Papież: herezją jest tak myśleć

- Herezją jest myślenie, że Kościół nie ma nic do powiedzenia światu - mówił papież Franciszek w Panamie podczas mszy w stołecznej bazylice katedralnej Santa Maria la Antigua. Została tam przywieziona z Krakowa relikwia świętego Jana Pawła II.

Korea.net / Korean Culture and Information Service (Photographer name) [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)]

W katedrze pod wezwaniem patronki Panamy podczas mszy z udziałem przedstawicieli duchowieństwa i ruchów świeckich Franciszek otwarcie mówił w homilii o problemach, z jakimi się borykają, i o tym, że mogą one powodować zmęczenie, rezygnację i „wypalenie”. Wymienił wśród nich długie godziny pracy, „toksyczne warunki pracownicze i uczuciowe, które prowadzą do wyczerpania”, „koszmarne i stresujące godziny napięcia”.

Przyznał następnie, że „znużenie nadziei rodzi się ze świadomości Kościoła zranionego swoim grzechem”.

Przestrzegł:

"Możemy przyzwyczaić się do życia ze znużoną nadzieją w obliczu niepewnej i nieznanej przyszłości, a to sprawia, że powstaje miejsce, aby w samym sercu naszych wspólnot zadomowił się szary pragmatyzm".

- Wszystko wydaje się postępować normalnie, ale w rzeczywistości wiara niszczeje i się rozkłada. Zawiedzeni rzeczywistością, której nie rozumiemy lub w której uważamy, że nie ma już miejsca dla naszego projektu, możemy "nadać obywatelstwo" jednej z najgorszych możliwych herezji naszych czasów: myśleniu, że Pan i nasze wspólnoty nie mają nic do powiedzenia czy dania temu nowemu rodzącemu się światu. A wówczas zdarza się, że to, co pewnego dnia zrodziło się jako sól i światło świata, w ostateczności oferuje swoją najgorszą wersję - oświadczył Franciszek.

Apelował do przedstawicieli duchowieństwa o to, aby żyli z entuzjazmem, bez lęku. Na mszy był prezydent Panamy Juan Carlos Varela.

Franciszek poświęcił ołtarz XVIII-wiecznej katedry, która została ponownie otwarta po długiej renowacji. Relikwię św. Jana Pawła II do ołtarza przywiózł do Panamy metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.

Ołtarz poświęcony będzie czterem świętym: Janowi Pawłowi II, Marcinowi de Porres, Róży z Limy i Oskarowi Romero. Po mszy papież pojedzie do seminarium San Jose, gdzie zje obiad z 10 uczestnikami Światowych Dni Młodzieży z różnych krajów.

Wieczorem Franciszek przewodniczyć będzie czuwaniu z młodzieżą na błoniach świętego Jana Pawła II w Metro Park. To jedno z najważniejszych wydarzeń Światowych Dni Młodzieży.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo