Program Mama 4+ to bardzo ważny projekt. Po raz pierwszy ustawowo doceniamy mamy, które wychowały co najmniej czworo dzieci” – stwierdziła na antenie PR1 minister Elżbieta Rafalska. „Świadczenie przysługiwać będzie po osiągnięciu wieku emerytalnego. będzie wynosiło tyle, ile minimalna emerytura lub wyrównanie do niej. Szacujemy, że programem Mama 4+ objętych może być ok. 85 tys. osób” – dodała szefowa resortu na antenie Telewizji Republika.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki powiedział: „Cieszę się, że jako państwo polskie możemy wdrożyć kolejny program, którym docenimy tę wielką, wyjątkową, wybitną rolę wszystkich naszych mam, naszych pań, naszych babć, sióstr i żon”.

Komentarze po ogłoszeniu startu Mama 4+ były pozytywne. Oczywiście, należało się spodziewać także głosu malkontentów. Nikt jednak nie spodziewał się tak koszmarnego tekstu, jaki opublikowała Gazeta.pl, czyli portal „Gazety Wyborczej”.

„Ludzie bezlitośnie krytykują państwowe emerytury dla matek 4+. „Rozkładaj nogi! Witamy w średniowieczu” – to tytuł. W środku jest jeszcze gorzej.

„Na ponad tysiąc komentarzy pojawił się zaledwie jeden, w którym pochwalono nowe rozwiązanie rządowe. Przedstawiamy najciekawsze argumenty w dyskusji”

– twierdzi autorka tekstu.

A to niektóre rzekomo „najciekawsze argumenty”:
* „To jest właśnie sygnał PIS‑u do kobiet – nie kształć się, nie pracuj. Rozkładaj nogi! Witamy w średniowieczu”.
* „Cóż za ordynarne sprowadzanie roli kobiety do funkcji rozrodczych na rzecz systemu emerytalnego”.
* „Śmieszne. Teraz będzie jeszcze więcej patologii (...). Znów zyskują leniwce, a ludzie pracujący nie mają nic”.

Publikacja portalu Agory SA wywołała oburzenie nawet wśród polityków opozycji.

„To jest absolutna przesada. Nie podobają mi się takie słowa. To jest pogarda. Rozmnażanie się nie jest niczym złym. Potrzebujemy rozwoju, nie da się tego zrobić bez rodzenia dzieci”

– powiedział w rozmowie z Katarzyną Gójską wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej (Nowoczesna) w audycji „Sygnały dnia” radiowej Jedynki.

„Codzienna” skontaktowała się wczoraj z minister Elżbietą Rafalską. Wiedziała już o publikacji Gazeta.pl i nie ukrywała oburzenia.

„Powiedzieć, że jestem zniesmaczona, to nic nie powiedzieć. To jest podłe”

– stanowczo stwierdziła.

„Poniżające i pełne pogardy, absolutnie obraźliwe dla matek” – podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej. Przypomniała, że świadczenia nie obejmą młodych kobiet, ale tych, które osiągnęły wiek emerytalny. Dzisiaj nierzadko osób mających nawet 70 lat! –

„Nazywanie takich matek patologią?! Skończymy z etykietowaniem, poniżaniem rodzin wielodzietnych”

– mówiła „GPC”.

Cały tekst w weekendowej "Gazecie Polskiej Codziennie"