Rodzime ssaki są naszym dziedzictwem przyrodniczym

/ PublicDomainPictures

  

Wzmożony ruch turystyczny i zmiany klimatyczne sprawiły, że istnieje wzmożona inwazja obcogatunkowej flory i fauny. W obliczu tego zjawiska troska o rodzime gatunki ssaków jest coraz bardziej potrzebna i uzasadniona.

W dalszej perspektywie obecność obcych zwierząt oznacza konkurencję i zagrożenie dla gatunków rodzimych. Nierodzime gatunki mogą przenosić pasożyty czy choroby, na które zwierzęta w Polsce są nieodporne.
Przykładem obcego gatunku jest wiewiórka czarna (Sciurus niger) pochodząca z Ameryki Północnej. Rywalizując o pożywienie może być zagrożeniem dla naszej wiewiórki rudej (Sciurus vulgaris).

Pochodzący z Dalekiego Wschodu jenot (Nyctereutes procyonoides) został sprowadzony do europejskiej części byłego ZSRR, skąd szybko przedostał się do nas. Szop pracz (Procyon lotor) należy do nowszych gatunków inwazyjnych, które osiedliły się w Polsce. Coraz liczniej występuje głównie w województwach lubuskim i zachodniopomorskim. 

Za gatunki obce uznaje się też  takie, które zostały wprowadzone przez człowieka na terytorium Polski np. muflon, jeleń wschodni.Po roku 1500 na terenie Polski odnotowano ok. 120 gatunków ssaków, występujących w stanie dzikim. 

Nagrodzony na Ogólnopolskim Przeglądzie Filmów Ekologicznych film „Ssaki Polski. W leśnych ostępach" przedstawia gatunki uważane za pospolite - lisa, sarnę, wiewiórkę, jelenia, uważane za rzadkie - rysia, wilka, niedźwiedzia oraz cały przekrój drobniejszych; myszy, nornice, nietoperze, ryjówki.

 


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tylu żołnierzy USA ćwiczy już w naszym kraju. "Polska należy do największych beneficjentów"

zdjęcie ilustracyjne / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

W naszym kraju ćwiczy blisko 4500 żołnierzy USA - taką informację podał dzisiaj szef polskiej dyplomacji, Jacek Czaputowicz. Minister spraw zagranicznych podkreślił, że w ciągu ostatnich czterech lat Amerykanie na zwiększenie potencjału militarnego w Europie przeznaczyli kilkanaście miliardów dolarów.

Jak mówił Czaputowicz, amerykańska obecność wojskowa realizowana jest zarówno pod flagą Stanów Zjednoczonych jak i NATO. Zwrócił uwagę, że ważną amerykańską inwestycją zwiększającą bezpieczeństwo Polski i wzmacniającą infrastrukturę wojskową jest instalacja obrony przeciwrakietowej. W przyszłym roku zostanie ona ukończona.

Podkreślił, że dzięki programowi zwiększenia zaangażowania militarnego USA w różnych bazach w Polsce ćwiczy obecnie w sumie ok. 4,5 tys. żołnierzy, którzy mają do dyspozycji ponad dwa tysiące jednostek sprzętu wojskowego.

- Mówiąc o amerykańskim zaangażowaniu wojskowym na terytorium Polski najczęściej mamy na myśli fizyczną obecność sprzętu i żołnierzy. Należy jednak pamiętać o transferze amerykańskiej technologii wojskowej zwłaszcza w zakresie broni rakietowej i samolotów

 – dodał.

[polecam:https://niezalezna.pl/288775-rusza-do-nas-us-army]

Przypomniał, że m.in. w ub. roku doszło do podpisania polsko-amerykańskiej umowy w zakresie pierwszej bazy z programu Wisła, przewidującego zakup dwóch baterii systemu Patriot. Polska prowadzi też ze stroną amerykańską intensywne rozmowy dotyczące uzyskania ultranowoczesnych 32 bojowych samolotów wielozadaniowych F-35A.

Według Czaputowicza rok 2019 jest wyjątkowy i symboliczny dla Polski. Przypomniał, że wiosną świętowaliśmy 20. rocznicę akcesji do NATO, która była kamieniem milowym w historii naszego kraju i obronności.

- Nie byłoby to możliwe bez wsparcia naszych amerykańskich partnerów

 – powiedział.

Przypomniał również, że w czerwcu tego roku prezydenci USA i Polski podpisali wspólną deklarację o współpracy obronnej, w której uzgodnili trwały charakter obecności amerykańskich sil zbrojnych w Polsce i ich dalsze zwiększenie. Jego zdaniem jest to jakościowa historyczna zmiana oraz potwierdzenie strategicznego partnerstwa Warszawa-Waszyngton.

[polecam:https://niezalezna.pl/283588-niemiecka-gazeta-torpeduje-plan-przeniesienia-baz-us-army-do-polski-pisze-o-miliardach-wyrzuconych-w-bloto]

Szef polskiej dyplomacji przyjechał do 32. Bazy Lotniczej w Łasku, aby mówić o osiągnięciach polskiej polityki zagranicznej w latach 2015-2019, a przede wszystkim o obecność wojsk amerykańskich w Polsce.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl