne, ale drugi raz zrobiłbym dokładnie to samo i bilans bycia w zgodzie z samym sobą i z tym w co wierzę, jest absolutnie pozytywny. Zrobiłbym drugi raz to samo, niezależnie od ceny jaką należy za to płacić"

- zakończył.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Pojawiają się niepokojące doniesienia! Chodzi o problemy z głosowaniem w wyborach do PE

zdjęcie ilustracyjne / © European Union 2018 - European Parliament". (Attribution-NonCommercial-NoDerivatives CreativeCommons licenses creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/).

  

Niepokojące sygnały docierają do nas z Wielkiej Brytanii. Okazuje się, że tysiące obywateli państw Unii Europejskiej mieszkających na Wyspach, w tym Polacy, informowały o problemach z oddaniem głosu w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zamieszanie wynikało ze skomplikowanej procedury rejestracji wyborców.

Unijni obywatele mają na mocy europejskich traktatów prawo głosowania w wyborach samorządowych oraz do Parlamentu Europejskiego w innym państwie członkowskim.

W tym drugim przypadku nie wystarcza jednak sam wpis do rejestru wyborców; na mocy brytyjskich przepisów konieczne jest wypełnienie dodatkowego formularza, w którym wnioskodawca zobowiązuje się do tego, że nie weźmie udziału w głosowaniu w żadnym innym państwie UE. Takie rozwiązanie ma na celu uniknięcie tego, by migranci głosowali dwukrotnie: w kraju obecnego zamieszkania i w kraju pochodzenia.

Procedura ta była źródłem problemów już w poprzednich wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku, kiedy powszechnie krytykowano ją za nadmierne skomplikowanie i utrudnianie skorzystania z prawa do głosowania.

Wyciągając wnioski z zamieszania sprzed pięciu lat, część władz samorządowych w Wielkiej Brytanii zdecydowała się w tym roku na przypomnienie obywatelom UE o dodatkowej formalności, wysyłając im pocztą niezbędny formularz (EC6/UC1).

Pierwotnie Wielka Brytania miała jednak nie brać udziału w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego ze względu na planowane na koniec marca br. wyjście z Unii Europejskiej, co sprawiło, że część przygotowujących się na ostatnią chwilę samorządów nie udostępniła odpowiednich wniosków.

W efekcie wiele osób skarżyło się w mediach społecznościowych, że odmówiono im prawa głosu, bo nie wypełniły niezbędnego formularza.

Na problemy wskazywała m.in. prawniczka imigracyjna Agata Patyna, która relacjonowała, że „powiedziano, że powinna głosować w swoim państwie członkowskim”.

„Dzwoniłam wczoraj do rady dzielnicy i potwierdzili, że będę mogła głosować. Dzwoniłam dzisiaj ponownie: podobno nie mieli wystarczająco dużo czasu, aby rozesłać formularze do wszystkich obywateli UE. Teraz nic z tym się nie da zrobić”.
- napisała w komunikacie.

W niektórych, skrajnych przypadkach wyborcy złożyli odpowiednie wnioski w terminie, ale urzędnicy nie zdążyli się nimi zająć na czas, pozbawiając tym samym prawa głosu wnioskodawców, którzy dopełnili wszelkich formalności.

Biuro Parlamentu Europejskiego w Wielkiej Brytanii przypomniało, że w takiej sytuacji możliwe jest wprowadzenie pilnej korekty w rejestrze wyborców przez zwrócenie się szefa komisji wyborczej do urzędników z prośbą o sprawdzenie niezbędnej dokumentacji i daty wpłynięcia pisma.

Poświęcony doniesieniom o trudnościach z głosowaniami hasztag #DeniedMyVote (pozbawiony głosu) bił w czwartek rekordy popularności na Twitterze w W. Brytanii.

„Właśnie rozmawiałam w komisji wyborczej z mieszkającym w moim okręgu wyborczym mężczyzną z Polski, który mieszka tu od lat, ale nie pozwolono mu zagłosować, mimo że jest w spisie wyborców. To skandaliczne!”.
- napisała na Twitterze pierwsza minister Szkocji Nicola Sturgeon.

Oburzenie wyrazili także przedstawiciele partii politycznych oraz aktywiści, m.in. reprezentująca obywateli UE grupa the3million.

Te wybory europejskie są niebywale istotne dla wielu z nas, bo to być może ostatni raz, kiedy możemy głosować w ogólnokrajowych wyborach, zanim nasze prawa zostaną zredukowane tylko do decydowania o dziurach w drogach i wywozie śmierci w wyborach samorządowych, i to tylko jeśli będziemy mieli szczęście.
- tłumaczyła w rozmowie z PAP Maike Bohn z the3million.

Rzecznik Electoral Commission, państwowej komisji odpowiedzialnej za organizację wyborców, tłumaczył problemy tym, że „bardzo późna informacja ze strony rządu na temat udziału Wielkiej Brytanii w tych wyborach wpłynęła na to, ile mieliśmy czasu na poinformowanie obywateli o tym procesie oraz ile oni mieli czasu na dopełnienie formalności (związanych z głosowaniem)”.

Ten proces (rejestracji wyborców) może być prostszy dla obywateli i komisja wyborcza opowiedziała się za (takimi zmianami) po poprzednich wyborach europejskich w 2014 roku, ale to zależy od zmian w prawie wyborczym, które mogą być wprowadzone jedynie przez rząd i parlament.
- podkreślono.

Jednocześnie przez cały czwartek trwa jeszcze internetowa rejestracja do udziału w polskich wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wpisu można dokonać na stronie www.ewybory.msz.gov.pl, wybierając jedną z 33 komisji wyborczych utworzonych w tym celu dla Polaków w W. Brytanii.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl